Windows 7 RTM için XP Mode RC hazır!

Windows XP Mode RC yayımlandı: CHIP Online farkıyla ilk indirenlerden olun...

Windows 7 RTM için XP Mode RC hazır
XP Mode RC: Windows 7 RTM için güncellendi.

Microsoft, Windows 7 altında sanal Windows XP ortamı sunan XP Mode'un güncellenmiş bir sürümünü yayımladı.

XP Mode, Windows 7 altında Windows XP uyumluluğu sağlayan bir yöntem. XPM, Microsoft'un yeni nesil Virtual PC 7 ürün serisini baz alıyor; bu sanallaştırma ortamını kullanmak için donanım destekli sanallaştırma desteği şart koşuluyor.

XP Mode, Windows Virtual PC ve lisanslı bir Windows XP SP3 kopyasından oluşuyor ve tüm Windows 7 Professional, Enterprise ve Ultimate kullanıcıları için ücretsiz olarak sunuluyor. Yazılım seti sayesinde sanal XP ortamındaki yazılımlara direkt Windows 7 başlat menüsünden, yerel uygulama havasında ulaşılabiliyor. Temel olarak iki işletim sistemi de tek bir masaüstü üzerinde çalışıyor.

Download: Windows Virtual PC ve XPM

Beta sürümden RC sürüme kadar neler değişti?

Office 2003, Windows 7 masaüstüyle bütünleşiyor.

XP Mode RC'nin sunduğu yenilikler:

  • USB cihazlar (yazıcı, diskler) direkt Windows 7 görev çubuğundan Windows XP Mode uygulamalarına bağlanabiliyor.
  • Windows XP Mode uygulamalarına bir zıplayan liste (jump list) aracılığıyla ulaşılabiliyor.
  • Sanal işletim sisteminin yüklendiği disk dosyaları kişiselleştirilebiliyor.
  • İstenirse Windows XP Mode ve Windows 7 arasındaki sürücü paylaşımı devre dışı bırakılabiliyor.

XPM'yi kullanmak için AMD-V veya Intel VT desteği etkinleştirilmiş bir işlemciye, 1 GB RAM'e ve 15 GB disk alanına ihtiyacınız var. İşlemcinizin yukarda bahsedilen teknolojilerden birini destekleyip desteklemediğini öğrenmek için Securable uygulamasını kullanabilirsiniz. Eğer "Hardware Virtualization" kısmında "Yes" yazısı çıkarsa işlemciniz, XPM için gerekli desteği sunuyor demektir.

Download: Windows Virtual PC ve XPM

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

XPM beta ve win7 RC çok sorun çıkarmıştı. Bakalım XPM RC ve win7 RTM nasıl çalışacak (:

500mb nerdeyse iki dosya :S

tamamda ne işe yarıyor win 7 varken kim takar xp yi,7 tüm prog. larla uyumlu zaten!

VirtualBox ve artık her evde bulunan WindowsXP CD'si ile kolaylıkla yapılabilecek birşey... sanal bilgisayar değilde windows 7 içine kurulan programlar sanallaştırılara win7 üzerinde çalışsa daha mantıklı bişey olurdu... kısaca bi sanal bilgisayara windows xp kurmuşlar ve bunu çok önemli süper bir özellikmiş gibi gösteriyorlar... biz uzun zamandır zaten yapıyorduk :) mesela bende Win Me var... Me-Mode demiyoruz ama buna :D

E7200 cpu var çaışadı hayret...

iyide bu xp mode sadece sanal olarak mı çalışıyor windows 7 de oyunları çalıştırır mı bu yav

ya bırakamadınız şu xp yi aynı tofaş kuş serisi gibi

Windows 7 bütün programları ve oyunları sorunsuz çalıştırırken bu XP Mode için kotanızı harcamaya bile değmez :) Hala XP kullanan var mı yahu? :)

"VirtualBox ve artık her evde bulunan WindowsXP CD'si ile kolaylıkla yapılabilecek birşey... sanal bilgisayar değilde windows 7 içine kurulan programlar sanallaştırılara win7 üzerinde çalışsa daha mantıklı bişey olurdu... kısaca bi sanal bilgisayara windows xp kurmuşlar ve bunu çok önemli süper bir özellikmiş gibi gösteriyorlar... biz uzun zamandır zaten yapıyorduk :) mesela bende Win Me var... Me-Mode demiyoruz ama buna :D"
haksızsın çünkü aynı senin dediğin gibi virtual pc açılmadan direk programlar açılabiliyor.galiba senin işlemci desteklemediği için böyle konuşuosun

XP modun ne olduğunu anlamayan cahiller var. Ve cahilliğinin farkında değil. Sanal makine oluşturup üzerine xp kurmakla xp modarasında dağlar kadar fark var. Elimde xp altında çalışan bir skype telefon adaptörü var. Ve windows 7 altında sürücüsü bile yok. Eski sürücüsünü de windows7 de kuramadık çünkü windows 7 yi kilitliyor sürücüler. XP mod altında sürücüleri kurduk ve çalışıyor şu anda adaptörümüz.
Sanal makinede sürücü yükleyebilirler miymiş acaba? Saçmalamadan önce biraz düşünmek gerekmez mi?

Diskinizde 3 gblik yerde xp ye ayırın iki isletim sistemi yükleyin uğraşmayın sanal makinerle

Xp uyumlu eski programınızı çalıştırmak için ideal. Ben iki işletim sistemini de kurdum harddiske am birinde lazım olan birşeyi diğerine taşıyıp çalıştırmak hiçte pratik değil. Ayrıca daha önce yazılmış yorumdaki "win 7 altında çalışmayan donanımın xp mod üzerinden yine win 7 içinde çalışması" olayı çok ilginç. Olabilir mi böyle şey merak ettim. İki işletim sistemi kurma ya da sanal makine kurma ile XP mode farklı şeyler.

XP modun ne olduğunu anlamayan cahiller var. Ve cahilliğinin farkında değil. Sanal makine oluşturup üzerine xp kurmakla xp modarasında dağlar kadar fark var. Elimde xp altında çalışan bir skype telefon adaptörü var. Ve windows 7 altında sürücüsü bile yok. Eski sürücüsünü de windows7 de kuramadık çünkü windows 7 yi kilitliyor sürücüler. XP mod altında sürücüleri kurduk ve çalışıyor şu anda adaptörümüz.
Sanal makinede sürücü yükleyebilirler miymiş acaba? Saçmalamadan önce biraz düşünmek gerekmez mi?
----------------------------------------------------------------------------
VirtualBox'ı bir incele arkadaşım, USB desteği veriyor... ondan snra insanlara cahil dersin :)

WIN 7 RC BORNOZUNUN ÜZERİNE WIN XP HAVLUSU ATMAYA NE GEREK VAR Kİ.....

Ben bunun betasını bozmuş bulunmaktayım...

kardeşim usb desteği olması xpmodu gibi oluyor anlamına gelmiyor. sanallaştırma alanının kralı wmvare herşey destekliyor sanalda uçtur lakin bir XPMode gibi değildir. XPMode, mevcut sanal makinanın, üzerindeki sistemle ile haberleşmesi bakımından sanal bir makinadan farklı yapıdadır.. ve sadece win7 için geliştirimiş bir olay.

normal bir sanal makinada iki işletim sistemi birbirinden tamamen farklı çalışır.bütün ilişki sadece dosya alımı yada arada sanal bir network kurarsanız.. evet bütün ilişkisi bu. birbirleri üzerinde çalışan programlar birbilerinden bağımsız olur.

hatta sanal bir makina üzerinde cümle alem virusleri deneyebilir cümle şüpheli crackları test edebilir en haşin programları gözlemeyebilirsiniz.bu sizin sisteminize asla zarar vermeyecektir. tek yapmanız o sanal makinayı silmeniz..ama XPModunda durun.. öyle değil..

dahası siz sanal makinanıza driver kurarak harici bir donanımızı kullanamazsınız,(en basitinden bir tv kartı, printer vs..) ama XPModu buna fırsat verir. XPMode ile windows 7 bütünleşiktir.

öyle kur virtual box, wmvare, virtual pc 2007 yada bunun gibi nice virtual uygulamayı al sana XPModu.. hayır efendim demek değil.. öyle olsa microsoftun zaten virual pc programı var.. ne gerek değil mi haricen XPModuna..

Artık Xp Mode da türkçe olarak indirmeye sunuldu. Tek yapmanız gereken indirme linkinden türkçe dili seçmek. İyi denemeler...

peki şimdi xp yi etkileyen virüsler filan windows7 ye de girebilecekmi böylece? yani bu kadar birbirinin içine geçirmişlerse iki işletim sistemini, winXP nin tüm açıkları win7 yi de etkiler dimi?

Güvenlik bakımından sorun olabilir çünkü ikisinin de dosyaları birbirine bağlı ama ben kendim kullandım baya çok iyi mesela win 7 64 bitte çalışmayan bazı uygulamaları sanal uygulama açarak windows 7 de çalıştırdım

İnsanlar bazen ne kadar da cahil olabiliyor. Şu yoruma bakın,
"tamamda ne işe yarıyor win 7 varken kim takar xp yi,7 tüm prog. larla uyumlu zaten!"

Tek tek denediniz de mi biliyorsunuz Windows 7'nin tüm programları kaldırdığını? İleri seviye bir bilgisayar kullanıcısı dünya kadar program ve sürücü sayar size Xp'nin sorunsuz kaldırıp Windows 7'nin kaldırmadığı. "Ben Office kullanayım, iki oyun oynayayım, bir de Firefox, tamam işte" diyorsanız evet, Windows 7 her şeyi çalıştırmaya kadir bir işletim sistemi. Ama ileri seviye bir kullanıcı iseniz ve her alandan onlarca, yüzlere programla işiniz oluyorsa XP hala vezgeçilmezdir. Ben çıktığı günden beri XP kullanıyorum, ve tek bir şikayetim bile yok. Ama nedense Vista ve 7 kullanıcıları bayılıyor XP'yi aşağılamaya. XP hala en sorunsuz işletim sistemi, bu kadar basit. Benim için XP sonrası işletim sistemleri Microsoft Diret3D gibi bir platformun desteğini kaldırdıktan sonra bitmişti zaten. Varsın görüntüsü güzel olsun, varsın daha iyi dizayn edilmiş olsun. Verimli olmadıktan sonra kime ne bunlardan?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir