Windows 10 yapı 10565'te neler yeni?

Microsoft, uzun zamandır beklenen Windows 10 Yapı 10565'i indirmeye sundu. İşte yenilikler...

Windows 10 yapı 10565'te neler yeni?

Windows 10'un yeni bir yapısı, "hızlı" kanalından takip eden Windows Insider üyelerine sunulmaya başlandı. 10565 numaralı yeni yapı, henüz tüm test kullanıcılarına dağıtılmıyor olsa da bazı yeniliklerle geliyor.

Skype: Bu yapıyla birlikte Skype, Windows 10'la bütünleşme sağlıyor. Çağrıları Skype uygulamasını açmadan, direkt olarak cevaplayabiliyorsunuz.

Edge: Fare okunu sekmelerin üzerine getirdiğinizde, artık küçük bir önizleme görebiliyorsunuz.

Cortana: Biz Türkiye'de kullanamasak da Cortana, Microsoft ürünlerinin deneyiminde önemli bir parça. Kişisel asistan, bu yapıdan itibaren filmler ve etkinlik hatırlatmaları gibi boş zamanınızdaki etkinlikleri takip edebiliyor. Bunun için eposta uyarılarınız taranıyor ve etkinlik başlamadan iki saat önce uyarı alıyorsunuz. Dokunmatik cihazlarda Cortana, el yazınızı algılayıp konuma, sayı ve numaralara göre hatırlatıcılar ayarlayabiliyor.

Arayüz: Yapı 10565, başlık çubuklarının rengini seçtiğiniz temaya göre ayarlayabiliyor. Başlık çubuğunu kişiselleştirmek isteyenler, Ayarlar > Kişiselleştirme > Renkler yolunu izleyebilirler.

Son olarak Windows 10'u etkinleştirmekte zorlananlar, Windows 7, 8 veya 8.1 anahtarını kullanabiliyorlar.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Başlık çubuğunun rengi değiştirilebiliyormuş, yenilikmiş. Zaten Windows 10 un final sürümüne kadar başlık çubuğunun rengi değişebiliyordu. Bir şeyi geri alıp tekrar verince yenilik oluyor demekki... Şimdi bunlar sonraki yapıda şeffaf pencereler koyup yenilik getirdik derler...

@13 Ekim 2015 14:05 ben böyle bir yorum yazsam chip yayınlamazdı

Hala ALFA sürümünde bu yahu :)...

@13 Ekim 2015 18:51 win server ne zaman finale ulaşırsa aynı buil numarası taşıyan win 10 finaldir. ms win 10 a final desede win server rc aşamasında gerçek final ne zaman bakalım.

Şunu biri açıklayabilir mi? "Son olarak Windows 10'u etkinleştirmekte zorlananlar, Windows 7, 8 veya 8.1 anahtarını kullanabiliyorlar" Zaten böyle değil mi? Bilmediğim için soruyorum, win 10 yüklemek istediğimde benim eski win 8 anahtarlarını kabul etmemişti. Bu habere göre artık kabuledecek anlamına mı geliyor? öyleyse elimdeki win 10 iso dosyası işe yaramayacak ama yenisini mi indirmem gerekiyor acaba?

@14 Ekim 2015 09:38 pcde orijinal 7 yada 8 yüklüyken önce w10a yükselteceksin sonra istersen temiz kurulum yaparsın kurulum sırasında lisans gir bölümü gelince atla diyeceksin sonra kurulum bitine pc nete bağlıysa netten otomatik lisanslıyor. bu şu an böyle yeni bilgiye göre son sürüm gelince 7 yada 8 lisans anahtarıylada olacak deniyor umarım doğrudur bu iyi olur.

Ben nedense Insider olmadığım halde yapı 10586 aldım

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir