Windows 10'da kilit ekranı oluşturma

Basit bir resmi, Windows 10'lu PC'nizin kilidini açmak için kullanabileceğinizi biliyor musunuz?

Windows 10'da kilit ekranı oluşturma

En son Windowslar, kilit ekranını mobil cihazlardakine benzer bir hale getirdi. Peki kilit ekranında nasıl değişiklik yapabilir, Windows 10'da kendi kilit ekranınızı nasıl oluşturabilirsiniz?

Kilit ekranının nasıl çalışacağını değiştirmek için Ayarlar'a gidin ve "Oturum açma seçenekleri" ayarını bularak tıklayın. Bu ekranı kullanarak üç farklı oturum açma seçeneğinden birini tercih edebilirsiniz. İlk seçenek, kullanıcı hesabınıza parola, yani harf ve sayılar girerek oturum açmanızı sağlıyor. Bunun sıkıcı olduğunu düşünüyorsanız, ikinci seçenek olan PIN'e göz atın. PIN'i kullanarak dört haneli bir sayıyla hesabınıza hızla giriş yapmanız mümkün.

Resimli parola

Bu işlevi kullanmadan önce hangi fotoğrafı kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Fotoğrafı belirledikten sonra "Resimli Parola" başlığının altındaki Ekle düğmesine basın. Windows parolasını girmeniz istenecektir. Bunun arından "Resim seçin" düğmesine basın ve belirlediğiniz fotoğrafı seçin.

Fotoğrafı seçtikten sonra "hareketlerinizi" belirlemeniz gerekecek. Bir "sürükle-bırak" hareketi belirleyebilir veya fotoğrafın üzerindeki belirli bir noktaya dokunabilirsiniz. Hatırlaması kolay olan, ancak tahmin etmesi kolay olmayan bir şey seçmenizi tavsiye ediyoruz.

Bir sonraki adımda hareketlerinizi doğrulamanız gerekecek. Hepsi bu kadar, Windows 10'unuza artık resimli parola üzerinden oturum açabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Bunu ben windows 8.1 de de kullanıyordum ve win 10 da kullanmaya devam ediyorum. Yeni bir şey değil ki bu? Yoksa siz yeni mi keşfettiniz :)

W7'den geçenler var, onlara yardımcı olmak içindir. Herkeste birbirini ezme çabası nedir bu arkadaş :D

@01 Eylül 2015 14:05 Parasını verip 1.0'dan da geçen vardır belki :) Nereden biliyorsun sadece 7 ve 8 kullanıcılarının geçtiğini. Kutulu Retail çıksın hele bi Windows 8.1 kullandığım halde alacağım...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir