Windows 8 ve Mountain Lion karşı karşıya

Windows'un son sürümü Windows 8, OS X'in son sürümü Mountain Lion'a karşı... Savaşı kim kazanacak?

Windows 8 ve Mountain Lion karşı karşıya

Windows 8 tamamlandı ve herkes Microsoft'un bu karo döşemeli kumarının sonucunu merak ediyor. Acaba bu durum Apple'ın Mountain Lion'ı için bir şans olabilir mi? Gelin iki işletim sistemini karşılaştıralım.

Microsoft, tablet ve akıllı cep alanındaki uykusundan uyanmak için her şeyini Windows 8 kozuna oynadı. Windows 7'nin halefi pek çok alanda iyi skorlar yakaladı fakat yine de editörler ve kullanıcılardan beklediği ilgiyi alıp alamayacağı belli değil.

Windows 8, Mountain Lion'ı güçlendiriyor

Windows 8 tamamlanmış olmasına rağmen satışa sunulmak için Ekim sonunu bekliyor. Fakat buna rağmen insanlar Windows 8 almak için mağaza kuyruklarında beklerlerse kesinlikle bundan rahatsızlık duyacaklardır. Bunun ötesinde güçsüz bir Windows 8, Windows kullanıcılarına Mac kullanmak için bir sebep doğurabilir. Bu yüzden Microsoft'un Windows 8'inin bu karşılaşmaya çok iyi hazırlaması gerekiyor. Şimdi OS X Mountain Lion ve Windows 8'i karşı karşıya getirelim.

Görünüm: Karolara karşı App-simgeleri

Genellikle OS X görünüm yarışına bir adım önde başlar. Fakat bu sefer durum farklı: Microsoft, Windows 8 ile görsel alanda pek çok belirgin görsel değişikliğe imza atıyor.

Windows 7 ve Windows 8 arasındaki en belirgin fark nedir? Microsoft, işletim sistemini dokunmatik ekranlar için uyarladı. Tabii ki bilgisayar kullanıcılarının ekrana dokunması beklenmiyor, fakat Microsoft tablet pazarında kalıcı bir gelecek hedefliyor. Yeni stratejiye göre tüm Microsoft cihazları benzer görünecek. Ve bu benzeme etkisi sayesinde kullanıcılar tüm alanlarda Microsoft ürünlerini tercih edecek.

Becerikli karolar

Windows 8 açılış ekranında ilk olarak karolar bizi karşılıyor. Aslında bu biraz garip, özellikle de masaüstü PC kullanıcıları için... Fakat amacına uygun yerleştirilmiş uygulamalar gerçekten işletim sistemine değer katıyor. Ne yazık ki Microsoft, bu yeni başlangıç ekranını kapatmak için bir seçenek sunmuyor. Microsoft'un klasik masaüstü de belirgin değişikliklere uğruyor: Windows 95'ten beri tanıdık olduğumuz "Başlat" tuşu artık yok!

Mountain Lion için özete gerek yok

Daha önceki versiyonu tanıyanlar, Mountain Lion'da birkaç görsel gelişme sezeceklerdir. Apple'ın yeni olarak sunduğu şey sadece ufak detaylar. 11 yıldır aynı temeli kullanan Apple her yıl bu temelin üstüne bir şeyler katıyor. Dokunmatik kullanıma yönelik bir trend sezemiyoruz. Yine de, Apple'ın Microsoft ile aynı taktiği izlediğini söyleyebiliriz: Örneğin, program rehberi (application guide) tıpkı iPhone ve iPad'deki uygulama önizlemesi gibi görünüyor. Fakat bunlar gerçek yararlarının yanında birkaç detay olarak kalıyor, çünkü bakacak olursanız, örneğin, programlar çok daha hızlı çalışıyor.

Windows 8 gerçekten göz alıcı

Windows 8'in asıl amacı geleceğe bakmak, çünkü bulunduğu bu durumdan kendisini ancak bu şekilde kurtarabilir. Ve ne olursa olsun başlangıç ekranının göz alıcı olduğu doğru. Diğer tarafta Mountain Lion ise selefinden çok da farklı gözükmüyor. Eğer çoğu kullanıcı sadece bu yüzden platformunu değiştirecek olursa bu gerçekten de sürpriz olur. Windows 8'in görünümünü beğenmeyenler için ise Windows 7 hala geçerli bir seçenek olarak bulunacak.

Kontroller: Dokunmatikten klasiğe

Windows 8'in içinde iki ruh bulunuyor: Hem dokunmatik ekranlar hem de masaüstüler için bir işletim sistemi. Kullanıcılar ise bu iki dünya arasında tökezliyor. Mountain Lion ise bildiğiniz gibi, klasik.

Klasik kullanım seçeneğine sahip olan ve PC'lerinden memnun olan kullanıcılar bir tablet almaya ihtiyaç duymayacaklardır, fakat bu Windows 8'in mantelitesiyle tamamen çelişiyor. Microsoft, kullanıcılarının dokunmatik arayüzden ayrılmamaları için her şeyi dokunmatiğe odaklamış diyebiliriz. Özellikle de Windows 7 PC veya dizüstü kullanıcıları Windows 8'e geçiş yaptığında garip hissedecekler. Her yolun sonunda tekrar tekrar karşımıza çıkan Metro Başlat ekranı, kullanıcıları iki dünya, geçmiş ve gelecek , arasında götürüp getiriyor.

