Windows 7 günü kurtardı mı?

Windows 7 çok hızlı bir giriş yaptı ama bu hız donanım dünyasına ne kadar yansıyor? Cevabı burada...

  • Ali Güngör

Windows 7 işletim sisteminin satışları, Microsoft'un yeni yaptığı bir açıklamaya göre iyi gidiyor. Microsoft OEM satışlarının başkan yardımcısı Steve Guggenheimer "İş ortaklarımızdan olumlu şeyler duyuyoruz" dedi. Bununla birlikte daha detaylı açıklamalar için çok erken olduğunu da belirtti.

Windows 7 satışları şimdilik iyi gitmesine karşın donanım üreticilerinin durumu aynı değil. Vista döneminde büyük beklentilerle, büyük üretim miktarlarına çıkan şirketler şimdi çok daha temkinli davranıyor. Güçlü sistemler daha ekonomik fiyatlarla satılıyor ancak bazı parçalar da daha az üretildiği için fiyatları artmış durumda. Bunun sebebine birazdan detaylarıyla değineceğiz.

Donanım üreticileri Windows 7'nin çıkışı için Vista'dan daha farklı bir şekilde hazırlanıyordu. Microsoft'un yeni sürücüler için uyguladığı zorlu testler ve 64 bit sertifikalandırma sistemi donanım üreticilerini yoğun bir şekilde çalıştırdı. Ancak bu sayede Vista'daki sıkıntılar yaşanmadı.

Fiyatlar düşüyor, fiyatlar artıyor

Dizüstü fiyatları düşerken bellek fiyatları artıyor

Vista döneminden belirgin farklar var. Kriz devam ediyor ve ekonomilerin normale dönmesi uzun süre alacak. Dünyanın en büyük ikinci PC üreticisi olan Acer yılın üçüncü çeyreğinde parça tedarikinde yaşanan sorunlardan yakındı.

Parça sıkıntısı ve krizin etkileri birleştiğinde dünya çapında donanım üretiminin de azaldığı görülüyor. CLSA Asya Pasifik pazar araştırmalarına göre bu yılın son çeyreğinde yüzde 5 düşen üretim, gelecek yılın ilk çeyreğinde yüzde 10 ila 15 arasında düşebilir.

Pek çok şirket bu durumu malzeme tedarikindeki sıkıntılara bağlıyor. Özellikle DDR2 bellekler, sabit disk okuma kafaları ve yüksek kalite MLCC kapasitörlerde sıkıntı yaşanıyor. Bu ülkemize de yansımış durumda, DDR2 ya da taşınabilir USB bellek fiyatlarına son zamanlarda baktıysanız siz de ne kadar arttığını fark etmiş olmalısınız.

Sonuçta durum Windows 7 için iyi gidiyor ama donanım piyasası sıkıntıdan henüz kurtulmuş değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Alıntı: " DDR2 ya da taşınabilir USB bellek fiyatlarına son zamanlarda baktıysanız siz de ne kadar arttığını fark etmiş olmalısınız. "
Hemde nasıl fark ettim. Ben öğrenciyim kendi param ile pc topluyordum. Anakartı aldım. Kasa ve power supply'de aldıktan sonra bellek alayım dedim ki. Önceden baktığım bellekler çok pahalanmıştı. Şimdi kara kara düşünüyorum 4 gb ram yerine 2 istediğim performansı verir mi diye. :)

evet fiyatlar baya uçmuş geçen sene 2gb ddr2 667 belleği 45 liraya almıştım dün bi baktımki 104 lira :S

her bilgisayar parçasında en düşük 10 dolar en yüksek 350 dolarlık bir fiyat söz konus. ram fiyatına gelince 25 liraya alıp 30 liradan sattığım kingston yada hi level ramler oldu 45 lira alış 50 lira satış sırf artış yüzünden pc satışı fena baltalandı sadece ms win7 satabileceğiz bu gidişlen

Ram'ler el yakıyor.

msn yi açamıyorum yar dımcı olurmusunuz

Donanım piyasası bu defa kar edemedi, çünkü Windows 7 düşük sistemlerde bile mükemmel çalışıyor. İnsanların yeni parça almaya ihtiyaçları yok ;)

Windows 7 düşük sistemlerde çalışıyor mu? Doğru çalışıyor, vista da çalışıyordu zaten. Çift çekirdek+128 MB ekran kartı+1500 Ramle (Düşük değil orta seviye) kağnı gibi oldu sistem. Hız konusunda XP'nin gözünü seveyim, 128 MB ramla her işimi görüyordum. En kısa zamanda 7'ye elveda tekrar XP'ye.

oyunlar günü kurtarır merk etmeyin :D

Ram'ler el yakıyor.
-----------------------------
tabi 2gb ram 18 usd

Windows 7 düşük sistemlerde çalışıyor mu? Doğru çalışıyor, vista da çalışıyordu zaten. Çift çekirdek+128 MB ekran kartı+1500 Ramle (Düşük değil orta seviye) kağnı gibi oldu sistem. Hız konusunda XP'nin gözünü seveyim, 128 MB ramla her işimi görüyordum. En kısa zamanda 7'ye elveda tekrar XP'ye.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

win7 kullanmadığın salladığın beli gel foruma sorunun varsa yaz çözelim eki p3 bile çalışıyor meraktan kömürlükten çıkarıp kurdum win7 atom netbok kurdum çok da iyi çalışıyor xpden daha hızlı.
xp nin birkere çoklu çekirdek desteği yok görüyor ama düzgün çalışmıyor düşük performans.

agustostos 1066 mhz 4gb ddr2 ram 160 LR olan ramler şimdi 260 lira niye alalım windows 7 gazına geldiler bizi soymaya kalktılar bu krizde yapılacak şeymi vistanın çıkış satışlarıyla yetinin bu fiyatlarla.

Sen de yorum yaz