Windows 8'de o da olmayacak!

Başlat düğmesini tarihe gömen Microsoft, Windows 8 ile eski bir dostumuzu daha silmeye hazır!

Windows 8 sürümleri açıklandı, ancak sürümlerle gelen özelliklere baktığınızda bir eksik dikkatinizi çekebilir. Windows 8 ile beraber sunulmayan Media Center'ın Windows 8 Pro için bir "medya paketi" eklentisi olarak sunulacağı ortaya çıktı.

Microsoft'un Windows blog'una göre Windows Media Center, Windows 8 Pro için "ekonomik bir eklenti" olarak sunulacak. Blog'da konu hakkında şimdilik daha fazla detaya değinilmiyor. Ancak Windows 8'in Pro olmayan, temel sürümünü satın alan kullanıcıların Media Center'dan mahrum kalacakları görünüyor. Microsoft, Windows 8 Pro'nun iş ortamları için olduğunu söylüyor ve bizce bu durum, biraz garip.

Media Center'ın Windows'un bir parçası olarak sunulmaması ve ayrı bir eklenti olarak sağlanması, onun sonunun yaklaştığının bir işareti gibi görünüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Olmazsa olmazsın Windows Media Player varken ne gerek media centere.

Yeni bir vista vakası.

Merakla bekliyorum

zaten sağlam firmalar direk ultimate alır pro'nun içine koyse ne koymasa ne sanki ülkemizde çokda kullanılıyorya

windows sadece başlatın,media center'ın sonunu değil, kendi sonunu da hazırlıyor gibi duruyor.

Hantal ve gereksiz bir programdı zaten.

çokta önemli değil çünkü Media Center'ı hiç kullanmadım ve ihtiyaçta duymadım...

Ekleme yapacaklarına çıkartma yapıyorlar inaşaattan tuğla çimento çıkartarak maliyeti düşürüyorlar. karlı strateji :)

PC' ye format atıp, win7'yi güncelledikten sonra ilk yaptığım iş mediacenter' ı kaldırmak oluyor. Bu iş için DVBViewer Pro uydu tv kartı oynatıcısı mediacenter özelliğini de fazlası ile yerine getiriyor olması MCE klavye eklentisi de cabası. Böylelikle Microsoft'un kendi programına özel mediacenter klavyesinide DVBViewer PRO' da kullanabiliyorum. :)

Anlamsız bulduğum Windows şeysi zaten. Her formattan sonra yaptığım ilk iş medya özellikleri ve ie'yi devre dışı bırakmak.

Bence de zaten gereksiz bir programdı çünkü çoğu kullanıcı hep başka programlar ile videoyu açıyordu.

Ne yapmaya çalışıyor bu Microsoft hala anlamış değilim :(

xbmc ve plex gibi ücretsiz ve daha iyi alternatifleri oldukça windows media center ölmeye mahkumdur.

klasik MS kırpması... birde 8 media center edition çıkarmış... :p

tutulmadıki zaten kasıntı saçma bi yazılım xbmc daha iyi

Ben de bugün Microsoft'u silmiştim, ne tesadüf... Windows Mobile'de yediğim büyük kazıktan sonra ne Windows Phone 7, ne 7.5, ne 8, ne de bilgisayarıma da Windows 8 görmek bile istemiyorum. Bitti artık gözümde.

Windows 8 Consumer Preview'i geçen gün indirim ve PC'ye kurdum. Android ve Windows 7 karışımı birşey olmuş. Wimdows 7'den sonra kullanımı enzor bir işletim sistemi ortaya çıkmış. Adroid özellikleri ile göze hitab eden animasyonlardan başka birşey yok. Başlat çubuğunun olmaması büyükbir zorluk. Ayarlar ve özellikleri ile ilgili bölümleri bulmak tam bir bulmaca. PC'yi kapatmak için sutdown bölümünü bulmakta ayrı bir sorun. Bununlada kalmıyor. Ses ve wireless kartların bazılarını tanımıyor. Hatta bu kartlara ait driver yazılımlarını autorun özelliği ile çalıştıramıyorsunuz. Mesela wireless kartın driver yazılımını manuel olarak kurmak zorunda kaldım. En ünlü ses kartı olan Realtek'i tanımaması ve driver yazılımının kurulamaması büyük bir sorun. Windows 7'de böyle sorunları hiç yaşamadım. Tüm kartların birçoğunu otomatik olarak yüklüyor ve ayrıca driver yazılımı kullanmak zorunda kalmıyorum. Bu deneme sürümünü denediğime, deneyeceğime pişman oldum. Eski işletim sistemini birtürlü geri getiremediğimden PC'ye iki sefer format atmak zorunda kaldım. Windows 8'i hiçbir kullanıcıya tavsiye etmiyorum. Bunun yerine Linux kursunlar daha iyi. Yinede Microsoft'un en kolay ve en kullanışlı işletim sistemi virüs kapmayı saymaz isek Windows XP. XP'nin virüslere karşı en iyi ilacıda Deep Freeze.

doğru bir karar

Eğer Windows 8 kurarsanız ve diskinizi C, D, E gibi bölümlere ayırdıysanız MBR kaydı düzeltmesi yaptıktan sonra yaptığınız tüm disk bölümlendirmelerini kaybedebilir ve ger getiremezsiniz, o nedenle D ve E gibi yarattığınız disk bölümlerinin yedeğini mutlaka alın, yedek almadan Windows 8'i bilgisayarınızdan kaldırmayın.

Zaten bir iki hafta ancak kullanılıyor, kullanımı çok zor, bunaltıcı ve baydırıcı bir işletim sistemi, ama hakkını da yemeyelim, kaldırıp attıktan sonra çok hoş bir ferahlık duygusu yaratıyor.

Media centeri kim kullaniyor ki? Ben sistemi formatlar formatlamaz direk bilgisayardan yer kaplamasin diye siliyorum zaten, 100-200 media center kaplayacagina dandik oynamadigim bir oyunu kurar o kaplasa daha faydama...

Ben de bugün Microsoft'u silmiştim, ne tesadüf... Windows Mobile'de yediğim büyük kazıktan sonra ne Windows Phone 7, ne 7.5, ne 8, ne de bilgisayarıma da Windows 8 görmek bile istemiyorum. Bitti artık gözümde.
..................................................
sahi,Windows Mobile'de yediğin büyük kazık neydi acaba?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir