Windows 8 için özel Firefox!

Windows 8'e özel olarak hazırlanan, Metro destekli Firefox hakkında tüm detaylar burada...

Windows 8 için özel Firefox!

Mozilla, Şubat ayında Windows 8'in Metro arayüzünde çalışan bir Firefox geliştirme planlarını duyurmuştu. Mozilla, Firefox'un Metro sürümünün masaüstü sürüme göre daha zor yapılacağını da söylemişti. Şimdi ise Mozilla Firefox geliştiricisi Asa Dotzler, blog'unda konu hakkında bazı detaylardan bahsetti.

Dotzler, Microsoft'un web tarayıcısı Internet Explorer 10'un yüzde 100 bir Metro uygulaması olmadığını söyledi. "Aslında klasik ve metro ortamlarını köprüleyen ve hem WinRT, hem de win32 API'ları ile geliştirilen bir tür melez program" diyen Dotzler, Firefox gibi üçüncü parti tarayıcıların da Metro'daki IE10 gibi geliştirilebileceğini düşünüyor. Dotzler, Firefox'un Metro sürümünü ve masaüstü sürümünü tek indirmede sunabileceklerine inanıyor.

Mozilla, Windows 8'e özel Firefox'un alpha ve beta sürümlerini 2012'nin ikinci yarısında yayınlamayı düşünüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Opera ve chromede yayınlayacaktır. Yeni bir cephe açıldı tarayıcı savaşlarında. Keşke masaüstünden erişilenle metrdan erişilen aynı tarayıcılar olsalar. En azından aynı konuma yüklenip aynı ayar klasörlerini kulansalar karışıklık olmasa.

iyi güzelde zaten microsoftun kendi bileşeni explorer madem bu kadar eleştirmek için bekliyordun mozilla yapta görelim işin içinden çıkmayınca microsoftun yapısını açıp inceleyip aynı yolu takip etmek kolay önemli olan sıfırdan inşaa etmek.

Firefox varken diğer tarayıcıları kullananlar acemidir.

chrome candır gerisi yalan firefox eklenti meklenti diyenler neyin eklentisini kullanıyor bu kadar çok merak ediyorum

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir