Windows 7 OEM sürümleri çok ucuz...

Windows 7'nin OEM fiyatları da nihayet açıklandı: Yeni Windows'u yarı fiyatına almak hayal değil...

  • Ali Güngör
Windows 7 çok daha ucuza

Popüler online satıcılardan biri Microsoft Windows 7'nin OEM sürümü için fiyatları yayınladı.

Windows 7'yi OEM lisansıyla satın almak isteyenler için iyi bir haberimiz var. Windows 7 OEM lisansı, Windows Vista'dakinden daha ucuz olacak. Online satıcı Newegg'in açıkladığı Windows 7 Home Premium fiyatı sadece 99.99 dolar. OEM olmayan Home Premium ise 199 dolara satılıyor. Windows 7 Professional OEM'in fiyatı 134.99 dolar; oysa perakende satılan aynı sürüm 299.99 dolar! Bu da Vista Professional OEM'den 5 dolar da olsa daha ucuz. Ultimate sürümün fiyatı ise 174.99 dolar. OEM almak burada 145 dolarlık bir tasarruf sağlıyor.

OEM sürüm ne demek? "Original equipment manufacturer" yani orijinal donanım üreticileri için çıkartılan ambalajsız ve çok daha ucuz sürümlere OEM deniliyor. Elbette OEM sürümün tek farkı ambalaj değil, bazı kısıtlamalar da var. Donanım üreticileri için hazırlandığı için sadece temiz kurulum seçeneği mevcut. Eskiden sadece donanım üreticilerinin satın aldığı bu lisanslar, zaman geçtikçe tüketiciler tarafından perakende de edilinir oldu. Günümüzde online satış sayesinde artık herkes tarafından yaygın bir şekilde satın alınabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

64 bit alabiliyormuyuz ?

kaliteye göre fiyatlar yine de fazla bence
Chrome OS çıksın google microsoft a ağzının payını verir...

Windows 7 Professional OEM'in fiyatı 134.99 dolar bu alınabilir virüs programını senelek 50 dolar istiyorlar makul olmuş

böyle muhteşem güzel bir haber tüm günümü ve bu günden sonrasını hayatımın baharı yaptı yaw, bu fiyatlar çok çok iyi !!!...

bendeki vista starter güzel çalışıyor ve çok şükür nazar deymesin problemsiz. Ama vista starter daki 3 program açma sınırını çok rahat bir şekilde aşabiliyorum ama dizüstü bilgisayarıma 2.ci monitör takıp farklı masaüstü seçeneğini desteklemiyor, makinam desteklediği halde vista starter olduğu için bu özellikten faydalanamıyordum, AMA ŞİMDİ DURUMUMU AYARLAYIP EN KISA ZAMANDA Home Premium yada Professional alacağım ve iyiki de önce almamışım temiz bir OEM ile rahata kavuşacağım...

BU HABER İÇİN TEŞEKKÜRLER CHIP

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

bu haber cok ıyı:)

nesi ucuz bunların yaa 30 lira değil ki 150 lira!

bir soru; şimdi oem olarak windows7 alsak, kutuludan farkı nedir, yukarıdaki yazıda kısıtlamalar var diyorda pek anlamadım, kurulumda ne gibi eksisi olur bize, mesela şuan 7100 rc beta kullanıyorum , kurumlumda tüm sürücüleri tanıyan çok rahat bir kurulum yapıyorum, mesela bu olmaz mı oem satılanlarda.

peki bu oem leri almamız için ne yapmamız gerekli üstad? komple yeni pc mi alıcaz yoksa yeterli olan nedir?

64bit ve Türkçe olanını alabiliyormuyuz? Yoksa herhangi bir tanesini alıp 64 bit Türkçe setup ile kullanabiliyormuyuz?

oem temin edenlerden biride benim fakat birşey var bu .... bilgisayarda falan kutulu olanları bulacaksınız büyük ihtimallen yine.

oem için bilgisayar almayada gerek olacağını sanmam nasılki xp ve vistanın office2007 de dahil oem olanlarını yeni pc yada parça alma şartı koşmadan sunabiliyorsam bunuda satabilirim diye düşünüyorum boşa kanmayı her yeni bilgisayar alacaksınız diyene.

@ 15:48 ucuz olması için 5 kuruşa falan satmalılar sanırım size göre... 1 lira bile olsa boş dvd daha ucuz olduğu için o 1 lira fazla gelir insanlara... inşallah bir gün siz işletim sistemi yaparsınız da 30 liraya satabilirsiniz

OEM'in RETAIL (Parakende) sürümden hiç bir farkı yok: İkisi de aynı Windows 7. Kimsenin kafasını gereksiz ayrıntılarla karıştırmayalım. OEM de sadece clean (temiz) kurulum yapmak gerekiyor.

Dizüstü alacakların dikkat etmesi gereken bir nokta var.

Alacağınız Dizüstü bilgisayarların mutlaka bir Recovery CD'si veya Recovery Özelliği olmalı.Dün akşam bilgilerimi update ettim.Artık büyük markaların hemen hemen hepsinin Recovery CD'sinin veya Recovery özelliğinin olduğunu gördüm.Tabii tek tek bütün modelleri incelemem mümkün değil.Gen de yeni bir Laptop alırken bu özelliklere mutlaka dikkat edin.Böylece bir virüs nedeniyle başınız ağrımayacaktır.Her zaman için Recovery CD'si olan markalar benim tercihimdir.

Eğer bilgisayarı iş yerinde kullanacaksanız.WindowsPro ve MSOffice Small Busines ürünlerini tercih edin; çünkü Home sürümlerin lisansı sadece ev kullanımına izin verir.

Sen de yorum yaz