Windows 7'de gerçek devrim!

Neden Windows XP değil de Windows 7? İşte Windows 7'nin gözden kaçan devrimci özelliği...

  • Ali Güngör
Windows 7'nin farkı ne?
Windows 7 bütün artıları kendinde topladı

Yeni bir işletim sistemine geçişte kullanıcıları gerçekten heyecanlandıracak "özel" bir özelliğe ihtiyaç vardır.

Windows 3.1'in devrimci özelliği PC'lerin 640K engelini aşmasıydı. Windows NT sunucu-istemci konseptlerini, güvenliği ve donanım tabanlı hafıza korumasını getirdi ve profesyoneller için devrim yarattı. Windows XP ev ve işte kullanılabilen, her işe yaran bir işletim sistemi olarak 95-98 serisi ile NT arasındaki uçurumu kapattı.

Windows Vista bile Windows XP'den, geleceğe dönük teknolojilere yolu açtı. Ve Windows 7 bütün bu özellikleri kendinde birleştirdi.

Windows 7 ile ilgili olarak bugüne kadar sayısız özellik okudunuz ama bu özelliğin üzerinde yeterince durulmadı. Artık herkes Windows 7'nin Windows XP kadar hafif ama Vista gibi geleceğe dönük bir işletim sistemi olduğunu biliyor. Şık bir arayüz, pek çok ergonomik özellik, sürücü ve donanım uyumluluğu anahtar özellikler arasında. Windows 7'nin esas vurucu özelliği ise ölçeklendirilebilirlik oldu.

Şimdi ölçeklendirilebilirlik neden devrimci bir özellik, bütün kullanıcılarını neden ilgilendiriyor buna bakalım...

Donanımın gerçek gücü!

Çok çekirdekli işlemcilerin gerçek gücü Windows 7 ile ortaya çıkıyor

Ölçeklendirilebilirlik, orijinal tabiriyle scalability, Windows 7'nin mevcut donanım kaynaklarını kendisinden önceki işletim sistemlerinin kullanamadığı kadar iyi kullanabilmesi demek.

Windows XP tek çekirdekli işlemciler devrinin işletim sistemiydi, oysa Windows 7 çok çekirdekli ve yeni nesil gelişmiş işlemcilere uygun tasarlanmış yeni bir işletim sistemi. Çok çekirdekli testlerde çekirdek sayısı arttıkça Windows 7'nin Vista'yı geçtiği XP'ye tur bindirdiği görülüyor. Aynı donanım ile yapılan yabancı bir testte 8 çekirdek üzerindeki Windows 7, aynı sistemdeki Windows XP'ye yüzde 250 fark atıyor.

Windows 7'nin devrimci özelliği yeni donanımdan sonuna kadar yararlanabilecek teknolojiye sahip olması. İşte bu sayede kullanıcılar bu yeni işletim sistemiyle yeni nesil donanımlarının gerçek gücünü ortaya çıkartabiliyor. İşlemci, hafıza, çipset, Windows 7 ile çalışması gerektiği gibi çalışıyor; bu da artık Windows XP'nin sistem kaynaklarını daha az kullanarak elde tuttuğu avantajı anlamsız hale getiriyor. Çünkü Windows XP az kaynak kullansa da, olan kaynakları düzgün bir şekilde değerlendiremeyecek kadar eski.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

güzel haber

Microsoft yıllardır insanları öptü durdu.Pahalı olması,40 yamalı bohça olması,virüslere açık olması,tekelci olması vs vs vs...
Registry ve DLL muhabbeti değişmedikten sonra aynı tas aynı hamam dökün dökün çık.
Win 7 itici gelen Vistanın cilalanmış macunlanmış hali değişen çok bişi yok.
Kötülerin en iyisi XP ye devam ! ! !

arkadaşım microsoft bu kadar popüler olduğu için saldırılıyor ve açık aranıyor sürekli. çünkü herkes kullanıyor.

ama benim çok çekirdekli bir işlemcim yook

Arkadaşımız demiş ki:
Registry ve DLL muhabbeti değişmedikten sonra aynı tas aynı hamam dökün dökün çık.

