Windows 10'un hızı düşüyor!

Windows 10, son aylarda gelen iyi haberlerin ardından, Şubat ayında büyük bir hüsran yaşadı!

  • Cenk Atlı
Windows 10'un hızı düşüyor!

Microsoft'un oldukça yoğun bir "yükseltme" kampanyası yürüttüğü Windows 10, geçtiğimiz Ocak ayında elde ettiği çarpıcı kullanıcı artışından sonra geçtiğimiz ay itibariyle yaşamaya başladı. Üç ayrı kaynaktan gelen veriler bu yavaşlamanın ekim ayından beri yaşanan en düşük artış oranı olduğunu gösteriyor. Ocak ayında ciddi bir artışa geçen Windows 10'u benimseme oranları söz konusu verilere göre neredeyse yarı yarıya bir düşüş göstermeye başladı.

ABD merkezli analiz firması Net Applications, Windows 10'un Şubat ayında bütün Windows PC'lerde kullanılma oranının yüzde 14.2 olduğunu açıkladı. Bu da bir önceki aya göre yalnızca yüzde 1.1'lik bir artışın yaşandığı anlamına geliyor. Firma Windows 10'un Ocak ayındaki benimsenme oranı artışını ise yüzde 2.2 olarak açıkladı.

Bu tablodaki olumlu taraf ise, Windows 10'un benimsenme oranlarının ilk defa 2012'deki Windows 8'e ve onun 2013'teki güncellemesi Windows 8.1'e geçiş oranlarını geride bırakması.

Diğer bir analiz firması StatCounter'ın yayınladığı veriler de Windows 10'un benimsenme oranı artışını Net Applications'la aynı derecede gösteriyor. Üçüncü bir kaynak; Digital Analytics Program da yine Şubat ayında açıkça yavaşlayan bir artış tespit etti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Windows Ten... Mükemmelliğin gerçekle bütünleşmiş hali....

@03 Mart 2016 15:21 Oo adamı Xp ciler ve Mac ciler eksilemiş full maşallah

üniversitede öğrenciyim hocalar bile bu windows 10un sorunlarından bıktı projeksiyona yansıtırken bile sorun çıkarıyor kim bıkmasın ki şu dangalak sistemden

her kullanıcı gördü 4. millenium faciasını kim kullanır ki? gerçekler acıdır...

Şahsen ben.. downgrade yaptım.. ikide bir başlat menüsü çalışmıyordu.. dayanamayıp windows 7 ye geri döndüm.. ayrıca estetik açıdanda son derece kötü..

@03 Mart 2016 16:55 sadece başlat menüsü ile yırttığına dua et bence sıkıştırılmış bellek denen illet bir yapı var en son sürümünde ve ssd olmayan sistemlerde çok kötü baş ağrıtıyor bu özellik gelmeden önce bu sıkıntı yoktu. Windows 8 li sistemlerde zaten bu sorun bezdirmişti disk kullanımı sürekli % 100 oluyordu şimdide Windows 10 da baş göstermeye başladı.

Linux varken Windows kullanan kişi, ya zengindir ya hırsızdır!

@03 Mart 2016 16:59 yoo çekilişten çıktı boş boş konuşmayın

@03 Mart 2016 16:59 linux, biz profesyonel uzmanlar için bile çok sevimsiz ve zahmetli. son kullanıcıya hitap edebilse, şimdiye kadar windowsu galaksiden silmiş olurdu. unutma, windowsun kökeni xenixdir, xenixin kökeni de linuxun atası unix. yani hepsinin çıkış kaynağı aynı. hepsinin çağını yaşadım. Kullanıcı dostu olan kazanır.

@03 Mart 2016 16:59 Saçma. Linux ucuz ama Windows beleş :D Kaç kişi orjinal Windows alıyor sanıyorsun?

Windows 10 durmaz, durdurur....

Microsoftun gelmis gecmis yaptigi en guzel sey Windows 10. Kac yildir Linux kullanirim (kde mudavimiyim) ama beni de celbetti bu windows 10

@03 Mart 2016 19:13 bedava olmasi cdzbetmistir. Ucretli olsa cezbedr miydi?

Mac OS'a geçin rahat edin...

Ben gayet memnunum. Classic Shell programını yükledim. Hayatımı yaşıyorum.

Birde üretkenlik için tasarlandı demezler mi. Üretkenlik istiyorsan OS X, değişiklik sadelik ve hız için Linux kullanılır. Oyuncak istiyorsanız da Windows kullanabilirsiniz ama her an çökmesine hazır olun.

En fazla 5 senelik PC'lerde driver sorunu çıkartmıyor. Daha eski PC'ler de sorunsuz çalışacağının garantisi yok. Çoğu evde daha eski PC'ler var. Bu rakamlar normal. Windows 10'un başarılı bir işletim sistemi olduğunu düşünüyorum fakat eski PC'lere yüklenmesi sağlıklı değil.

@03 Mart 2016 19:46 8 yıllık pcde çalışıyor, sorun yok. Ama ben kullanmıyor um, 7ye devam

Sonunda w10 a geçtim ve gayet güzel bir işletim sistemi olmuş. Çok hoşuma gitti. Ve 3 yılda 1 milyar cihaz hedefine büyük bir ihtimalle ulaşacaktır.

kullanmayın diye bin defa söyledik, bizim milletimizde sütten dili yanan yoğurdu kaynatıp yiyor.

Çok erken yayınladılar, çok erken. En az 1 senesi daha var sistemin, güncelleme ile sistem üretilmez. Ayrıca ortak Windows olayı, donanım standartı sağlanmadan mümkün değil, bununla birlikte çoğu sistem emülatörle çalıştıracak.

Windows 10 alt ve orta segment işlemcili PC'lerde doğru dürüst çalışmıyor. Çok fazla güce ihtiyacı var.

Çöp denecek bilgisayarlara win10 yükleyip çok yavaşlatıyor demek nasıl bi anlayış anlamıyorum. SSD hafıza ve Windows 10 mükemmel uyum.

@03 Mart 2016 22:41 O zaman W7 de, Vista da hatta XP bile canavar gibi çalışır. Bir bilgisayar sistemini en çok yavaşlatan donanımlar optik ve sabit disktir. PII'ler PIII'ler bile oldukça iyileşecektir SDD ile..

Estetik görünüm gayet iyi de sorunlardan biktim orjinal windowsu yukledim sürekli güncelliyorum ama sürekli mavi ekran hatası almaktan biktim windows 8.1de hic sorun yaşamadığım laptop su an sürekli mavi ekran veriyor ve de her mavi ekran farklı bi hatayla geliyor ne yaptıysam olmadı 8.1 e döneyim diyorum önemli dosyalar var dönmek daha zor bir an önce düzeltmeleri lazim

bir bende mi sorunsuz bu w 10 ? 6 ay oldu 8.1 den yükseltmeyle geçtim format bile atmadım hala

Torrent indirme programına müdahale ediliyor hal böyle olursa ancak o windows u çok parası olan kullanabilir bilgisayarın en 2.500 liralık olanı gta5 te bir şeye benziyor ankartı 350 liralık asus aldım onda bile usb 3.0 a kurdum görüntüsü düzeldi satada bile 6gb/snlik fsp de istiyor kardeşim amd express satası nın ankartı vatan bilgisayarda 550lira e bu bilgisayara bu kadar para ödedim bir oyuna 250 350 lira windows a 600 lira zengin iş adamı olmak lazımm heralde

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost