Windows 7'nin gizli avantajı ortaya çıktı!

XP yerine Win 7 kullanarak sadece güncel bir sisteme sahip olmuyormuşuz. İşte gizli kalan kazanç...

  • Ali Güngör

Windows 7'ye geçişin önemli sebeplerinden birisi de tasarruf. Hatta erken geçişin en önemli avantajlarından birisi de bu.

Bir ev kullanıcısı elektrik faturasındaki düşüşe dikkat etmeyebilir; ancak büyük şirketler ve kalabalık organizasyonlar için her watt ciddi bir tasarruf demek. Windows 7'ye geçiş ne kadar fark yaratır sorusu ise Mindteck tarafından yapılan bir araştırma ile cevaplandı.

Pentium 4 işlemci kullanan bir bilgisayarda kutudan çıktığı gibi kurulan, ayarsız bir Windows 7 bile Windows XP'ye göre yüzde 25 elektrik tasarrufu sağlıyor. Bütün sürücüler güncellenmiş halde Windows XP ile fark hala yüzde 10 civarında oluyor.

Çok modern sistemlerde kazanç gittikçe azalıyor ama yine de yüzde 3 seviyesinin altına düşmüyor. Bu da daha önce de belirttiğimiz gibi büyük organizasyonlar için yıllık bazda iyi bir tasarruf demek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

windows 7 lsaisans parasından bahseden yok

microsoft xp'yi kötüleyerek pazarda windows7'ye pay açmak istiyor bunuda baktı olmayacak işveren ve fabrikaları yanlış yönlendirerek yapıyor yani hiçbirine inanmıyorum çünkühepsi yalan sadece biraz daha fazla para kazanmak yani tüketici umurunda değil!..

Yeterin artık Windows XP ye yüklendiğiniz.
Herkes Windows 7 nin de XP nin de nasıl bi işletim sistemi olduğunu biliyor.Windows XP ye çamur atmanın gereği yok.
Ben şahsen şuan için Windows XP ile daha mutluyum.

ver 50 liraya serial bak almazsam o zaman konuş micro.Sen sat 300 lira o zaman benden sana koskoca bannnnn

lisansa ne gerek war kardeş win7 activator programını kullan lisanslı ol :)))

Notebook ve netbook'larda pili daha çabuk tüketen Windows 7 nasıl oluyorda masaüstü bilgisayarlarda elektrik tasarrufu sağlıyor XP'ye göre?

e o zaman niye,benim netbooka win 7 kurulu iken,pili 1,5 saat gidiyo da,xp kurulu iken 3 saat gidiyo?...

@Bugün 12:26

Haberleri yalanlamak yerine bir güç tüketim cihazı ile kendiniz de ölçüm yapabilirsiniz. Tabii ki ölçmek zor ama...

Notebook ve netbook'larda pili daha çabuk tüketen Windows 7 nasıl oluyorda masaüstü bilgisayarlarda elektrik tasarrufu sağlıyor XP'ye göre?
----------------------
Netbookların çoğu zaten windows 7 diğerler xp, ama w7 starter versiyonda gelişmiş grafik vb uygulamalar olmadığı için elektrik sorunu windows 7 de yok.

türk insanım canım benim, siz 25 sene daha xp kullanın. microsoft sürücü desteğini kesinceye kadar kullanın sevinin

Çalıştığım kurumda enerji tüketimini ve maliyetlerini hesaplamak benim işim. Bu habere göre ortalama %10 tasarruf varsayarak yapılan hesaplamada geri ödeme süresi kurumsal kullanıcılarda bile 10 yılın üzerinde. Sadece tasarruf için Win7'ye geçilmez.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play