%100 katılıyorum arkadaşıma, profesyonel bir bilgisayar kullanıcısı XP ile Vistanın arasında hiçbir fark olmadığını rahatlıkla görebilir.(şunu söylememek de haksızlık olur güvenlik olarak vistada gerçekten bazı iyileştirmeler olmuş ama çok küçük iyileştirmeler, diğer herşey aynı)

XP yi savunmayın çocuk da olmayın artık...

"Microsoft yıllardır insanları öptü durdu.Pahalı olması,40 yamalı bohça olması,virüslere açık olması,tekelci olması vs vs vs...
Registry ve DLL muhabbeti değişmedikten sonra aynı tas aynı hamam dökün dökün çık.
Win 7 itici gelen Vistanın cilalanmış macunlanmış hali değişen çok bişi yok.
Kötülerin en iyisi XP ye devam ! ! !"

Haber ne diyor benim vatandaşım ne diyor. Başlığa bak yaz... Adam diyorki 8 çekirdekli işlemcin olduğu gün 7 xp den 2.5kat daha hızlı çalışacak, zira xp çekirdeği tek işlemci için optimize edilmiş durumda..

Adam istediği fiyata satar, rakipler dişli olsalarmış. Mac desen sadece tek donanımda çalışıyor. Linux desen destek yok, sistemi tanıyan bilgisayarcı bile bir şehirde bir elin parmakları kadar..

ben ebaydan anahtarini 29dolara alicam bu kadar kendim indirir kurarim sirf cöpe atmak icin kutusunu istemiyorum.

güzel haber de windows 7'nin xp kadar hafif olduğu gerçeği diye birşey yok ortada. Gayet ağır, Vista gibi bunaltıcı değil sadece. Yoksa belleğe yüklenmesi falan bildiğin vista.

Html bilginiz bile yok Microsoft'un işletim sistemini eleştiriyorsunuz çok daha iyisini yapmak mümkünmüş de Microsoft bilerek yapmıyormuş gibi. Ms sevmiyorsan Linux kullan Apple kullan kullanıcı forumlarında hataların çözümlerini aramaktan çıkamazsın artık.

Microsoft yıllardır insanları öptü durdu.Pahalı olması,40 yamalı bohça olması,virüslere açık olması,tekelci olması vs vs vs...
Registry ve DLL muhabbeti değişmedikten sonra aynı tas aynı hamam dökün dökün çık.

hehe katılıyorum haklısın aynen. ne saçma mantık bu hangi işletim sistemini savunuyorsun bilmiyorum ama mac diyorsan fiyasko artık oda ms gidi çok delikli kevgir çünkü onlarda ms gibi her önüne gelen eklenti ve yazılımı çalıştırır hale geldi sonucuda malum yama manyağı oldu artık.

linux diyorsan linux her yazılımı çalıştırmıyor vede eklentiyi bu yüzden çok zor etkileniyor tehditlerden. bir diğer noktada kullandığı format biçimi. ntfs ve fat desteği mevcut ama güvenlik sorunu yaşamamak için en temizi linux sistemlerin kendine has olan dosyalama biçimini kullanmak bu dosyalama biçimini şuanda destekleyip te linux'a zarar verebilen virüs ya 3 yada 5 tane var daha fazlası yok.

mac virüs konusundada fiyasko zaten antivirüssüz yola çıkılamayacak kadar sorun içeriyor.

ms'e kötü diyen dönsünde ilk önce kendi arkasına baksın bir önce sonra konuşsun. yiğidi öldürün ama hakkınıda verini abuk sabuk saptırmalara çalışmayın her favori yazılım yada işletim sisteminin sonu yama yama yama asla bu kural değişmez değişmesi için hacker denen şahıslarında yer yüzünde olmaması lazım o zaman hiçbir sistemde yama çıkartmalık sorunlar çıkmaz security tabanlı.

bize vistayı sattılar aldık kullandık ve sorunlarının olduğunuda tüm dünya biliyor, daha utanıp diceklerine "vista kullananlar gelin size özürlü bir sistem sattık bari win7 ye geçişiniz için minik bir tutar verin" ki bunada razıyız alalım. ama şimdi ne işim olur, model araba alır gibi sürekli çıkan işletim sistemlerini mi almak için yarışıcaz....

ben işletim sistemini bilgisayarımı açasıya kadar kullanıyor daha sonra 3. parti yazılımları kullanıyorum. Win7 yi de alsam aynı programları kullancam Win19 uda :)

Aynı Tas Aynı Hamam, Hamama Girenler Farklı haha

Windows 7 mi XP kadar hafif ben buna gülerim:D:D:D:D Windows 7 çalışırken açın görev yöneticiyi bir bakın ram kullanımı kaç birde xp ye bakın XPnin daha hafif olduğu bir gerçek şuan XP kullanıyorm memnunum işimi fazlasıyla yapıyo sistemi kasmıyo bellek kullanımı az valla sonuna kadar kullanacam.

Herkes Vistaya laf soyleyip duruyor. Vistanın sp2 den sonra neresinde ne hata yada problem var birde bana soylenin. Windows 7 boya ciladan başka bir şey değil. Gidin bakın Amerikada devlet kurumlarda şu an hangi işletim sitemine geçti. Windows7 yi siz kullanın onlar hatalarını gidersin sonra kullnamaya başlarlar. Siz de bu arada denek olarak Windows 7 ye katkıda bulunun...

Bu arada "Windows Vista Professional" sürümünü kaç kişi kullanmıştır.
İşte bu sürüm Vista nın en stabil çalışan sürümüdür. Deneklerin katkılarıyla ortaya çıkmıştır.

Öncelikle belirtmem gereken kusura bakmayın ama başka habermi yok sürekli aynı şeyi fazla öne çıkartılmadı diyip diyip önümüze seriyorsunuz? Win7'nin çekirdek sayısı arttıkça daha iyi performans verdiğini 5 milyon 328 bin 945 defa yazdınız ve ben farklı bir şey görmek için habere tıkladığımda aynı şeyi tekrar görünce şahsen giden zamanıma üzülüyorum.

İkincisi Windows - Linux - Mac karşılaştırması yapanlara bir kaç sözüm var. Bunların hepsi milyonlarca kod ile yazılır içinde hatalar bulunucak bunlara katlanamayacak olanlar hiç kullanmasın bilgisayar. Linux ve Mac kullananlar forumlardan ayrılamaz denmiş ne kadar komik böyle biliyorum gibi görünüpte hiç bir şey bilmemek. Windows'ta bir sorun yaşadığında gökten vahiymi geliyor? Yine forumlardan açıp sorununa çözüm arıyorsun. Mac ve Linux'un tek sorunu uyumluluktur bunun sebebide Microsoft'un tekelciliğidir (en başta belirttiğim gibi her sistemin ufak sorunları olabilir bunlar ayrı).

----------------------------------------
Windows 7 mi XP kadar hafif ben buna gülerim:D:D:D:D Windows 7 çalışırken açın görev yöneticiyi bir bakın ram kullanımı kaç birde xp ye bakın XPnin daha hafif olduğu bir gerçek şuan XP kullanıyorm memnunum işimi fazlasıyla yapıyo sistemi kasmıyo bellek kullanımı az valla sonuna kadar kullanacam.
----------------------------------------

Şahsen XP seviyorum ve kullanıyorum böyle yorumlar fakat sinirlendiriyor beni. XP çıktığında yıl kaçtı şimdi kaç? Elbet ihtiyaçlar artıcak daha fazlasını isteyecek çünkü daha fazla özellik sunuyor. Artık işletim sistemleri - web browser'lar RAM öncelikli sebebide senin isteklerine anında cevap verebilmek için. İnternette yığınla XP sürümü var (Black Edition) herhangi birini indirip kullan bakalım. Bunların içine bir çok özellik eklenir fakat bir çok özellikte sistemden atılır girer bakarsın Task Manager'dan (Görev Yöneticisi) 150 - 200 Mb RAM kullanıyordur sevinirsin "ooo ne kadar muhteşem hiç RAM harcamıyor" diye fakat açık olan bir pencereyi aşşağıya alırsın (diyelimki Firefox açıktı) bakarsın simgelerin ortadan kaybolmuş 2 saatte yüklüyor wallpaper'ın gitmiş ortadan sonra o aşşağı aldığın pencereyi tekrar açarsın içindeki tüm resimler, yazılar kaybolmuş 2 saat yüklenmesini tekrar beklersin. Anlayacağınız sistemin az RAM kullanması onun çok kaliteli olduğu anlamına gelmez yorum yaparken biraz daha bilerek konuşmak lazım. Windows - Mac ve Linux yazanlar salak değil sana hiç hız vaat etmeyen fakat 100 Mb RAM kullanan bir sistem yapmasını biliyorlar veyahut 4 Gb RAM kullanıp her istediğini milisaniyede gerçekleştiren bir sistem. Önemli olan makul kullanım oranları ile isteklerine hızlı cevap verebilmesidir (bkz: optimizasyon).

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Öncelikle belirtmem gereken kusura bakmayın ama başka habermi yok sürekli aynı şeyi fazla öne çıkartılmadı diyip diyip önümüze seriyorsunuz? Win7'nin çekirdek sayısı arttıkça daha iyi performans verdiğini 5 milyon 328 bin 945 defa yazdınız ve ben farklı bir şey görmek için habere tıkladığımda aynı şeyi tekrar görünce şahsen giden zamanıma üzülüyorum.

İkincisi Windows - Linux - Mac karşılaştırması yapanlara bir kaç sözüm var. Bunların hepsi milyonlarca kod ile yazılır içinde hatalar bulunucak bunlara katlanamayacak olanlar hiç kullanmasın bilgisayar. Linux ve Mac kullananlar forumlardan ayrılamaz denmiş ne kadar komik böyle biliyorum gibi görünüpte hiç bir şey bilmemek. Windows'ta bir sorun yaşadığında gökten vahiymi geliyor? Yine forumlardan açıp sorununa çözüm arıyorsun. Mac ve Linux'un tek sorunu uyumluluktur bunun sebebide Microsoft'un tekelciliğidir (en başta belirttiğim gibi her sistemin ufak sorunları olabilir bunlar ayrı).

----------------------------------------
Windows 7 mi XP kadar hafif ben buna gülerim:D:D:D:D Windows 7 çalışırken açın görev yöneticiyi bir bakın ram kullanımı kaç birde xp ye bakın XPnin daha hafif olduğu bir gerçek şuan XP kullanıyorm memnunum işimi fazlasıyla yapıyo sistemi kasmıyo bellek kullanımı az valla sonuna kadar kullanacam.
----------------------------------------

