Windows 8'in OEM sürümlerini alabileceğiz

Windows 8 ile ilgilenenleri ve PC toplayanları sevindirecek iki haber birden geldi...

Windows 8'in OEM sürümlerini alabileceğiz

Yazılımların birçoğu ile gelen "Son Kullanıcı Lisans Anlaşması" (EULA), birçok kullanıcı tarafından genellikle okunmaz ve geçilir. Ancak bir rapora göre Windows 8'in sözleşmesi, önceki Windows'lara göre daha anlaşılır olacak.

Önceki Windows'larda olduğu gibi Windows 8'i kullanmak için de EULA'yı kabul etmeniz gerekecek. Ancak ZDNet'in iddiasına göre Microsoft, Windows 8'in sözleşmesinde birtakım değiklikler yaparak onu okunması daha kolay bir hale getirdi. Bunun yanında Microsoft'un eskiden OEM'ler için ayırdığı sürümleri yeni bir lisans adı altında son kullanıcılara sunacağı söyleniyor. Bu lisansın adı, "Personal Use License for System Builder" ("Sistem Oluşturucu için Kişisel Kullanım Lisansı") olacak.

Bu değişiklik sayesinde kullanıcılar, PC'lerini sıfırdan toplayarak Windows 8'in OEM sürümünü satın alabilecekler. Windows 8'in "kişisel kullanım lisansı" adıyla sunulan bu sürümünün fiyatı ise henüz açıklanmadı.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

laptoplar ön yüklü olarak Windows, Ubuntu gibi dağıtımların kurulum dosyaları ile gelmeli ve kullanıcı karşısına çıkan seçeneklerden fiyatlarına ve özelliklerine göre istediğini seçmeli bence.

@22 Ağu 2012 13:56 Ben notebookumu alırken işletim sistemini yükleyip vermişlerdi. Şimdi durum aynı mı bilmiyorum ama dediğiniz gibi ise yüklü gelse ne ilgili kişinin ne de müşterinin vaktini almaz.

mantıklı ama nete bağlı olmayanlar için satın alma olayı sarpa sarar o zaman

Bence bütün bilgisayarlar hemen hemen tüm işletim dizgelerinde (sistemlerinde) çalışacak sürücü yazılımlarıyla birlikte işletim dizgesiz gelsin, işletim dizgesini kullanıcı kendisi alsın.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir