Windows Blue'da öne çıkan 6 yenilik!

Windows 8'i farklı boyuta taşıyacak Windows Blue'da bizleri hangi yenilikler bekliyor? İçeride...

Windows Blue'da öne çıkan 6 yenilik!

Birkaç aydır adını sıkça duyduğumuz Windows Blue, internete sızmasıyla beraber kendini iyice göstermiş oldu. Microsoft, internete sızan bu yapıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmamış olsa da onu deneyenler, Windows 8'e getirdiği yenilikleri çoktan gördüler. İşte Windows Blue'da ortaya çıkan en önemli işlevlerden bazıları.

1. Internet Explorer 11

Görünüş olarak IE10 ile hemen hemen aynı da olsa IE11, yeni "eşitlenen sekmeler" işleviyle geliyor. Farklı cihazlar arasında web tarayıcısı sekmelerini eşit tutmanızı sağlayacak bu işlev henüz çalışmıyor, ancak final sürümde çalışır halde olacağını düşünebiliriz.

2. Denetim masasına ihtiyaç daha az

Windows 8'in ayarlarının bir bölümünün Denetim Masası'nda, bir bölümünün ise Metro arayüzü içerisindeki bilgisayar ayarlarında bulunması, çoğumuz için ayar yapma işini gereksiz yere uzatıyordu. Ancak Windows Blue'da daha fazla kritik ayarın bilgisayar ayarları ekranına eklenmesi ile Denetim Masası'nı açma ihtiyacınız azalıyor.

Daha zengin ekran bölme seçenekleri

3. Daha zengin ekran bölme seçenekleri

Windows 8'in ekranı bölerek iki uygulamayı aynı anda kullanmanızı sağlayan işlevi, artık ekranı tam ortadan bölmenize de izin veriyor. Önceden bir uygulamanın yaklaşık sadece 1/4'ünü diğerinin ise 3/4'ünü gösterebiliyorduk ve bu oranlar sabitti. Sızan görüntülere bakacak olursak, ekranı dikey olarak dörde bölmemiz bile mümkün olacak.

4. Kişiselleştirme daha kolay

Windows 8'in kişiselleştirme ayarlarına ulaşmak için öncelikle birkaç menü içerisinden geçmeniz gerekiyor. Windows Blue'da ise kişiselleştirme ayarlarına ulaşmanız çok daha kolay. Charm çubuğu > Ayarlar yolunu izlemeniz yeterli.

5. Kutucuklar için yeni boyutlar

Windows 8'dek kutucuklar iki temel boyutla sınırlıydı. Windows Blue'da ise bu boyutlar arasına büyük kare kutucuk ile en küçük boyuttaki bir kutucuk ekeniyor. Şu anki kare kutucuğun dörtte biri boyutundaki bu küçük kutucuk, "canlı kutucuk" işlevini sunmuyor.

6. Yeni hareketler

Raporlara göre Windows Blue, birtakım yeni parmak hareketlerini destekleyecek. Örneğin giriş ekranının altından yukarıya doğru sürükleyerek yüklediğiniz tüm uygulamaların bir listesini görebileceksiniz. Masaüstünün altından yukarıya doğru sürüklediğinizde ise projeksiyon seçenekleri, kenara yaslama gibi işlevleri içeren gizli bir uygulama çubuğu görüntülenecek.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Windows 8 zaten harikuladeydi blue ile daha da kusursuzlaşacak...

windows 8 pişmanlıktır

5-6 sene önce de bu özellik var mıydı bilmiyorum. Galiba yoktu ama şu anda Skype Bağlantı özellikleri tam istediğim gibi. Şöyle ki artık 80. ve 443. TCP portları ile sadece outgoing direction ile Skype'ın bütün foksiyonları harika bir şekilde çalışıyor. Bu da Skype için firewall'u gevşetmenizi engelliyor. Bu çok güzel bir özellik; çünkü tüm korunan sistemlerde 80. ve 443. TCP portları outgoing olarak açıktır. Instant messenger, video chat, voice chat, ekran paylaşımı, dosya transferi, telefon ve sms gibi özelliklere sahip Skype için harika bir gelişme. Sırf çok fazla port kullanıyor, çok fazla güvenlik açığına neden oluyor diye kullanılmayan programlar var. Bu özellik bütün yazılımlara örnek olmalıdır...

Windows 8 pişmanlıktır kullanmayan yada kullanmasını bilmeyene :) gayet hızlı ve stabil çalışıyor, şu ana kadar yarı yolda bırakacak PİŞMAN edecek bir şeyi olmadı :)

@28 Mar 2013 12:11 Win 8 tabii ki Vista'ya göre başarılı ama bazı büyük hataları bu işletim sisteminden kaçılmasına neden oldu. Birincisi aslında bir çok insan bilgisayar konusunda uzman değil hatta çoğu bilgisayara açıp kapatmak ve mail kutusuna bakıp iki siteyi gezmekten ibaret kullanıyor. Böyle olunca da sen başlatma ve kapatma butonlarını bilmem nerelere gizleyip saklarsan tabii ki milleti kaçırırsın, ne lüzumu vardı şimdi bu bilgiç ve işgüzar saçmalığın. Al sana milyarlarca dolara mal oldu.

Bunların sonu yok, hepsi para tuzağı...

Windows 8 i beğenmeyenlerin yüzde 90 ı hiç kullanmayanlardır :) Duyduğunuzu konuşmayın arkadaşlar

Alacak değildim 29 TL ye Windows 8 aldım. Driver stabilite konusunda Win7 den çok öte.Eskiden Win7 de 10 a yakın sürücü yüklerken şimdi sadece Nvidia 540M sürücüsünü yüklüyorum. Yalnız BAŞLAT menüsünü eksikliği çok fazla belli oluyor.Ayrıca yeni Metro Arayüz çok gereksiz tamamen tabletlere göre yapılmış. Aero nun olmaması ayrı bir -. Bana göre artısı güncel os ve de 29 TL ye satın almış olmam win 8 pro. Alışıyorsunuz fakat Metro arabirim işkence oluyor bazen. Metro arayüzde ki E-POSTA uygulaması ve PDF okuyu uygulaması haricinde tamamen gereksiz METRO arayüz.

@28 Mar 2013 15:09 win 8 her programa uyum sağlamıyorsa tabi beğenmem, ayrıoca kullandım tarttım, ben tutmuyorum, touch screen olmadıkça da kullanmayı düşünmüyorum...

@31 Mar 2013 08:53 Başlat menüsü dediğiniz şeyi bir yazılımcı olarak belki hiç kullanmıyordum. Windows 8 ile bu kısım metro arayüzüne taşınmış olup, örneğin Windows 7'nin yapamadığı bir search işlemini bile en detaylı şekilde gerçekleştirmektedir.

yüzlerce dolar verip alırsınız rahatlarsınız. :) sadece kutular değişti diye bu milletin parası çookkkkkkkk

tutmayacak.başlat menüsünü koymanız lazım

@28 Mar 2013 21:14 Başlat menüsünde ne yapıyorsun? Ne gibi işine yarıyor, neyi kolaylaştırıyor ?

çok güzeell hiçişime yaramadııııııı

güzell memnun kaldıımm

Windows 8 Professional kullanıyorum.Ve gayet memnunum.0 problem 0 sorun. Ama şu yeni çıkacak Windows 8 Blue(veya Windows 8.1)güncelleştirmesini bekliyorum.

Windows 8'e kötü kötü yorumlar yazanları kınamaktan öteye geçemiyorum. Adamlar yazılım piyasasını sömürüyorlar, bizim millet ancak kötülemeyi biliyorlar. Önce gidip Windows 8 kullanın, kullanmadan yorum atıyorsunuz utanmadan. Çok şikayet alınan konulardan biri kapatma tuşunu bulamıyorum vs., önce gidin bir F1 tuşuna basın kullanma klavuzunu okuyun, şu lanet insanlık hiç bir kutu arkasını, içerik kısmını, filmlerin Cast kısmını okumadığı gibi bunda da gayet ön yargılı ve tüzel düşünüyor. Yine de söylemeden edemeyeceğim, taaa XP den beri Microsoft koymuş oraya tuşları, masaüstüne bir tık atın sonra Alt+F4 e basın çakın enter'i bakın bakıyım bilgisayar kapanıyor mu kapanmıyor mu. Bunun haricinde Başlat menüsü meselesi, en çok kullandığım şeydi benim, olmazsa olmazımdı. Ancak Linux kullanan birisi de olduğum için Windows 8 ile o sol taraftaki fuzuli fazlalığı kaldırdıklarına sevindim. Şimdi aradığım her şeyi klavyemle tam uyumlu olarak neredeyse fare kullanmadan gerçekleştirebiliyorum. Ve yine söylemeden edemeyeceğim, kullanma klavuzunu okuyun. İnanın aradığınız her şey orada!!!!!

@04 May 2013 14:10 "masaüstüne bir tık atın sonra Alt+F4 e basın çakın enter'i bakın bakıyım bilgisayar kapanıyor mu kapanmıyor mu" demişsin ya, bi de başlat butonunu bulamıyorsan F1'e bas diye. Sen de görüyorsun ki bir basit başlat ve çık tuşunu bile bulundurmayan ve ilk kullanıcıyı değil bilgisayar konusunda uzmanlaşmış son kullanıcıyı kaale alan kaba bir işletim sistemi olmuş. Bir evin kapısından sen anahtar deliğini alıp asansörün içine yerleştirip git oradan bas yenilik yaptım dersen o kapıyı kafana geçirirler senin Microsoft:))

@07 May 2013 12:07 Sırıtarak kullanmayın şu işletim sistemini, soğuk bir ifade ile merak ederek karıştırarak öğrenmeye ve kullanmaya çalışın, adamlar teknolojiye yön veriyorlar neredeyse, siz hebele hübele diyorsunuz

Hala başlat butonu görünmüyor, metro arayüzünü kapatılabilme özelliği verilsin bak o zaman düşünürüm bi de tabii indirime gitsinler ne böyle 300+400 lira işletim sistemi, mis gibi windows 7'yi niye terk edeyim o zaman, ne zorum var kendisi ile diye düşünüyorum.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost