Windows 7 mi, Apple Snow Leopard mı?

Windows 7 Apple'ın işletim sistemi Snow Leopard'ı alt etti; en azından Google cephesinde...

  • Yaşar Tuna Zorlu

Haziran 2008'de yapılan Apple Worldwide Developers Conference'ta sevenleriyle kavuşan Mac işletim sistemi Snow Leopard bilindiği üzere kaput altında birçok yenilik içeriyor. Bunlara daha az hafıza kullanımı, 16 GB'a varan hafıza desteği, daha kısa yükleme zamanı ve tabii ki Grand Central özelliği örnek verilebilir.

Fakat bu değişiklikler istatistikleri fazla etkilemedi. Google Trendsverilerine göre Windows 7 çalışmaları ortaya çıktığından beri bütün ilgi 7 üzerine yoğunlaştı. Snow Leopard'ın aksine, Windows 7, Vista paltosunu üzerinden çıkardı ve yepyeni arayüzü ile kullanıcıların gönlünü kazanabildi. Bunu anlamak için, Google üzerinde yapılan Windows 7 ve Snow Leopard aramaları arasındaki farka göz atmak yeterli (yukarıdaki resim).

Leopard'ın çok da ilgi görmemesinin sebeplerinden en önemlisi, neredeyse bütün bilgisayar üreticilerinin masaüstü ve laptop konseptlerinde Windows 7'ye hazırlanıyor olması. Snow Leopard ise sadece Mac sahiplerini ilgilendiriyor. Görünüşe göre Windows 7, Vista hezimeti sonrasında başlayan MacOS atağını durdurmayı başaracak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

piyasa Googe ın elinde değil. Googe istediğini yüceltir istediğini alt eder ama kendisine göre!!!
halen Linux-Unix sistemlerle windows sisteminin tartışması veya karşılaştırması yapılıyor. bu yanlış ne zaman doğru olacak bilmiyorum.

Gelmiş geçmiş en saçma haberlerden birisi de bu oldu!

Elbette ki Windows 7 google'da daha çok search edilecek çünkü daha çok kişi kullanacak. Bu alt etmek mi oluyor?
Windows 7, üç sene önceki Mac OS X Tiger'ı bile alt edemez, hatta alt etmesi mümkün değil.

p4 2.6, 512 mb ramli pcye kurdugum windows 7 RC nerdeyse xp gibi çalışıyor. Varın siz düşünün.

"Gelmiş geçmiş en saçma haberlerden birisi de bu oldu!

Elbette ki Windows 7 google'da daha çok search edilecek çünkü daha çok kişi kullanacak. Bu alt etmek mi oluyor?
Windows 7, üç sene önceki Mac OS X Tiger'ı bile alt edemez, hatta alt etmesi mümkün değil"

yok artık daha neler!!!!

piyasaya sahte windows7 düştü mü acaba orjinal kullanmayanlar için kesinlikle bişey geliştirilmiştir değil mi?

mmx kasalarda bile performans gösteriyor windows 7 süper helal olsun.

görünüş acısından bile windows 7 daha iyi

eee gece gündüz windows çığırtkanlığı yapan siteler oldukça bu sonuca da şaşamamak gerek.

Mac de çok pahalı be arkadaş, geçen bi tane beğendim 3000 küsür tl 'yi görünce hızla uzaklaştım :D

Karşılaştırma ölçütü hatalı. Her evde en az bir pc var ve bunlara mac kurulabiliyor da mı insanlar windows ve mac arasında tercih yapıpta windowsu seçiyorlar. Komik :)

Bence de bu haberin pek geçerli bir yanı yok, neticesinde PC kullanımı MAC kullanımına oranla çok çok fazla, her ne kadar MAC OS'da çeşitli yollarlarla PC'lere yüklenebilsede bunu deneyenlerin sayısının fazla olmadığına da bakılacak olursa bana göre herhangi bir "Alt Etme" falan yok..
Ama Centauri'ye şunu yazmadan da edemem;

Eğer Ms'da Apple gibi sadece kendi donanımını çalıştıran yani donanımı yazılımı birlikte herşeyini yapan bir firma olsaydı Mac Os Windows'un yanına dahi yaklaşamazdı. Yada tam tersinden bakalım Apple Ms gibi tüm donanımları uygun bir sistem yapsın yapabiliyorsa! Atıp tutmak kolay nasılsa.

juze79 Apple'ın öyle bir sistem yapmak gibi bi niyeti ve amacı yok. Stabilitesinin nedenlerinden birisi dediğin gibi sadece kendi bilgisayarlarını desteklemesi. Diğer üreticiler gibi hazıra konup Windows çalıştıracağına, müthiş ARGE yapıp kendi işletim sistemini Mac OS X i sürekli geliştiriyor, ve Mac OS X sadece satbilite ve hız olarak değil, kullanışlılık, yenilik olarak da her zaman Windows'un önünde.
Ama sade kendi donanımlarını desteklemesi dışında, Mac 'lere virüs yazılamamasının nedeni ve stabilitenin önemli bir sebebi de UNIX tabanlı olması. UNIX dünyanın en güvenli ve networking konusundaki en başarılı işletim sistemdir, MAC OS X ise UNIX'e kullanım kolaylığı estetik gibi faktörler eklendiğinde ortaya çıkan üründür.

yaşasın win7 iki pc yi landan bağladım cros kablo ile xp ve vistada ip ayarı yapmam gerekiyor yaptığın halde birçok oyun landa birbirini görmüyordu win7 7137 iki pcdede var hicbir ayar yapmadan hom gurubu seçip kullanıyorsun bu kadar vistada landan görmeyen oyunlar bunda çalışıyor. çk zevkli oluyor tavsiye ederim.

"Yada tam tersinden bakalım Apple Ms gibi tüm donanımları uygun bir sistem yapsın yapabiliyorsa! Atıp tutmak kolay nasılsa." demiş

Tam tersi şudur : Microsoft Windowsun adam gibi çalıştığı bi sistem yapsın yapabiliyorsa!

cahillik
vistamda var tiger'ım da. parasından başka hiçbir yönü daha iyi değil pc nin.vin 7i ve leopard snow u blmiyorum ama .bu yazı sanki yanlı bir düşüncenin ürünü.

"Yada tam tersinden bakalım Apple Ms gibi tüm donanımları uygun bir sistem yapsın yapabiliyorsa! Atıp tutmak kolay nasılsa." demiş

Tam tersi şudur : Microsoft Windowsun adam gibi çalıştığı bi sistem yapsın yapabiliyorsa!
-------------------------------------------------------------------------------
Windows kullanıpta bu kanıya vardıysan ya bilgisayar kullanmayı bilmiyorsun yada kullandığın bilgisayar donanımı Win 95 çalıştıracak kapasitede..

Kaldıki stabil iyi şahane müthiş harika denilen MAC OS ve donanımı allahı var çok iyi!! MS en fazla 3 sp yayınlar boyutları 100 mb bulmaz fakat şahane Mac Os yamanırda yamanır boyutuda 400-500 mb larda. 10.5 çıkar daha çıktığı hafta ilk Yamasını yer (şaka gibi çıktığı ilk hafta!) ardından yağmur gibi yamalar gelir 10.5.2 10.5.3 ...... ve son olarak 10.5.7. Virüs yok derler bulaşmaz derler, ki oda vardır, çökmez derler ama bal gibi çöker hemde güncellemesinden sonra vs vs vs Donanım olarakta evet güzeldir şıktır mesela bir NoteBook yapmışladır ve bunun pili sabittir komedi gibi. Ve apple fanatiklerini sitelerinde yok aslında sabit değil bakın bir tornavida ile açılıyor resimli anlatımı var gibi açıklamalarla komik durumlara düşürür..

İsteyen bunun bir benzerini mesela Bentley - Ford karşılaştırması yaparak da görebilir. Daha yaygın olması win7'nin Snow Leopard'an daha iyi olduğu anlamına gelmez. Snow Leopard'la gelecek teknolojiler gerçekten çok şaşırtıcı. Windows cephesinde bir sistem baştan aşağı yenilendiğinde gördüğümüz değişiklerden çok daha fazlasını Apple v10.4'ten v10.5'e, yani Tiger'dan Leopard'a geçtiğinde görmüştüm. Snow Leopard'ın dudak uçuklatacak bir sistem olacağından hiç şüphem yok.

juze79 rüyasını yazmış. ben 12 yıl windows kullandım. son 2 yıldır mac kullanıyorum. arasından bayağı fark var. windows a haftada bir format attığım günler de oldu sayın juze79. msc a formatı sadece jaguar dan leopard a geçişte attım. şunu diyeyim; bu tür karşılaştırmalarda mac ı batıran fiyatıdır aksi halde bir kullanan birdaha windows a dönmek istemiyor veya 2 kez düşünüyor.

bu arada; macbook lara baktığında donanımın intel C2duo 7300 gibi sistemlerin bulunduğunu ve yeni yeni Nvidia ya geçtiğini görürsün. Windows tabalı sistemlerim P8600 T9300 gibi işlemcide uçacağı kadar uçmuş sistenmler mevcut yani windows neye otursa mac hızına geliyor. BANA BUNUN AÇIKLAMAISNI YAP SAYIN JUZE79 ve bunun gibi düşünenler !!
mac donanımı sonuna kadar sömürerek BİHAKKIYLA kullanıyor ve donanım yenilemesine uzun süre sonra gerek duyuyor ama gelgörki windows tabalı sistemleri ayda bir sistem değiştiriyor ve halen yavaşlık, hantalık ve problem görülüyor. bana ne hikaye anlatırsan anlat ben mac diyorum. bana mantıklı açıklamalarla gelirsen amenna gelmezsen sana windowsunla hayırlı kaliteli hayatlar diliyorum.

ne hikmetse Vista çıktı ama kimse ne olduğunu anlamadan win7 çıktı. acaba T9300 lerde mi vistayı kaldıramadı ? soru çok ama çamurlu cevaptan başka mantıklı cevap yok !!!

Öncelikle rüyadan başlayalım işe, hangi yazdığıma rüya dedin ? Zira orda yazdığım herşey yaşanmış şeyler, yok ben bunları bilmiyorum duymadım diyorsan sen rüyada yaşıyorsun demektir..

İlk paragrafına yazabileceklerim; Jaguar dediğine göre demekki baya eski bir donanım kullanıyorsun hadi hayırlı olsun Snow'a geçiş yapmak için donanımını değiştireceksin, yok geçmesemde olur diyorsan çıkan hiçbir uygulamayı çalıştıramayacaksın. Zira zamanında steve abinizin yerden yere vurduğu intel işlemciler artık hepiniz için zorunlu hale gelmeye başladı intel yoksa uygulamada yok, intel için ne yapacaksın ? Pc kullanıcıları gibi bir şansın yok maalesef komple yeni bir MAC alacaksın.. Format kısmına gelirsek haftada bir format attım demişsin o senin kendi beceriksizliğin arkadaşım haftada bir format attım diyene gülerler, güldürme kendine..

İkinci paragrafında hiç bişey anlamadım heyecanından olsa gerek anlaşılmayan bir şekilde yazmışsın heyecan yapmadan anlaşılabilecek bir türkçede yaz..

Üçüncü paragrafına; Sondan başlamak istiyorum, La Fontaine'den masallar anlatmıyoruz, hikaye okumak istiyorsan google'da yaz bulursun.. Donanım içinse, hayır ayda bir donanım falan değiştirmiyoruz ve ayda bir donanım değiştirme saplantısı olan görmedim. Sen gördüysen yaz diyeceğim ama öyle bişey olmadığını sende gayet iyi biliyorsun, bişey yazarken mantıklı yaz atıp tutma, komik olma..

Dördüncü paragrafına; "Vista çıktı kimse ne olduğunu anlamadı Win 7 çıktı" Bu cümlende birşeyi bilip bilmeden atıp tutma, yada heyecanından. Öncelikle Windows 7 daha çıkmadı, siteyi biraz karıştır çıkış tarihine ait bir haber göreceksin orayı oku öğren derim. Leopard çıkış tarihi Ekim 2007 Vista çıkış tarihi Ocak 2007, Windows 7 çıkış tarihi Ekim 2009 olarak belirtilmiş ve muhtemelen Snow Leopard daha önce çıkacak.. Buradan anlaman gereken Leo çıktı ama insanlar ne olduğunu anlamadan Snow çıkacak!!

Buda benden sana paragraf;
a- Tiger ile başlayalım, yayınlanan sistem güncellemeleri sayısı ile bir rekor sahibi 10.4.0 ile başlayıp 10.4.11..
b- Leopardla devam, 2 kere ve toplamda vistadan daha fazla gecikmeyle piyasaya çıkan Leopard daha üstünden 24 saat geçmeden ilk yamasını yer ve 10.5.0 dan 10.5.1'e terfi eder..
c- 2007 İmac'lerde donma sorunu, o müthiş stabil donanımıyla ahenk içinde çalışan Mac Os, kısa bir kullanım sonrası kilit, restart edene dek hiçbir şey çalışmaz, hani dilinize pelesenk ettiğiniz Windows'un mavi ekranı gibi, her ne kadar kernel panic olmasada sonuçta sistem hiçbir şeye tepki vermez..
d- 2007 Güvenli Mac! Trojan yoktur, Fanatiklerin kendini kandırmasıdır trojan vardır. OSX.RSPlug.A , yüklenmesi gerekli olan bir codec gibi sisteme sızar ve devamı malum..
e- Windows yerden yere vurulur fakat maksat para kazanmaksa her yol mubahtır, Sadece bir MAC yeter; Yeni bir MAC alıyorsunuz ve içinde Windows yüklü haliyle kullanıyorsunuz, boot camp ile sorunsuz windows deneyimi.. Hayırdır hani windows hiçbir işe yaramazdı Mac Os herşeyi hallederdi, peki nedir bu Windows yüklü Mac satmak ve almak sevdası ?
f- Güncellemeyi güncelleme :) , Yukarda bahsettiğim donma sorununu ilk başlarda kabul etmeyen fakat başını ağrıtınca Apple'ın güncelleme yolunu seçtiği fakat 2 gün geçmeden bu güncellemenin berberinde başka sorunlar doğurması ile Güncellemenin başka güncelleme ile giderilmesi..
g- Yine güvenli bir Leopard vakası; Tiger'de tespit edilen bir güvenlik açığı yamanır fakat 1.5 yıl sonra aynı açık Leopard'ta da görülür..
h- Ben ve benim gibiler Windows'umuzu Türk insanına ve dilimize saygı duyanlar sayesinde Türkçe olarak kullanırız, Fakat Apple adına bu işi bir Turk firması yapar ve sistemin çıkmasından uzun zaman sonra oda yarım yamalak..
i- 2007 yılı güvenlik açığı rakamları; Xp 34 açık, Vista 20 açık. Mac Os Leopard 243 açık (yanlış okumadınız 243 açık!! isteyenler inceleyebilir http://blogs.zdnet.com/security/?p=758)

Bu harfleri daha çok sıralarım ama sanırım fazla uzun yazdım, herhalde anlatmak istediğimi anlamışsındır rüya gördüğümü söyleyen arkadaş, eğer kafandan atıp tutmayacağın şeylerle yorum yapacaksan hayhay her yazacağına cevabım vardır, ama önce biraz araştır Windows ne kadar güvenli Mac ne kadar stabil vs vs vs, fanatik yaklaşımlarda bulunma, ikisininde birbirinden iyi ve kötü yanları var, şöylede bir gerçek var Nisan 2009 itibariyle Dünyada İşletim Sistemi kullanım oranları Windows %92.35 Mac Os %5.31, sadece bu oran bile yeterli olsa gerek..

Herkese Merhaba,

Microsoft'un rakibi Apple değildir ! Microsoft'un rakibi yine kendisidir. Rakip aranacaksada Linux kerneline sahip Linux türevleridir.

Saygılar.

Herkese Merhaba,

Microsoft'un rakibi Apple değildir ! Microsoft'un rakibi yine kendisidir. Rakip aranacaksada Linux kerneline sahip Linux türevleridir.

Saygılar.
------------------------------------------------------------------------
Aslında haklısın, efsane Machintosh'u sırf daha fazla para kazanmak uğruna bitirme noktasına getiren Apple artık bir telefon üreticisi olmuştur. Bu bakıma Microsoft'un rakibi olduğu söylenemez, ama hali hazırda bir işletim sistemleri olduğu için mutlaka bir kıyaslama yapılacaktır..

hiç birşey yüklemediğim 2 günlük pc takılıyor, windows programları yanıt vermiyor vs vs... kendi kendine güncelleştirme yapıyor ve ben önemli bi işin ortasındayken pcyi yeniden başlatıyor. ve o da ne süpriiiiiz: pcye yeni güncelleştirmeler yüklendi, artık daha yavaşladı pcniz. hayırlı olsun... 3. ve son windowslu bilgisayarımı kullanmaktayım, bundan sonra asla windows almam

hiç birşey yüklemediğim 2 günlük pc takılıyor, windows programları yanıt vermiyor vs vs... kendi kendine güncelleştirme yapıyor ve ben önemli bi işin ortasındayken pcyi yeniden başlatıyor. ve o da ne süpriiiiiz: pcye yeni güncelleştirmeler yüklendi, artık daha yavaşladı pcniz. hayırlı olsun... 3. ve son windowslu bilgisayarımı kullanmaktayım, bundan sonra asla windows almam

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir