Windows 8.1'in 5 sorununa basit çözümler!

Windows 8'i 8.1'e yükselttikten sonra başınıza gelmiş olabilecek 5 sorunu, kolayca çözüyoruz!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8.1'in 5 sorununa basit çözümler!

Windows 8 için ilk büyük güncelleme olan Windows 8.1, Ekim 2013'ten bu yana kullanıcıların hizmetinde. Ancak Windows 8.1 kullanırken halen bazı küçük sorunlarla karşılaşmanız mümkün. Bu yazımızda karşınıza çıkabilecek sorunları ve çözümleri sizlerle paylaşacağız.

Doğal uygulamaların kutucuklarını onarın

Sorunun nedeni bilinmese de, bazı kullanıcılar giriş ekranında çalışmayan, "ölü" kutucuklara rastlayabiliyorlar. Bu sorunu çözmek için Dosya Gezgini'nde önce gizli dosyaları görünür hale getirin. Ardından Users/User/AppData/Local/Microsoft/Windows/Application Shortcuts yolunu izleyin ve en eski alt klasörleri silin. Bunu yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Sorunlu kutucukların ortadan kalktığını göreceksiniz.

Bazı programların bulanık görünmesi

Windows 8.1'e yükselttikten sonra sıkça gelen şikayetlerden bir tanesi, bazı programların kenarlarının keskinliğini yitirmesi. Bu sorunu yaşıyorsanız, güncellemenin önce görüntü ayarlarınızı ve çözünürlüğünüzü değiştirmediğinden emin olun.

Bunun dışında Windows 8.1'in DPI Scaling adındaki yeni işlevi de soruna yol açabiliyor. Bu seçeneği etkinleştirip sorunu çözmek için masaüstüne sağ tıklayın ve Ekran Çözünürlüğü'ne tıklayın. "Metni ve diğer öğeleri daha büyük veya daha küçük yapın" seçeneğine tıklayın ve "Tüm görüntülerim için bir ölçekleme düzeyi seçmeme izin ver" seçeneğine tıklayın. Ayarları kabul ettikten sonra sisteminizi baştan başlatın. Sorun ortadan kalkacaktır.

Svchost.exe çok fazla işlem gücü kullanıyor

Svchost.exe çok fazla işlem gücü kullanıyor

Windows'un önemli işlemlerinden svchost.exe, Windows 8 ve 8.1'de bazen gereksiz kaynak tüketimine yol açabiliyor. Bu sorunun iki nedeni var. Bunlardan birincisi, Windows uPNP hizmeti. Bu hizmet, ağınızı yeni tak-çalıştır cihazları için tarıyor ve bazen bu sırada sorun çıkarabiliyor. Sorunu onarmak için Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni açın ve Gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştir seçeneğine tıklayın. Şimdi Ağ keşfetmeyi kapat seçeneğini işaretleyin.

Sorunun ikinci nedeni ise zararlılar. Bu durumda Avast, AVG gibi ücretsiz bir antivirüs yazılımı indirip tam bir sistem taraması gerçekleştirin.

Charms çubuğu canınızı sıkıyor

Windows 8'in Charms çubuğu oyun oynarken veya web sitelerinde dolaşırken önünüze çıkıp, sinirinizi bozuyorsa, onu kapatmanız çok kolay. Denetim Masası > Fare yolunu izleyin. Yeni pencere açıldığında Aygıt ayarları sekmesine gidin. Şimdi kullandığınız fareyi seçin ve Ayarlar'a tıklayın. Son olarak "Edge Swipe Right" seçeneğinin solundaki işareti kaldırın.

Medya kitaplıklarınız görünmez oldu

Medya kitaplıklarınız görünmez oldu

Windows 7'de ortaya çıkan kitaplık işlevi, farklı klasörlerdeki medya dosyalarını organize etmemizi kolaylaştırıyordu. Windows 8'de de sunulan işlev, Windows 8.1'de bir anda ortadan kayboldu. Microsoft'un işlevi neden kaldırdığı ise tam olarak bilinmiyor. Ancak onları kolayca tekrar etkinleştirmeniz mümkün. Bunun için Dosya Gezgini'ni açın ve ekranın üstündeki Görünüm sekmesine tıklayın. Şimdi Kitaplıkları Göster'e tıklayın. Artık kitaplıklara aynı eskiden olduğu gibi, Dosya Gezgini ekranından erişebileceksiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Ard arda Windows 8.1 güncelleştirmesi vb. paylaşman bizi ona itiyor yoksa sizi onlar mı tuttu :p

Ben güncellemeyi yüklemek için mağazaya girmeye çalışıyorum ama tıklayınca hic birsey açılmıyor

Svchost Ağ bulmayı kapat olayı çok iyi oldu. Gözden kaçan küçük bir ayrıntı gibi görünsede büyük bir sorunmuş gerçekten. Sayenizde sistem büyük bir yükten kurtuldu. İşlemci ve kaynak kullanımı boşta iken %0 a düştü ve bir kaç gereksiz servisi de kapadıktan sonra gözle görülür derecede bir hız artışı oldu. SAĞOLUN VAROLUN!!!

Şu Svchost.exe için denileni yapınca laptopun fanları durdu, cihaz mükemmel hızlandı Böyle bir şey vardı da daha önce neden söylemediniz ?

benim bilgisayarım 1 2 saat açık kaldıktan sonra sol üstündeki açık olan uygulamaları gösteren kısım çıkmıyor , sağda çıkması gereken ara , paylaşım gibi şeylerde çıkmıyor aynı zamanda sol alttakki windows logosu işlevsiz kalıyor neden olabilir

Geç açılma ve kapanma da sorun oluyor. Regedit ayarlarından etkili bir çözümü var mı?

kısaca Windows 8.1 denen Microsoft şaheseri piyasada tozu dumana kattı diyebiliriz....

Bende metro arayüzü gitti sadece yeşil bir ekran var lütfen yardımcı olun

yıl olmuş 2014 hala windows kullanan mı var? :P

@16 May 2014 17:41 sen ne kullanıyosun

@21 May 2014 07:24 LinuXMint kullanıyorum... windows'un modası geçti...

aman adamlar kullanin diye yaomiş ne oynuyonuz güzelim sistemle daha iyi olnasiniçin çabaliyorlar

Win10 çöp olursa linux a geçerim

Nerede win7

Sen de yorum yaz