Aç-Kapa düğmesi olmalıydı

Aslında ne kadar kolay olurdu, Microsoft, başlat ekranını ve tüm uygulama dünyasını masaüstünden seçilebilir bir hale getirseydi. "Kapat" düğmesine basan kullanıcılar klasik Windows PC deneyimine devam edebilirdi. Fakat Microsoft bunu seçmedi. Zaten bu yüzden Windows 8, masaüstünde anormal hissettiriyor kendini.

Dokunmatik ekrana geldiğinizde ise Windows 8'in gerçekten çok şey başarmış olduğunu görebiliyorsunuz. Özellikle de Windows 7 ile kıyaslandığında Windows 8'in tabletlerde kusursuz olarak çalıştığını söyleyebiliriz. Fakat Android ve iOS ile kıyaslandığında Windows 8 hala çok karmaşık gözüküyor.

Yönetimde birkaç ufak yenilik

Mountain Lion yönetim konusunda da bizi hayal kırıklığına uğrattı. Apple'ın sürekli iOS'dan özellik aktarmaya çalıştığı açıkça göze çarpıyor. Mountain Lion'ın ekranında sağ köşesinde bulunan bir çubuk bize bildirimleri ulaştırıyor. İyi hamle fakat devrim niteliği taşımıyor. Apple'ın asıl yaptığı ve akıllı kullanıcıların faydalanabileceği avantaj, tüm Apple dünyası bir araya geliyor: Mountain Lion, iCloud ile çok daha derin bir bağa sahip. Nasıl yaparsanız yapın yine de kusursuz olarak işlemiyor, fakat önceye nazaran çok daha stressiz yapılabiliyor, bu sayede birden çok cihaz bir arada senkronize edilebiliyor.

Dokunmatik Windows

Mountain Lion'a kıyasla Windows 8 kesinlikle çok daha iyi bir dokunmatik arayüze sahip. Fakat burada stratejiler devreye giriyor, çünkü zaten Mountain Lion'ın amacı dokunmatik bir işletim sistemi olmak değil, bunun için iOS var. Klasik masaüstünde ise bu dokunmatik arayüz Windows 8'e puan kaybettiriyor. Başlat tuşunun kaçınılmaz sonu ise pek çok Microsoft kullanıcısını hüsrana uğratacak gibi görünüyor.

Güvenlik: Yenilikler hapishaneye karşı

Güvenlik konusunda Windows 7, OS X'e görmesi gerekenleri zaten gösterdi. Windows 8 ise çok daha fazla özellikle geliyor. Mountain Lion ise daha çok "kapanma" yolunda ilerliyor.

Konu güvenlik olduğunda Windows 8, selefi Windows 7'yi kesinlikle geçiyor. En sonunda işletim sistemi, önceden yüklenmiş antivirüs yazılımı ve insanları hata dolu Adobe Reader'den kurtaran kendi PDF okuyucusu ile geliyor. Kullanıcılar için ise fotoğraflı şifreler, dosya yedekleme alanında gelişmeler ve daha gelişmiş SmartScreen filtleri göze çarpan yenilikler arasında. Bu ve yeni birçok yeni özelliği göz önüne aldığınızda, Microsoft'un Windows 8 için çok çalışmış olduğunu anlıyorsunuz. Asıl güvenlik şimdi başlıyor.

OS X kapanıyor

Apple, iOS ile gittiği ve çok da başarılı olduğu aynı yolu takip etmek istiyor. Güvenlik önlemi olarak OS X'de birkaç temel güvenlik unsuru bulunuyor fakat asıl tehlike sistemde güvenlik açığı meydana getiren programlar. Daha önceden de görevini layığıyla yerine getiren Mac AppStore, daha merkezi bir görev üstleniyor. Fikirde, tüm kullanıcıların bütün programları ve bu programların güncellemelerini Mac AppStore üzerinden yapmaları yatıyor. Apple, tıpkı iOS'da yaptığı gibi Mac'de de uygulamalar üzerinde tam kontrole sahip olmak istiyor. Ek olarak Mountain Lion'daki Mac AppStore'da sadece doğrulanmış geliştiricilerin uygulamalarının indirilmesine izin veriliyor. Yani diyelim ki Firefox'u indirmek istiyorsunuz, Firefox'un tüm bu doğrulama aşamalarını geçmiş olması gerekiyor. Bu arada, OS X ilk sürümünden bu yana başka ek bir programa ihtiyaç duymadan PDF'leri gösterebiliyor ve özellikle de amatörler için çok kullanışlı bir yedekleme aracı olan Zaman Makinası'na(Time Machine) sahip.

Windows 8 ile güvenlik

Güvenlik özellikleri karşılaştırmasında Windows 8, Mountain Lion'ı geride bırakıyor. Bunun sebebi, Microsoft bugüne kadar hep güvenlik teknolojilerini geliştirmek, işletim sistemini daha güvenli hale getirmek için yoğun çaba harcadı ve şimdi bu çaba meyvelerini kullanıcılara veriyor.

Apple'ın AppStore temelli kapalı kutu planı ise mevcut durumda işe yaramayacak. Bunun sebebi, kullanıcı tüm programları sadece AppStore'dan indirdiği sürece tamamen güvende olacak. Her ne kadar OS X kullanıcılarının virüs kaygısı olmasa da, son zamanda artmaya başlayan ataklar, örneğin Flashback trojan saldırısı, aslında OS X kullanıcılarının da o kadar güvende olmadığının kanıtı.