Şahsen XP seviyorum ve kullanıyorum böyle yorumlar fakat sinirlendiriyor beni. XP çıktığında yıl kaçtı şimdi kaç? Elbet ihtiyaçlar artıcak daha fazlasını isteyecek çünkü daha fazla özellik sunuyor. Artık işletim sistemleri - web browser'lar RAM öncelikli sebebide senin isteklerine anında cevap verebilmek için. İnternette yığınla XP sürümü var (Black Edition) herhangi birini indirip kullan bakalım. Bunların içine bir çok özellik eklenir fakat bir çok özellikte sistemden atılır girer bakarsın Task Manager'dan (Görev Yöneticisi) 150 - 200 Mb RAM kullanıyordur sevinirsin "ooo ne kadar muhteşem hiç RAM harcamıyor" diye fakat açık olan bir pencereyi aşşağıya alırsın (diyelimki Firefox açıktı) bakarsın simgelerin ortadan kaybolmuş 2 saatte yüklüyor wallpaper'ın gitmiş ortadan sonra o aşşağı aldığın pencereyi tekrar açarsın içindeki tüm resimler, yazılar kaybolmuş 2 saat yüklenmesini tekrar beklersin. Anlayacağınız sistemin az RAM kullanması onun çok kaliteli olduğu anlamına gelmez yorum yaparken biraz daha bilerek konuşmak lazım. Windows - Mac ve Linux yazanlar salak değil sana hiç hız vaat etmeyen fakat 100 Mb RAM kullanan bir sistem yapmasını biliyorlar veyahut 4 Gb RAM kullanıp her istediğini milisaniyede gerçekleştiren bir sistem. Önemli olan makul kullanım oranları ile isteklerine hızlı cevap verebilmesidir (bkz: optimizasyon).
Bugün 02:29
________________________________________________________
yazıyı fazla uzatmayacagım düsük bellek kullanımı herzaman daha iyi performans verir zaten vista ve win7nin xpden iyi olacagına inanmıyorum çok kaynak kullanıyor

ms en fazla işletim sistemini çökertenlere çalıştı durmadı...tüm zamanını işletim sisteminin açıklarını gidermek için uğraştılar bizim zamanı da tükettiler....yani kullanıcısı için yeni şeyler çıkarmayı unuttu...bunuda yeni işletim sistemiyle gidermeye çalışıyor umarım yenilerde de aynı şeyler olmaz kullanıcısına güncelleme olarak yeni şeyleri vermesi olur...mesela sidebarın güzelleştirilmiş halini güncelleme yoluyla kullanıcılarına verebilse..yüklenirken sidebar çıkıyor ancak görselliği kalitesiz yenilenmiş sidebar niye veremiyor ki...haydi kardeşler kolay gele....bunlar ücrete dahil demeyi akıl ediyorlar bakalım alacakmıyız...güncellemelerin mahiyetini de değiştirsinlerde kimse çakmasa....

Nasıl bir olaydır bu ya, insanlar fanatizm moduna girdi windows7 çıktıktan sonra.Windows7-Xp kapışmasına girmez
diye düşündüğüm vistacılarda girmiş oO

Özet :>
Xp:
Bakın Xp'de ilk çıktığında ağırdı o zamanki bilgisayarlara göre, açıklarıda vardı ama aradan 7-8 sene geçti dilek olay fakat hala açıkları var :> Ve en kötüde eskimiş bir işletim sistemi olması yüzünden yakın zamanlarda çıkıcak donanımları tam anlamıyla destekliyemiyecek.
Sonuç: Normal bir bilgisayar kullanıcısı için yeterli bir işletim istemi.Görsellik yok ama stabil durumda seneler sonra
Vista:
Bi arkadaş yorum yazmış demişki 'Vistayıda biraz kırptıktan sonra gerçek kapasitesine geliyor'. Buna aynen katılıyorum.Ama bunu yapabilmek için biraz ileri düzey kullanıcı olmak gerekiyor.İnternetteki sistem iyileştirme & hızlandırma programlarınla iş bir yere kadar.Sonuç: vista başarılı olamadı genel anlamda.
Windows7: Saldırılar durmuyor windows7 ye nedense.Bende senelerce çoğu kullanıcı gibi 'Sade' xp professional kullandım.Yani kafalara göre yontulmamış sürümü.Black yada ultimate değil.2007'de vistayıda kurdum ikisinide kullanmaya devam ettim.Ancak, windows7 test edince 2 sinide sildim.Buna ilk görüşte aşk gibidir diyebilirler, Transformers'taki gibi makinalar ve insanlar arasında bencede mistik bi bağ olabilir :> şaka biyana;
Daha yeni olmasına karşın windows7 kesinlikle windows xp nin gerçek veliahtı.Kavga etmek yersiz bence.Microsoft hiçbirinize para vermiyor bunun için :> İsteyen istediği sistemi kullansında saçma sapan yorumlar yapmasın artık yeter valla.Bi arkadaşta beğenmeyen kullanmasın bu kadar da çamur atılmazki demiş.Kesinlikle doğru bir laf.Bunun yerine Mustafa kemal ATATÜRK'e defalarca teşekkür edebilirsiniz.'O' ve komutasındakiler olmasaydı biz bugün bu ülkede Bırakın interneti bilgisayar bile kullanamıyor olurduk kesinlikle. bkz 'iran'
Sonuçta kavga etmeyi bırakın.Eleştirin ama sanki babanızın malıymış gibi savunmayın.Birbirinize saldırmayın.Burası türkiyenin bence 'ilk' gururu tekno blogu CHIP.Artık doğru düzgün yorumlar yapınki okumak için giren kullanıcınında kafası karışmasın.Açtığı zaman okunabilir bilgi bulsun kişilik çatışmalarını diil
helsing~

Hala XP yi savunan arkadaşları anlamak zor, bir o kadar da kolay.

Zor çünkü teknolojinin gün başına değiştiği bu günlerde yıllar öncesinin sistemini müdafa etmek pc nizi intihara sürüklemek gibi bişey. Artık çıkan yeni yazılım ve donanımların çoğu xp desteğini barındırmıyor.

Kolay çünkü bunun bir alışkanlık olduğunu ve insanların alışkanlıklarından vazgeçmesinin çok zor olduğunu biliyorum. Mesela ben Win 98 s.e. yi yıllar boyunca kullanmıştım. win 2000 de vista gibi rezaletti, ME ise 98 in süslü püslü haliydi. XP çıktıktan baya bi süre sonra bile 98 s.e. kullanıyordum. taa ki artık yeni yazılım ve donanımlar 98 desteğini sunmamaya başlayıncaya kadar.

Yani aslında alışkanlıklarınız, üreticilerin durumuna göre değişiklik gösteriyor, severek yada sevmeyerek. Madem öyle yada böyle win 7 ye geçeceksiniz, bunu yıllar sonra artık bir değeri kalmadığında yapmak yerine zamanında yapın ki tadını çıkarın. Kendi tecrübeme dayanarak win 7 nin, win 2000 veya vista gibi rezalet olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

hem mac hem linux hemde win kullaniyorum bana kalsa linux - xp karisimi comp. en ideali.

"Windows Vista bile Windows XP'den, geleceğe dönük teknolojilere yolu açtı" demişsiniz sayın chip editörleri.Bunu biraz açarmısınız.Nasıl bir yol açtı acaba? Zannımca Vista'nın açtığı yegane yol Anti-depresan sektör yoludur.Yanılıyor muyum?

CHIP Online'ın notu:
Kernel çekirdeği değişti ve yeni DirectX mimarisine geçiş yapıldı. Bu değişiklikler bugün Windows 7'de çok çekirdekli ve gelişmiş GPU'ya sahip bilgisayarlardan maksimum verim alabilmemizi sağlayan teknolojilerin çekirdeğini oluşturuyor.

ya arkadaşlar saçmalamayın ben win 7 yi kullandım çeşitli bilgisayarlaara kurdum uyumsuzluk problemi yaşamadım siz istiyorsunuzki herşey kaşla göz arasında olsun o kadar güzel görünsün 50-100 mb ram harcasın oh ne rahat

windows 7 yi kimler yaptıysa tebrik ederim süper bişey yapmışlar yok vistadan farkı yokmuşta yok aynısıymışta olum koskoca aero değişikliğini görmiyormusunuz !!! iyi yönü driverleri kendisi internetten güncell olanları indirip kuruyor daha ne sadece xp uyumlu tv kartımı bile çalıştırdım windows 7 de süper gerçekten ama windows 7 nin fiyatı fazla kusura bakmayın ama korsana evet bu askari ücretle gidip windows 7 felan alamayız ;)

hala xp kullananlar için bu haber bir anlam ifade eder umarım :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play