Windows 8 bile başaramadı!

Görünüşe göre Windows 8, pek çok kişinin yapmasını beklediği şeyi yapmayı başaramadı...

Windows 8 bile başaramadı!

Pazar araştırma şirketlerinden IHS iSuppli, yaptığı açıklamada dünyada sürekli olarak azalan bilgisayar satışlarının bu yıl beklediğinden daha da yüksek değerlere ulaştığının altını çizdi. Bilindiği gibi son 11 yıldır bilgisayar satış rakamlarında her zaman büyüme söz konusu oldu ancak bu yıl gelen haberler beklendiği gibi olmadı.

Geçtiğimiz günlerde IHS iSuppli tarafından yayınlanan ve işlemci satışları konulu bir açıklamaya göre 2011 yılındaki satışların yaklaşık olarak 352.8 milyon adet seviyesinde olduğu ve 2012'de yüzde 7.8'lik düşüşle beraber 325.3 milyon adete düştüğü gibi önemli rakamlar göz önüne serildi. Birkaç ay öncesinde söylenenlerse pazarın ancak yüzde 1.2 kadar küçülebileceği yönündeydi ancak yine de Microsoft Windows 8'in 26 Ekim'deki tanıtımıyla birlikte talebin artacağı öngörülüyordu. Bahsettiğimiz gibi, son 11 yılda herhangi bir düşüş yaşanmadı ancak görünen o ki Microsoft'un Windows 8'i bile, dünyadaki bilgisayar pazarının bu yıl büyümesini sürdürmesine yardımcı olamadı.

Bir başka araştırma şirketi NPD de görev yapan Stephen Baker'in açıklamasına göre de önümüzde daha tatilin ve satış sezonunun olabileceğini ve Windows 8'in çıkışının beklenen etkiyi gerçekleştirebileceğini savunuyor. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Windows'un daha çok ekmek yemesi lazım :D :D

@06 Ara 2012 13:35 sitroyen ...

@06 Ara 2012 13:35 konun ne olduğunu bile anlamadan anca konuş.....)))

@06 Ara 2012 13:35 Dalga mı geçiyosun? Windows 8 bu işte en uzun süredir bulunan işletim sistemi...

@06 Ara 2012 19:25 katılıyorum.

Tabletlerin PC satışını düşüreceği söylendiğinde herkes gülmüştü. Oysa daha bu başlangıç.

şu anda Windows 8 e geçtim iyi ki geçmişim. harikulade....

bundan sonra bilgisayarların sırtının yere gelmeyeceğini düşünürsek böyle düşüşleri takmamak gerekir. teknoloji bilgisayarlar üzerine kurulu. herkes bilgisayara sahip olduğu için satışlar azcık düşmüştür. telaşa gerek yok..

Bence artışa geçmez diye düşünüyorum. Geçtiğimiz beş yıl içinde enerji tasarrufu haricinde çok çok fazla yenilik getirmedi yeni işlemciler. Ama, eğer anakartlarda optik kablo ve benzeri değişikliklere giderek, buna ilave olarak SSD disklerin hacmi büyür ve fiyatı şu anki fiyattan daha aşağı inerse, o zaman tekrar artışa geçer.

tabletler sistem olarak pcler kadar gelismedikce pclerin önü acik :)

Sen de yorum yaz