Hız: İkisi de hızlı...

Apple'ın en büyük avantajı, hem donanımı hem de yazılımı kendisinin belirlemesi. Windows 8 ise pek çok farklı cihazla çalışmaya devam edecek. Hız düellosu ise hala kafa kafaya gidiyor.

Her ne kadar Windows 7 kararlı ve tamamlanmış bir işletim sistemi olsa da Windows 8 hız konusunda da selefini geride bırakmayı başarıyor. Yükleme süresi, başlatma süresi, açılma süresi, benchmarklar her şey Windows 8'de bir tık daha hızlı gerçekleşiyor. Tüm yazılımlar eksiksiz ve kusursuz olduğunda Windows 8'in gerçek gücü ortaya çıkıyor. Fakat bir yada birkaç yazılımın eksikliği, performansı etkiliyor.

Hızlı Dağ Aslanı

OS X'de donanım Apple tarafından yönetildiği için başarılı bir genel uyum sağlanır. Buna bağlı olarak da iyi benchmarklar alıyor OS X. Yüklenme hızı kesinlikle etkileyici, örneğin SSD kullanan bir Mac'e 17 dakikada Mountain Lion yüklendiğini gördük. Sistemin açılışı, veri arama ve kopyalama da oldukça hızlı. Kıyaslamak gerekirse, örneğin, internet benchmarklarında Windows 8, safari dışındaki tüm tarayıcılarda önde geliyor.

İkisi de hızlı

İki sistem de çok hızlı fakat başlatma hızında ne Apple ne de Windows, bir Usain Bolt değil. Şunu da söylemek lazım ki iki sistem de hala klasik işletim sistemi, mesela başlatma sırasında. İki işletim sistemi de seleflerinden daha iyi performans sergiliyorlar. Internet benchmarklarında Windows 8, Mountain Lion'ın önünde yer alıyor fakat daha iyi tarayıcı optimizasyonları ile bu fark değişebilir.

Sonuç: Kral koltuğundan kalkmıyor

Mobil işletim sistemlerinin parlak ışıklı şovlarının altında hem Windows 8 hem de Mountain Lion hayal kırıklığına uğratıyor bizi. İki sistem de sadece kendi ürün alanlarında birer tuğla, tabi bu güçlü olduklarını değiştirmiyor. Düellonun kazananı ise Windows 8...

Apple ve Microsoft farklı ürün stratejileri izliyorlar. Apple, hala klasik bilgisayarlar ve tabletler, akıllı cepler gibi mobil sistemler arasında bir ayrım görüyor. Tabi, kullanıcılar ne kadar çok ürün alırsa o kadar iyi. Mountain Lion da bu amaca hizmet etmek için derin bir iCloud entegrasyonu ile geliyor, üstüne tatlandırıcı niyetine iOS dünyasından birkaç fonksiyonla birlikte.

Windows 8 her yerde

Diğer tarafta Microsoft ise Windows 8'i her yerde görmek istiyor. Hem klasik PC'lerde hem dizüstülerde hem de tabletlerde(hatta belki ceplerde!) Bunun mantıklı bir sonucu olarak, mesela akşam üstü kanepenizde Windows 8'li tabletinizi kullanırken, ertesi sabah ofisinizde aynı tablete klavye ve fare takarak sanki bir dizüstü kullanırmış gibi çalışmaya devam edebilirsiniz.

Önce Windows 8 sonra Mountain Lion

Daha cesur görünüşü ve daha iyi dokunmatik kontrolü ile Windows 8, OS X'i geride bırakıyor. Hatta güvenlik alanında bile rakibini geride bırakan Windows 8, konu hıza gelince burun farkıyla öne geçiyor. Windows 8 ve Mountain Lion'a geçiş konusu karşılaştırılacak olursa, Windows kullanıcılarının adapte olması için biraz daha fazla zaman gerekecek

Windows 8 klasik PC kullanıcılarının kafasını biraz karıştırabilir, her ne kadar dokunmatik sisteme sahip olmasa da genellikle dokunmatik arayüzü kullanmaya zorlanan kullanıcılar bu durumdan rahatsız olursa Windows 7 her zaman bir alternatif olarak bulunacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 90 Yorum

kral win 8 mi ha ha haa yahu alemsiniz ya :)

Windows her ne kadar kötülensede bana göre en iyi işletim sistemi, Tabi ben hariç yüz milyonlarca kişininde :D

Windows 8 bir çöküntünün başlangıcı olacak !!

Windows belki tekler belki seven olmaz ama her türlü kullanılabilir şekilde ve kalitesiyle beraber hertürlü kullanıcıya hitap ettiği için her zaman bir değil çok adım önde. Windows 4ever.

OsX 8'i dümdüz eder 8 fiyaskosunu denemeye değmez...

Kesin Windows 8 kazanmıştır.

Helal be sonunda Apple'ı gömen bir haber,popülariteye karşı ve "gerçekleri gören" duran bir platform :) Sığ bir ekosistemin hiçbir zaman yeri o-l-a-m-a-z

@27 Ağu 2012 02:10 popülariteye karşı olsaydı windows'a karşı olması gerekmezmiydi. sizin düşünceniz anca tekel olmak isteyen insanlar tarafından hoş karşılanır. bağnaz ve gerici.

@27 Ağu 2012 15:43 İnsanlara sorduğunuzda neden Mac diye,çoğundan gösteriş kelimesini duyarsınız,. Ben apple'a tek karşı olduğum nokta çok kısıtlı ve dediğim dedik platform olması.Tasarım konusunda hiçbir lafım yok ama bu şuna benzer, düğün için kuaföre git süslen evde kilitli kal.

İkiside hızlı diyorsunuz ancak biri Windows Vista`dan çok daha güzel gönünüşe sahip, diğeri windows 98 görüntü basitliğine....

oyun çalıştırma konusunda eski windowslara göre windows8 nasıl. vista faciaydı.

@27 Ağu 2012 09:28 Vista kullan öyle yaz istersen!

Gerçek sonuç : OS X açık ara hemde

Ben ilk olarak WİN7 yüklü Notebooka Win8 RP sürümünü yükledim. Yine WİN7 yüklü Masaüstüme Win8 RTM yükledim. Sonuç olarak ufak bi kaç hata düzeltilmişti ve bence masaüstü için bile mükemmel. Hiç bir program açmadan aslında çoğu program açık. Mail Mesaj havadurumu gibi. Hız konusunda kesinlikle WİN7 ye göre gözle görülür artış var. Bence yeni sistem dokunmatik olmayan pc ler için bile daha güzel. Çünkü tablet cep telefonu ve pc aynı görünüş ve aynı sisteme sahip olunca kullanırken sorun yaşamazsınız. Zaten Microsoftun amacıda bu. Çünkü SkyDrive ve İcloud artık daha aktif olacaklar gelecek dönemde. Gece yatarken aklınıza gelen birşeyi telefonununda not alınca Sabah ofiste masaüstünüzde toplatıda tabletinizde hiç bir işlem yapmadan görebileceksiniz ;)

@27 Ağu 2012 10:35 OS X de mail ler telefon rehberin notların hepsi zaten sürekli çalışıyor. Ha birde en sonunda win 8 e push mail yapmışlar. Mac de uzun zamandır var.

Elbette OSX ...

Birisi Windows birisi Mac işletim sistemi. Saçma bir karşılaştırma olmuş. :S

windows 8 li tabletlerdeki ekran çözünürlüğü ne olacak niye bahsetmiyorsunuz ? dünyada br çok insan retinanın dayanılmaz güzelliğine kapılmışken surface'in ekran çözünürlüğü ne olacak acep ? ey incelemeciler ...

Aslında win8 ile mac osx i karşılaştırmak mecazi anlamlada da olsa elma ile armutu karşılaştırmak gibi. osx tam anlamı ile mac book lar ile bütünleşik özelliklere sahiptir. notebook konusunda win'ler çoklu kullanım özelliğine sahip mausepad lere sahip olmadan osx ile kıyaslanamaz bile. Mac book lar bu sayede inanılmaz kullanışlı hale geliyorlar. Bir gerçek varki win8 çok hızlı olmuş. Ama hala programlar arası geçiş, örneğin programlara, masaüstüne, kapatma düğmesine ulaşmakta zorluklar var. bana göre kıyaslama yapılacakca win7 ile win8 arasında yapılmalıdır. osx ler mac lerle birlikte tam anlamı ile işlevselleşiyor ve kendine has bir kullanım zevki var. Ben bir mac air kullanıcısıyım. işyerinden üçretsiz win7'li norebook verdiler ama alışamadığım için paraverip mac air aldım. bir hafta önce bil. win8 kurdum, win'lerde iyileşme olmakla birlikte hala beklentimin altında olduğunu söyleyebilirim.

Henüz win8 satışa çıkmadı. basit bir review ile hemen kral ilan etmek (!) biraz komik olmuş. Deneme sürümünü beğenenler, win8 'i satın aldıktan sonra yeniden yüklemek zorunda? sizce komik değil mi?

kıyamet alameti microsoft ürünü apple ürününün önünde olduğu teknoloji siteleri tarafından soylenıyor korkmaya başladım şimdi gerçekten

"Dokunmatik kullanıma yönelik bir trend sezemiyoruz." mac os x neden dokunmatik kullanıma yönelik bir şeyler katsın ki? microsoft gibi tabletle bilgisayara aynı işletim sistemi koymuyor. "Yine de, Apple'ın Microsoft ile aynı taktiği izlediğini söyleyebiliriz: Örneğin, program rehberi (application guide) tıpkı iPhone ve iPad'deki uygulama önizlemesi gibi görünüyor." Apple microsoft'un taktiğini izlemiyor. Microsoft apple'ın taktiğini izliyor. iPaddeki kişiler gibi uygulamalar zaten mac osx liondan beri var. Bunu kim yazdıysa kesinlikle microsoft tarafında. herkes olumsuz yorum yazarken windows 8'i öve öve bitirememiş arkadaş.

bari bi kullansaydınız mountain lion. ayarlardan kapatılıyor sadece app store'dan yüklemeyi kabul etmek.

5-6 yıl içinde hem işlemci hem depolama hemde enerji depolama brimlerinde mobil sektörü şimdikinden 4-5 kat ileride olacak. şimdiden yeni teknolojinin ilk örnekleri bizleri şaşırtmaya yetiyor. hal böyle olunca hem masaüstü hem tablet hemde mobil telefonlarda kullanılabilecek bir windows 8 in geleceği daha parlak görünüyor. yani windows 8 i kullanmaya alışmış bir kişi tabiki aynı sistemi telefonunda da kullanmayı isteyecektir. ancak apple için durum farklı . daha çok ürün satma odaklı işletim sistemleriyle önce adroid daha sonra da windows 8 karşısında mutlaka pazar kaybedeceklerdir. zaten apple ın ADININ BİLİNMEDİĞİ ÜLKELERDE andorid samsung sony htc ile Microsoft ise windows ile açık arar pazar lideri

Applenin teknolojinin devi olduğunu sananlar iphone kullanan ergenlerdir :)

hikaye bunlar full donanim Notebook um var ve Win8 e gecmeyi dusunmuyorum... 2.vista faciasi....

bu karsilastirma bence sacma cunku ayri ayri platformlar icin uretilmisler..

windows 8 e geçmeyi düşünmeyenlerin bunu ifade etmelerindeki neden ne olabilir acaba? çünkü bu bir fiil değil. yani hükümsüz.

windows 8'i denedim gördüm.Tam bir facia evet tam bir facia.Kesinlikle ama kesinlikle kullanmayı düşünmüyorum.

Win8 in PDF okuyucu ya da antivirus ile gelmesi insanlarin onlari kullanacagi anlamina gelmemeli. Windows 7 deki resim onizleme secenekleri igrenc denecek kadar zor ve yeteneksiz. Bu yuzden Irfanview yukluyorum. Eger antivirus dedikleri MS Security Essentials ise zaten hicbir virusu bulamiyor. Saniyesinde kapatilip Avast vb yuklemek gerekir.

Sevgili Chip rica ediyorum artık işletim sistemlerini kıyaslamayı, işlemcileri kıyaslamayı, ekran kartlarını, cep telefonlarını kıyaslamayı bıraksanız da hepsini kendi içinde değerlendirseniz ne olurdu ?

w7 den asla vazgeçmem 8 berbat

Su anda sifirdan Windows 7 kurmak yarim gunden fazla aliyor. Uzerinde birde Office olursa guncellemelerin arka arkasi kesilmiyor. Mac OS kurmaksa tum guncellemelerle max 1saat.

"Android ve iOS ile kıyaslandığında Windows 8 hala çok karmaşık gözüküyor." bu yorumu size sonradan hatırlatacağım sayın editörüm..windows phone 7 yide böyle karmaşık olarak niteleyenler oldu.Bugün biliyoruz ki kullanıcılarının en beğendiği ve güvendiği tel.ler onlar..kullanıldıkça kişiselleştirildikçe vazgeçilmezleşecek olan win8 dir..standart olanlar standart kalacaktır..

Pazar SSD'lere gecerken Mac OS X 5 GB'ta herseyiyle kurulabilirken, windows 8 64-bit 20 GB'dan başlıyor. Obur taraftan Dokunmatiği olmayan makinalara dokunmatik bazlı OS'da tam MS işi olmuş :-) Microsoft çöküşe geçti. Durdurmasida çok zor gözüküyor.

@28 Ağu 2012 12:02 Bunun sebebi Microsoft birçok farklı donanıma destek vermek için eklediği driverlar olabilir mi? Sadece belirli bir konfigürasyona izin verseydi imaj boyutu da bir o kadar küçük olacaktı.

Microsoft klasiğidir. 95 facia 98 harika millenium facia XP harika Vista facia Win7 harika. bu düzene bakarsak Win8 in facia olması kaçınılmazdır :)

win8, time machine, işlevsel mousepad gibi özellikleri getirmeden ultimate olmuş sayılmaz. hala büyük ekskleri var. örneğin win7 de backup var ancak kurması saatler ve yenilemesi ananılmaz yer kaplıyor. bilemiyorum win8 de düzeltilmişmidir.

Windows 8, tam bir fiyasko çıktı. Burada Microsoft'u kötülemek gibi bir amacım yok. Metro sadece zaman kaybettiriyor kullanıcıya. Bilgisayarı kapatmak için 5 kombinasyon mu gerekirmiş ya arkadaş! Windows 7, W8'e göre çok daha kullanışlı ve oturaklı bir sistemdi. W8'i Mac Os ile kıyaslayamazsınız. Çünkü W8'in pc klasmanında yeri olamaz. Anca Windows 7 bu klasmanda yarışabilir.

MS bizimle alay ediyor yaa adam yenilik yapmiyor kökten kaldırıp yenisini ekliyor bazen buda sinir yapiyor birde windowsta güvenlikk hiiiiiç hiçç yok dolarları kaspersky e harca kaspersky de windowsun hızını % 50 ye indirsin çok saçma şimdi de windows kulaniyorum ama inanın 4 gözle bakiyorum acaba birisi pcme falan sızmasın diye yani insan uykuda bile gözu pcsindeki bilgilerdedir

ben win8 i koötüleyenkleri anlayamıyorum..neyse az kaldı zaten..sanırım win8 microsoftun en çok satanları ve kullanıcılar tarafından en çok sevilen ve tercih edilen işletim sistemleri arasına girecek. 2 haftadır win7 ye dönme ihtiyacı hissetmedim, hızı ve akıcılığı ise başka bir konu..

win8 de 3 tıklama ile pc kapatılabiliyor, win7 de iki tıklama.. yanlış yönlendirme olmasın..kimisi 5 tıklama vs. demişde

win 8 pek çok farklı donanımda çalışmak üzere yazılmış bir işletim sistemi ve ona rağmen hız konusunda Mac OS ile yarışıyor.. bir de win8 'in microsoft tarafından aynı MacOS'ta olduğu gibi özel bir donanım için yazılmış olduğunu düşünün..MacOS yanına bile yaklaşamazdı herhalde..

windows 8 i gerçekten başarılı buldum metro arayüzünü beğenmeyen arkadaşlar olabilir ama alıştıktan sonra çok daha pratik olduğunu anlıyorsunuz bence windows 8 le iyi bir not alacaktır microsoft

Klasik mi trackpad in neresi klasik dokunmatikten daha mantıklı ve kullanışlı

iOS la windows 8 i karşılaştırmak dah mantıklı olucaktır. Hem ne klasiği trackpad dokunmatikten daha yararlı

Mac,"kuaföre gidip, partiye hazırlanmış ama evden çıkamamış kızı anlatıyor. Anlayana

arkadaşlar biri ferrari ise öteki porche tur. Bazıları da bugatti tercih eder. son kullanıcı için ne farkeder ki ? amaç önemli. internete facebooka gireceksen ne ile gittiğinin hiç bir espirisi yok. gereksiz bir kıyaslama.

MacOsX kesinlikle daha iyi... Windows 8 ne olduğu belirsiz...

ayarlarsanız winzort vista ve 7 tek tuşlada kapanıyor 8 gibi çile çektirmiyor...

@grezimonk nasıl yapacağımızı anlatabilir misin zahmet olmazsa? regedit ile mi yapacağız?

hayatlarında hiç bir Apple ürününü bırak kullanmayı buna el bile sürememiş tipitiplerin gelip buralarda çılgınca yorumlar yapması hakikaten fazlasıyla eğlendirici.....

Linux'un ikisini de geçeceği kapışmadır.

pile sağ tıkla güç seçeneklerine tıkla düğme ve kapak eylemi yazan yerden... desktop için fiş resmi olacak... yoksa denetim merkezinden güç seçeneklerini bul...

mikrozot benim crt monitörlü masaüstü bilgisayarımı gözden çıkardıysa, makosiks de zaten çalışmayacağına göre başladığımız noktaya dönmüşüz demektir.

@29 Ağu 2012 18:34 Üzülme dostum, LibreOffice 3.6 akar...

@29 Ağu 2012 18:34 sende expo ile devam edersin artık :P

kşm koyaw windows 8'e kurun bilgisayaeınızı benim gibi hackinthos tadını çıkarın derim

İpad kullaniyorum ve 100 den fazla uygulamam var! Cogu bildirim veriyor! Ama hala bir kasilma yok. Windows 8 de her uygulama ekranda kocaman bir yer kapliyor fark ettiyseniz en az 2 kati buyuk yer bu da 100 uygulamanin klasorleme olmayan bir yerde sikinti yaratabilecegini gosteriyor. Hem yavaslik hemde son uygulamaya gitme cilesi. 2 parmakla cimcik atmakla olabilir ama cok ugrasmadan yapabilsek harika olurdu. Apple icin rakamlarin onemi yok zaten oturtulmus sistem. Ama microsoft win 8 satislarini yuksek gostermek icin tabii ki ayni sistemi kullanacak. Bence windows 8 ile mountain lion karsilastirilmamali cok yanlis ama bence hala mac os x masaustunde windows 8 ide 10 uygulama yukleyecegim tabletime secerim artik cok cileli win 8 mouse ile

mountain lion dokunmatik cihazlar için arayüzünde değişikliğe gitmez çünkü apple ın dokunmatik cihazlar için elinde iyibir koz var ios,bilgisayarlar için ise os x

Windows 8 os x i geridemi bırakıyor? Chip yine yapmış chipliğini :))

Bence bazı şeyleri para vererek abattırıyorlar bu da windows 8 gerçekten apple geçeceğini zanetmiyorum. Her iki pc'yi de kullandım apple ürünleri performans açısından çok daha başarılı

fiyatı daha alınabilir olsa Windows kullanan kaç kişi kalırdı acaba?

@31 Ağu 2012 19:43 1 kişi kullanırdı o da bill gates :D

Haber tarafsız olmuş bence son sayfada Windows 8'in kazanması doğal adamlar herşeyi riske atarak güzel iş çıkardılar. Sıfırdan başlamak gibi bir şey Microsoft için. Bu riske girmiş olmaları bile gerçekten takdir edilesi. Google'ın Android'ini yavaşlığını takılmalarını sevmem ama Apple'ı çok severim sadeliğini arayüzünü hızını falan. Fakat Microsoft Windows 8 ve Windows Phone 8 ile görsellik, hız ve en önemlisi geleceğe dair cesaret açısından Apple'ı da geçti. Hele o Windows Phone 8'ler aşmış...

dokunmatik alanında windows 8 ve os x mountain lionu karşılaştırmak ne kadar abes olmuş.hız konusunda kafa kafaya gidiyorlar denmiş, alakası yok.os x uygulama hızında windowsun her zaman önünde olmuştur. bir de ben kimsenin windows 7yi bırakıp 8e hemen geçeceğini sanmıyorum. insanlar xpden windows 7ye geçmek istemedi. şimdi böyle köklü bir değişikliği kimse kolay kolay kabul edemez.

@02 Eyl 2012 14:13 Windows 8 Pro tam sürümünü en az 1 hafta kullan ondan sonra yorum yapmaya hakkın olabilir...

@03 Eyl 2012 10:15 win 8 pro yu 2 haftadır kullanıyorum. araç çubukları olmaması tam fiyasko. Başlatın olmaması bazı windows programlarına erişmek için uğraştırıyor. Hız olarak win 7 den daha atak. Renkler daha canlı. Oyunlardada performans artışı var. renk kaliteside artmış. Win 7 ile win 8 ortası bi işletim sistemi çıkarsalar daha iyi olurmuş. Metroya gözü alışması gerekiyor insanların. Metro resmen telefon işletim sistemine döndürmüş bilgisayarı. oraya tıkla orası acılsın kademe kademe ulaş istedıgın yere. Direk zirveye ulasamıyorsun. bide geri gelmeside kademe kademe. biraz kıl özellikler.

@04 Eyl 2012 15:00 henüz win8 kullanmadım ama gerçekten her yere kademe kademe gidip geliyorsak gerçekten çok can sıkıcı.

ben hemen hemen bütün işletim sistemlerini kullandım....ama bugüne kadar gördüğüm en iyi işletim sistemi windows 8..hem de deneme sürümü.... şuana kadar çok kişiye 8 i gösterdim...hepsinin ağzı açık kaldı.... windows 8 piyasaya çıkmadan apple ın bütün ürünlerini sollayacak...görünen o...elinde iphone 4 s olan bir arkadaş windows 8 i elinden çıkartmaya karar verdi...apple fanatiklerine duyurulur...appple ın sistemleri kadar gereksiz birşey yok...adamların işi gücü para....

Eksik yanları mevcut. Hız bölümünde "...örneğin SSD kullanan bir Mac'e 17 dakikada Mountain Lion yüklendiğini gördük.." yazmışlar ama Windows 8'i söylememişler. Ben belirteyim. SSD kullanmadığım 5400rpm HDD'li sisteme windows 8 pro sadece 10 dakika da kuruldu.

@rock_inn_88 macbook pro retina 10 saniyeye yakın bir sürede açılıyor. hem de windows 8deki gibi kandırmaca yapıp kapatmak yerine hazırda beklete almıyor. siz bununla ilgilenin bence.

@07 Eyl 2012 01:32 Bende ki 5400 rpm'lik yani en yavaş HDD de tamamen açılıp kapanması 12 saniye (!) iken SSD ile 10 saniyede açılan sistemi mi karşılaştırmamı istiyorsun? Lütfen gözlüğü çıkart.

walla micro$oft size kazancının yarısını reklam parası olarak da verse yine sonuç değişmeyecek sevgili chip yazarları... taraflı reklam kokan haberlerinizde sonucu değiştirmeyecek... Bir linux versiyonuna -evet MAC OS X ten bahsediyorum- bir ton para döken akıl fakiri zavallılarında sözleri sonucu değiştirmeyecek... Wiindows 7 ye devam! windows 8 ikinci vista, linux yavaşta olsa geliyor, mac ise ancak parayı alın teriyle kazanmayıpta nereye ne harcadığını bilmeyen zavallıların işletim sistemi... OLAY BUDUR!

İlk zamanlar çok sayıda negatif yorum geldi Windows 8 hakkında. Ben hep iyi olduğunu savundum. Şimdi herkes teker teker bakıp alıştıkça iyi olduğuna kanaat getirmeye başlıyor. Ayrıca Microsoft geliştiricilere de çok önem veriyor bu metro uygulamaları konusunda. Daha çıkmadan seminerler vs. yaparak nasıl uygulama geliştirileceğini/geliştirilmesi gerekeceğini anlatıyor. Yakında çok güzel metro uygulamaları da gelecektir geliştiriciler tarafından.

Öncelikle merhabalar, fakat sadece gördüğü üzerine konuşan fakat gerçekten teknik bir inceleme yorumu görememek çok üzücü.. Windows 8 'in ilk ve en temel büyük hatası şu; Ne Tablet'ler, ne xbox'lar , ne telefonlar , ne de PC 'ler aynı tarz ve aynı şekilde çalışan ürünler değiller.. Bu nedenle hepsine ortak bir işletim sistemi çıkarmak beraberinde 100'lerce gelen açığın ilk kanıtıdır. Windows 8 'in windows 7'ye göre bile daha az ram ihtiyacına sahip olması güzel görünen bir avantaj.. Mevcut Kernel yapısının üzerine Cloud sistemi oturtmaya çalışmasıda güzel bir deneme fakat, geriye söylenen tüm olumlu şeyler tamamen yalan.. -Oyun Performansı arttı denmiş, esasında bunu arttıran Window8 içindeki bir işleme birimi değil bunu sağlayan Sistemi daha az sömüren bir windows 'a sahip olmamız. -İşletim sistemi 10dk de kuruldu demiş, 10dk de kuruldu öünkü içinde Senin yönetmene izin verilen uygulamalar artık çok çok daha az.. -Bir arkadaşta yazmış saolsun bütün işletim sistemlerini kullanıp Windows 8'i en başarılısı bulmak, en başta Ubuntu 11'e bile başlı başına büyük bir hakarettir. Linux Suse , Fedora vs sistemlerini gerçekten kullanıp hatta linux'un tüm servislerini denemişseniz ve Windows 8'i en iyi işletim sistemi olarak görüyorsanız sadece Film izlemek, internete girmek ve oyun oynamak dışında İşletim sistemi kullanmamışsınız demektir .. Çok yazık!!!

bence windows 8 tahmin edildiği gibi üstün bir başarı sağlıyamıcak. vista gibi tökezlemezse iyidir. windows 7 kullanmaya devamm

"Güvenlik özellikleri karşılaştırmasında Windows 8, Mountain Lion'ı geride bırakıyor." demek :) Reklam olurda bu kadar mı olur. Teknoloji sitesine bak (: Ancak bilgisayarla yeni tanışanları takılır buraya düzenli. Zaten amacınız o ya. Millete başka sistem tanıtmayın.

burda mac i tarafını tutanlardan kaç kişi mac kullanıo sizde windows işletim sistemi kullanıyorsunuz o zaman neden eleştiriyorsunuz windows u

Mac İn Yanında Windows un adı duyulmaz temel sağlam bi kere ama windows 7 den hız ram işlemci kullanımı konusunda çok iyi

Herkes bir şeyler anlatıyor, farklı düşünüyor. Windows bilgisayarlar konusunda hayatımıza bir çok şey kattı. Windows 8 Kullanıyorum ve saçma başlat tuşunun kaldırılmasına da hayli sevindim. Bunu eleştirenler var, :D Neyse-ki apple'da çok uzun süre olmasa da kullandım, arkadaşlarımda da vardı. Bel-ki kalitelidir, bel-ki çok çok hızlıdır. Ama kullanıma göre, apple işime yaramadıktan sonra alsam ne olur, almasam ne olur? Madem-ki apple diye o kadar insan yanıp tutuşuyor neden bilgisayarlarına xp ya da windows7 kuruyorlar? Ben hiç bir windows kullanıcısının mac sürümlerinden birini kurduğunu görmedim. Bırakın bu işleri, hepinizin temeli Windows'a dayanıyor, 80'li neslin çoğu internet kafelerde tanıştılar bilgisayarla ve içlerinde microsoft yazılımları vardı örn: 95 - 98 - ya da milenyum. Yukarıda-ki ziyaretçi arkadaşım da Ubuntu'dan bahsetmiş, sadece görselliğe dayanan bir işletim sistemi, harflerin birbirinden 10 metre uzak olması herhangi bir iticilik değil nede olsa. Microsof - U b u n t u :D Bu ne yaa

@Deviles "Ben hiç bir windows kullanıcısının mac sürümlerinden birini kurduğunu görmedim." demişsin de windows'a, mac kurmanın bir yolunu anlatır mısın?

@31 Eki 2012 18:31 şöyle-ki Virtualbox :)

"bence windows 8 tahmin edildiği gibi üstün bir başarı sağlıyamıcak. vista gibi tökezlemezse iyidir. windows 7 kullanmaya devamm" Neden insanlar kendi kafalarına sadece konuşmak için yorum yapma zahmetine giriyorlar?Benceymiş Allahalla... "burda mac i tarafını tutanlardan kaç kişi mac kullanıo sizde windows işletim sistemi kullanıyorsunuz o zaman neden eleştiriyorsunuz windows u" Mac i bir arkadaşında görmüş biraz kullanmış beğenmiştir. Ancak Windows daha ucuz olduğu için onu kullanıyordur.Mecburiyetten yani.Hem kullandığın birşeyi eleştirmek çok normal. Ben de Windowsu ekeştirebilirim. Yorum yapıyosanız Gerçekten yararlı bişeyler yazın. Böyle yorum yaparak kimse size aferim demez.

Birbirlerinden 2 farklı sistem ve düzen;kime ve neye göre kıyaslanır anlamak mümkün değil.profesyonel oyuncu birisine mac vermek kullandırtmak herhalde büyük bir ceza olsa gerek yada bir mimar,mühendis vs birine pc vermek kullandırtmak.ama şuda gerçekki mac os,linux ve benzeri sistemi profesyonelce ve gizli komutlarına kadar çok iyi bilen bir kullanıcıya asıl pc vermek daha mantıklı olacakdır çünkü windows ona çocuk oyuncağı gibi gelir.yer yutar windowsu yıllardır hep apple ve microsoft kıyaslanır durur beyler sayın chip asıl güç linuxdur bide onu kıyaslayın.insanlar,şirketler,yazılımcılar istediği kadar destek vermesin bir işi severek yapan karşılık beklemeden yapan linux severler emin olun zafer onlarındır.görüyoruz kendisine bilgisayar sitesi ve dergisi diyenlere koca koca sayfalar apple ve microsoftdan bahseder belki bir iki yerinde sitenin ve dergilerin pardus,ubuntu vb.lerinden çok az bir yerde bahsederler.bu adaletmidir.yoksa yancılıkmıdır.bazıları görmezden gelmeye devam etsin sorun değil linux emin adımlarla hızlıca gelişiyor. Saygılarımla.

ben suanda mac os x mountain lion kullanıyorum coda memnunum

Tabikide Windows başka ne birinci olacakdı ki?

windows 7 kullanıyorum mac os x mountain nasıl yapabilirim

Bu makalede söylenenlere katılmıyorum. Senelerce Windows işletim sistemi kullanan biri olarak, OS X'e bu kadar geç geçiş yaptığım için pişmanım. Windows 8 OS X'den daha iyi bir işletim sistemi kesinlikle değildir.

Maç mi? karşılaştırmaya gerek bile yok ubuntu olsa belki hiç şuphesiz masaustude kral windows

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir