Windows 8.1 için Desktop Gadgets hazır!

Windows 7'ye çok iddialı gelen ama Windows 8'de buhar olan "ufaklıkları" geri getirin!

  • Zeynel A. Öztürk
Desktop Gadgets, Windows 8.1 için güncellendi!

Vista ve Windows 7'nin sevilen masaüstü araçları, kutucuklu Modern arayüze önem veren Windows 8'de kaldırılmış bulunuyor. Ancak resmi olmayan bir yöntemle onları Windows 8 masaüstüne geri getirebilirsiniz.

Sergey Tkachenko'nun güncellediği Desktop Gadgets, Windows 8.1'de çalışıyor. Programı indirip yükledikten sonra masaüstünüze sağ tıkladığınızda Windows 7'den alışığınız "Araçlar" kısayolunun geri geldiğini göreceksiniz. Programı yüklerken Windows'un desteklediği dillerden herhangi birini seçebileceğinizi, yani araçları Türkçe olarak kullanabileceğinizi de söyleyelim.

Araçlar, Windows 8'in "Modern" arayüzünün tasarım diliyle eşleşmese de masaüstünüzü faydalı bilgilerle dolduracak seçenekler sunuyor.

İndirin: Windows 8.1 Desktop Gadgets

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

bu haber yayınlanmadan önce başlangıçtaki karolar ne işe yarıyor diye hiç düşünüldü mü acaba :p modern arayüz daha fazlasını sunarken neden masaüstünü kirletip pc yi yavaşlatalım...

Gadgetslerde büyük bir açık vardı. Hatta microsoft kullanmayın demişti. Windows 8 modern uygulamaları aynı işlevi sağladığı Windows 8'de kaldırılmıştı. Niçin Windows 8 Windows 7 çevirmeye çalışıyorsunuz. Metro uygulamalarla yapılabileceği işlemi üçüncü parti bir uygulama özendiriyorsunuz. Ayriyeten araçlar bilgisayarın açılış hızını ciddi şekilde düşürüyor. Bu da kullanıcının bilgisayardan aldığı verimi düşürecek. Kullanıcılara eskiye döndürmek yerine yeni şeyler göstermek çok daha iyi olur.

@05 Tem 2013 17:29 Iskembeci indi meydane incileri birbirinden merdane. Salla bakalim kim yakalayacak... Madem cok buyuk acik var neden Windows7 de kullanilabiliyor, ne yani Win7 kullananlarin guvenligi onemsiz mi? Bu aptal iddiana ikinci gercek, neden oyleyse sistem destek verdigi halde kapali? Tek sebebi mikisoftun bu masaustu araclarini win8 e yakistiramamasi, sallama bahanelerle insanlari yargilayip manupile etmeye calisma sivri zekali. Windows8 hizli olabilir, daha guvenli de olabilir ama Mikisoftun dayatma ve zorbalikla benimsetmeye calistigi aptal metro arayuzu, kullanissiz ve eksik baslat menusu, yeni gorunumlu dandik calinti windows gezgini ve neye yaradigini daha kimsenin cozemedigi bir cok zirvaligi senin gibiler begenebilir, tipki winxp kullanmaya devam edenler gibi win7 kullanmaya devam edenler de olmaya devam edecektir, mikisoft bu inatlarindan vazgecmezse hem DX'i hem windows efsanesini oldurup derine gomecek. Onlar vazgecmiyorsa vaz gecen bulunur, hic kimse ve hic birsey vazgecilmez degildir.

@05 Tem 2013 22:24 Öncelikle uslubuna dikkat et. İnsanları yalancılıkla suçlamadan araştır. Chip Online yayınladığı makale linki http://www.chip.com.tr/haber/windows-7-ve-vista-cilar-dikkat_34745.html İnternete araştır farklı makalelerde bulursun. Ayriyetten Windows 7 kötüledim mi söyle Windows 7 severek kullandım Windows 8 severek kullanıyorum. Kinini başkasına kus. 'Senin gibiler,İşkembeci indi gibi cümleler kullanma Alışkanlıklarının değişmemesini sevmiyor olabililirsin saygı duyarım fakat kullanan insanlara hakaret etme hakkın yoktur. Not yorumu iyi oku gadgetsler büyük bir açık vardı. Hangi zaman geçmiş zaman. O sıra Windows 8 geliştiriyor beta yayınlanmıştı. Sorunla uğraşmaktansa Windows 8'de araçlar tamamen kapatmıştı. Windows 7 ve Vista kullanıcılarına kullanmayın denildi. Açık taminimce kapatıldı. Microsoft açık kapatılmazsa diye Windows 8'de riske girmedi Metro uygulamalarıda aynı iş göreceğinden kaldırdı 'Sallama bahanelerle insanları yargılayıp manupile etmeye çalışma sivri zekalı' Senin deyimimle işkembeci, sivri zeka, sallayıcı, yalancı oluyorum. İnsanları itham etmeden önce biraz araştır. Sonra ahkam kes.

@06 Tem 2013 00:23 Sen asil kendi yorumunu oku, windows 7 de gadgets acigi yok, win8 de de yok. ayica uslub ve ahlak dersi vermeden once CHIP editorlerini suclamayi birak. "Niçin Windows 8 Windows 7 çevirmeye çalışıyorsunuz. Metro uygulamalarla yapılabileceği işlemi üçüncü parti bir uygulama özendiriyorsunuz."

@06 Tem 2013 13:51 Haberi okumamışsın. Söylediğim yorumum tamamen arkasındayım. Üçüncü parti bir programı kullanmaya teşvik etmek yerine. Windows 8 araçlar gitti yerine ne geldi. Nasıl kullanılabilir gibi bir makale olsaydı çok daha iyi olurdu. Böylelikle ön yargıyla yaklaşan insanlar için Modern arayüzü bir anlam kazanırdı. Başlat menüsü yükle araçlar yükle Böyle olursa Modern bir anlamı kalmaz.Gereksiz bir artık olur. Ayrıca yorumlarıma iyi bak sana ve Chip Online editörlerinin hiç birine hakaret etmedim Sen ise bana:İşkembeci indi meydane incileri birbirinden merdane, Salla bakalım kim yakalayacak, Sivri Zeka' gibi hakaretler ediyorsun Kısaca üçüncü parti program kullandırmayı özendirmek yerine sistemin dahili uygulamalarını kullanmak göstermek daha doğru bir davranıştır.

@06 Temmuz 2013 13:51 Dostum azıcık araştır, lütfen sonra gelip yok böyle böyle deyip uydurmacı konumuna düşünce de aynı tavrı koruman bile saçma. Evet o araçlar bir güvenlik açığı sebebi ile rafa kaldırıldı, WPF ve DX teknolojileri geliştirilirken bu tip araçlara zaman ayırmak yerine modern arayüz için çalıştırlar. O açık da çok geçmeden kapatıldı, araçların kaldırılma sebebi elbette bu değil. W8'de aero'dan vazgeçildi, araçların yerini mağaza uygulamaları aldı. Sistem performansa yönelik artk

Windows 7 kullanıcısı olarak çeşitli programlarla Win 7mi Win 8'e benzetmeye çalışmıyorum. Win 8 kullanıcısı neden "Doğan görünümlü Şahin misali" programlarla Win 8'ini Win'7 ye benzetmek ister ki?

@05 Tem 2013 18:26 Takıntılı insanların takıntılı cümleleri... Doğan görünümlü Şahinmiş... Yahu teknoloji bu, kim neyi isterse onu kullanır. Senin işine yaramıyor diye kimse kullanmayacak mı yane...

ben bunu win 8 ilk kurduğuum günden beri kullanıyorum

hoş kutucuklar ama açılışta makinayı baya bir aksatıyor.Onun yerine rainmeter kullanabilirsiniz...

yahu şu adget mıdır nedir 100 konusu açıldu chip te! bu nedir be başka konu mu yok yok şunu win 8 e getir yok şunu win 7 ye götür yok şöyle yok böyle... bu nedir ya.

Nefret ediyorum bu araçlardan ancak ki pc'nin açılış süresini uzatıyor :j

en dandik hiç kullanmadığımız şeydi doğrusu , kim ekranın sağ tarafında saat cpu yok nof defteri yok resim slaytı yok media player kim ister ya hiiiçççç kullanmadığım şey w8 de de gerek yok zaten

@10 Tem 2013 16:33 ben istiyorum, işime de çok yarıyor, biri şu resmi olmayan win 8 yüklemesi yöntemini açıklasa da boş laflardan kurtulsak

Gereksiz ve gördüğüm kadarıyla dandikler 2009 un çöpleri

Gadgetleri doğru yerden, doğru araçları kullanarak çok güzel göstergeler edinebilirsiniz. Özellikle Pc kullanımında deneyiminiz yüksekse çok faydalı şeyler edinebiliyorsunuz

Gadgets neden kaldırıldı hiç düşündünüz mü? Microsoft ciddi güvenlik açığı oluşturduğu için kaldırdığını söylüyor: http://windows.microsoft.com/en-us/windows/gadgets

Win 8 i kullandım, berbat ötesi, birçok sıkıntı da cabası.Belki faydalı olur diye 8.1 e yükselttim daha da kötü oldu. Bilgisayarı adeta 90 lı yıllara götürdü. Açılması gecikmeye başladı. Arayüz desen neredeyse LINUX ten araklama. Başlat menüsü Lınux te yok mesela. Diğer yandan DOKUNMATİK ekranlar için tasarlandığı GÜN gibi aşikar olan EN GEREKSİZ sistem olma yolunda VİSTADAN bile kötü. Özellikle çalışma ortamlarında kendiliğinden kapanan Ofice Uygulamaları, açıkken birden kaybolan pencereler, kitlenmeler vs vs vs.. Açıkçası VİSTA dan daha kötüsü olabilir miydi diye sorsalar kesinlikle win 8 bu ünvanı alacaktır.

senin pc yavaş olabilir ama benim pc uçak gibi ve ben net,ağ,hdd,ram,cpu,gpu değerlerini sürekli takip eden biriyim ve benim için olmazsa olmaz.bu gadgetler senin pc yi yavaşlatıuyorsa zaten kullanma.Mesela işlemcin çok ısınıyor diye makinan kapansa,işlemcinin ısındığını nerden bileceksin.yada 3 program açtığında ram şişip kastığında bunun ramdan kaynaklandığını nerden bileceksin.ama sen kullanma.tamirciye götür.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play