Windows 8'in Refresh işleviyle başa dönmek...

Windows 8'in belki de en alıcı özelliği bu: İşte yeni Windows'un "baştan yükleme" devrimi!

  • Zeynel A. Öztürk

Windows 8, "Refresh" özelliği sayesinde Windows'u baştan yüklemeyi çok kolay bir hale getiriyor. Refresh, uygulamalarınızı, Windows ayarlarınızı ve kullanıcı profilini de koruyor.

Windows 8, aynı zamanda sıfırlamaya yarayan "Reset" işlevini de sunuyor. Bu işlevi kullandığınızda Windows 8, tamamen temiz bir hale geliyor.

Windows 8'in Refresh özelliği nasıl çalışıyor?

Refresh özelliğini kullandığınızda işletim sistemi, teknik olarak baştan yükleniyor. Refresh işlemnin temel farkı ise verilerinizi, Windows ayarlarını ve Metro uygulamalarını otomatik olarak yedeklemesi ve işletim sistemi yüklendikten sonra bunları geri yüklemesi. Bu sayede ayarlarınız ve verileriniz aynen kalıyor, aynı zamanda temiz bir Windows elde etmiş oluyorsunuz.

Refresh'i kullanmaya Windows 8 düzgün çalışmadığında veya hiç çalışmadığında ihtiyaç duyabilirsiniz. Refresh, ağ ayarları, mobil genişbant ayarları, BitLocker ayarları, sürücü harfi atamaları gibi ayarları saklıyor. Ancak dosya türü ilişkilendirmeleri, görüntü ayarları ve Windows Güvenlik Duvarı ayarları varsayılanlara sıfırlanıyor. Böylece bu ayarların sorunun kaynağı olmadığından emin olabiliyorsunuz.

Peki standart yazılımlar da geri yükleniyor mu?

Peki yazılımlar da geri yükleniyor mu?

Standart Refresh işlemi, yüklediğiniz programları geri getirmiyor ve sadece Metro uygulamalarını geri yüklüyor. Microsoft, bunun bir sorun giderme işlevi olduğunu söylüyor.

Microsoft, yüklenmeyen uygulamaların HTML biçiminde bir listesini oluşturarak yenilenen Windows 8'in masaüstüne yerleştiriyor. Bu sayede hangi yazılımların eksik olduğunu biliyorsunuz.

Özel olarak geri yükleme

Ancak bu özellikleri değiştirmeniz ve kendi Refresh kurallarınızı oluşturarak yüklü yazılımları da geri getirmeniz mümkün.

Gerçekten "taze" bir görüntüye geri yükleyebilmek için PC'nizi ve uygulamalarınızı kurduktan mümkün olduğunca kısa bir süre sonra bu işlemi yapmalısınız. Windows 8'i kullandıkça, "temiz" bir Windows'tan uzaklaşacaksınız.

Windows 8'i yükledikten sonra temel ayarlarınız yapın ve Office, Flash, WinRAR gibi ihtiyaç duyduğunuz yazılımları yükleyin. Ardından ihtiyacınız olmayan ön-yüklü araçları kaldırın.

recimg.exe aracını kullanma

Windows 8'i dilediğiniz bir şekle soktuktan sonra recimg.exe aracını kullanarak sistemin bir görüntüsünü kaydedin. Bu görüntü sayesinde Windows 8'i dilediğiniz zaman geri yükleyebilirsiniz. Böylelikle verilerinizi, Windows ayarlarınızı ve Metro uygulamalarını koruyabilirsiniz. Bu geri yükleme işlemi, yüklü yazılımlarınızı da geri getirecektir.

recimg.exe aracını kullanabilmek için yönetici izinlerine sahip olmalısınız. Özel bir Refresh görüntüsü oluşturmak için aşağıdaki komutları girin:

mkdir C:\RefreshImage
recimg -CreateImage C:\RefreshImage

Bu şekilde bir Refresh görüntüsü oluşturmanızı kuvvetle öneriyoruz. Bu sayede bir gün her şeyi baştan kurmanız gerekirse, yazılımlarınızı baştan kurmakla uğraşmadan sisteminizi geri yükleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

benim anladığım kadarıyla formatın güzel hali :)

Wİndows 8 için uyumlu driver yok şu an o yüzden Ubuntu'ya geri döndüm.

mac os dan araklamışlar mantığı

windowsun yüklü olduğu klasöre imaj alırken hata vermeyecek mi bu ya? c: yerine d: yazmak gerekmiyor mu yani şimdi, o klasörden geri yüklemeyi nasıl yapacak? orda bir sorun var gibi sanki :D

C dizini altında yarattığımız RefreshImage imajını nasıl geri yükleyeceğiz gerektiğinde?

sistem geri yükleme nere getti microsoft :)

bu konuda en iyi çözüm norton ghost.

NORTON GHOST GİBİ GÜÇLÜ BİR SİSTEM OLSUN
TABİ GÜÇLÜ BİR SIKIŞKTIRMA METODU VE İSTERNİRSE
SKYDRIVE VE DİĞER BULUTTA SAKLAMA ÖZELLİĞİ
OLMALI

Wİndows 8 için uyumlu driver yok şu an o yüzden Ubuntu'ya geri döndüm

bunu diyebilmek için kullandığın ve sorun yaşatan donanımı belirtmen lazım tanıyamadığı donanım yok ayrıca Windows 7 kernel çekirdeğine uyarlanıp yazılan tüm sürücüler uyumluluk sorunu çıkartmadan çalışıyor Vista ve xp sürücüleri maalesef kurulamıyor.

virüse kalıcı çareyi bulmuşlar,ihtiyaç anında format

Acronis True Image varken bu gibi bir özelliği kullanmak çok afedersiniz ama sözüm meclisten dışarı hamallıktır. Saygılar.

Max_Real Qnx

Yedek almak için en güzel şey ACRONİS derim ben.Birtane ACRONİS yedek alma cd si yapın formatı unutun.

bu da demek oluyor ki windows 8 yine eskisi gibi şişecek ve yavaş bir işletim sistemine dönüşecek. uyanıklık yapıp böyle bir uygulama yapmışlar ama şişme açıklarını ortaya çıkarmış olmuşlar. klasik ms işte...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play