Windows 8'i tek tıkla kapatın

Başlat menüsü olmasa da, Windows 8'i sadece tek bir tıklamayla kapatmak mümkün. İşte yolu...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8 PC'nizi kolay kapatın

Windows'da sıkça kullandığımız işlevler, Windows 8'in arayüzünde farklı yerlerde bulunuyorlar (veya yoklar). Örneğin bilgisayarınızı kapatmak için öncelikle farenizi sağ tarafa sürükleyerek Charms çubuğunu açmanız, buradan Ayarlar'a tıklayarak Kapat'a tıklamanız gerekiyor.

Windows 8'li bilgisayarınızı bu yöntemle kapatmak size zor geliyorsa, bu iş için bir masaüstü kısayolu oluşturabilirsiniz. Masaüstünüze sağ tıklayarak yeni bir kısayol oluşturun ve konum alanına şunları yazın:

Shutdown.exe /s /t 0

Kısayola "Bilgisayarı kapat" gibi bir isim verin ve sihirbazı tamamlayın. Şimdi kısayola sağ tıklayıp özelliklerini açarak ona uygun bir simge seçin.

Artık kısayolunuza sağ tıklayıp "Başlangıca sabitle" seçeneğine tıklayarak onu Windows 8 Modern arayüzüne sabitleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

masaüstüdeyken alt+f4 e bas bunlara gerek yok :)

iymiş lan..............

Ben daha çok açma/kapama tuşuna bir kez basıp çekmeyi kullanıyorum.(uzun süre basıp zönk diye kapatmıyorum) :)

bunun gibi uzun yolla yapılan bir sürü işlem var. hangi biriyle uğraşacaz ?

eğer -a eklerseniz bilgisayar kapanmaz. Kapanmasını durdurursunuz. -a yerine -t koymalısınız. Şunun gibi: Shutdown.exe -s -t 00

millet kafasın niye takıyor bu başlat menüsü? yoksa yok işte! Ben dahil etrafımdaki hiçkimse başlat menüsünü kullanmıyor. yeter artık bu başlat menüsü haberleri daha az olsun......

@22 Eki 2012 15:36 Harbiden ha taktılar bi başlat menüsü. Alt+F4 ile kapatıyosun diğer ayarlara hemen girebiliyosun başlat menüsüne ne gerek var.

haha :D gerçekten pratik ve kolay aklımıza neden gelmezki :D

Komutta hata var... shutdown -s -t 0 olmalı... Saygılar*...

alt + f4 seçeneğini kimse düşünmüyor mu :D (kapatma seçenekleri de çıkıyor w8 rpde)

win7 devam :)

sadece masaüstü kısa yolu oluşturulmuş,ama benim Win 7 için burada : http://www.chip.com.tr/forum/bilgisayari-klavyeden-kapatmak_t252716.html verdiğim gibi ,klavye tuş kombinasyonu oluşturulmamış.KKeşke o da gösterilseydi.Benim monitörüm elektriği direkt şehir ceyranından alıyor,UPS (Güç kaynağı)dan almuyor.Dolayısıyla elektrik aniden gittiğinde ,ekran kararıyor.UPS im USA girişli adaptörüm yok.Halbuki o anda kasa hala faaliyetde ve sistem güç kaynağından elektrik alıyor.Hadi gel bu durumda bilgisayarı kapat?İşte klavyeden kapatma kısa yol tuş kombinasyonu çok işime yarıyor,ekranı görmememe rağmen,bilgisayarı normal olarak kapatabiliyorum.Win 8 için de bu verilmeliydi,eksiklik olmuş.

@viking20 kasanın açma tuşuna basarsan(basılı tutmazsan) bilgisayarı kapatırsın.

bi işe yaramadı

Kapatma bir yanlışlık var bu komutu uygularsanız olmaz Shutdown.exe - s -t -00 yapmanız lazım "a" kapatma iptali için kullanılır..

Arkadaşlar Bilgisayar Mühendisi olarak kısa bir çözüm söyleyeyim : Masaüstünü açın . Sağ tıklayın Yeni adlı bir dosya olacak Ona tıklayın ve ek dosya çıkacak Onlardan Kısayol ' a tıklayın Dosya adı ''shutdown.exe -s -t 00'' kopyalayıp o alana yapıştırın Sonra tekrar bir alan boşluğu çıkacak oraya da buton ismini yazın [İstediğiniz olur.] ÖR./ Başlat ya da Kapat ...

Peki uykuya almak için bir kısayol verebilirmisinz

iyi geceler arkadaslar... bugun wındows 8 yukledım ana ekranda mail dıye sayfa war gırdım ama cıkıs yapamıorum tekrardan bana yardım edersenız sewınırımmm

ewet bencede -a kapatma iptalidir

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play