Windows Phone 8, iOS'u geçmeyi bildi!

Windows Phone 8, iOS'lu iPhone'ları geçmeyi başardı! Hem de Avrupa'nın tam göbeğinde...

Windows Phone 8, iOS'u geçmeyi bildi!

Microsoft'un akıllı telefonlar için ürettiği işletim sistemi, dünya genelinde Android ve iOS'un çok arkasında yer almaya devam ediyor. Ancak, yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, Windows Phone, en hızlı büyüyen akıllı telefon işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

Yeni yayınlanan bir rapor ise, daha önceki bu bilgiyi destekler nitelikte ve hatta bazı bölgelerde, Windows Phone'un, iOS'un önüne geçmekte olduğunu söylüyor. Kantar Worldpanel tarafından yayınlanan yeni araştırma raporuna göre, Windows Phone ile çalışmakta olan ürünlerin sayısı, artık İtalya'da iPhone'lardan daha fazla. Avrupa'nın beş büyük marketine (Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya) bakıldığında ise her on akıllı telefondan birinin Windows Phone işletim sistemi ile çalışmakta olduğu gözüküyor. Yine aynı rapora göre, Windows Phone, hem Avrupa'da hem de gelişmekte olan marketlerde (Latin Amerika gibi) "hızlı bir büyüme" gösteriyor.

Birleşik Krallık ve Almanya'da, Windows Phone satışları, artış gösteren tek işletim sistemi olarak öne çıkıyor. Birleşik Krallık'ta, Windows Phone ile çalışmakta olan ürünlerin satış oranı Eylül 2012'de %4.2 iken, Eylül 2013'te bu oran %7.2'ye yükselmiş durumda. Almanya'da ise bu oranlar Eylül 2012'de %2.5 iken, Eylül 2013'te %8.5'e yükselmiş durumda.

Windows Phone'un kullanımındaki bu artışın bir kısmı ise, Blackberry'nin şanssızlığından kaynaklanıyor gibi gözüküyor. Blackberry şu anda, Avustralya hariç bütün marketlerde reddedilmekte.

ABD'de son durum ve fazlası... Haberimizin ikinci sayfasında...

ABD'de son durum ve fazlası...

ABD'de ise Windows Phone hâlâ Android ve iOS'un çok gerisinde yer alıyor. Ancak Microsoft'un evinde durum buna rağmen kötü sayılamaz. Geçen yılın eylül ayından, bu yılın eylül ayına olan satış oranlarına bakıldığında, Windows Phone'un %1.9'luk bir artış yaşadığı gözüküyor. iOS ise aynı zaman diliminde %1.3'lük bir artış gösterirken; Blackberry %1.2'lik bir düşüş ve Android %2.5'lik bir düşüş gösteriyor.

Apple'ın yakın zamanda piyasaya sürdüğü iPhone 5S ise, tahminen iOS'un büyümesine yardımcı oluyor. Buna karşılık Microsoft ise, akıllı telefon işletim sistemini GDR3 ile güncelleyerek, büyük ekranlı ürünleri ve dört çekirdekli işlemcileri desteklemeye başladı. Ayrıca Nokia, 6 inçlik Lumia 1520 de dahil olmak üzere, birkaç yeni ürünü piyasaya sürüyor.

Windows Phone 8'in ilk büyük güncellemesinin ise, önümüzdeki yılın başlarında aktif olması bekleniyor. Bu yeni sürüm ile, bildirim sistemi gibi bazı yeni özellikler, platforma eklenecekler. Ayrıca, Windows Phone 8.1 akıllı telefon işletim sisteminin masaüstü işletim sistemine daha da benzer hâle geleceği yönünde söylentiler bulunmakta.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

habere bak hey allam ya :)

Eee kaçınılmaz son :D Hele şu 8.1 güncellemesi gelsin o zaman görün siz wp8'i :S

Bravo Windows Phone'a.

Butur haberler artık bayatladı.apple sadece şuanda ili modeli üretimde ve satışta. Apple dedim düzelteyim, apple neyin markası olduğunu bilmeyip android iostan çok daha iyidir diye yprumlar yapan bir aürü insan taniyorum

işiniz gücünüz yıllardır microsoft reklamı yapmak. windows phone'un ne kadar çöp olduğunu dünya biliyor reklama gerek yok

@06 Kas 2013 15:27 Senin de işin gücün çöp yorum yapmak sanırım. :)

global istatistiklerden ziyade az bir şey yerel istatistik paylaşsaydınız

YEAAAAA bugün bayram

Nokia ya teşekür etsin microsoft... eger windows phone ekosistemi samsung a htc ye kalsaydı herzamanki gibi başlamadan biterdi wphone. Samsung daha kendi işletim sistemine sahip çıkamayan binlerce insan ı magdur bırakan bir marka..

bitecek android tabi. yenilik artık gerekiyor.

499 TL'lik Windows Phone çıkarsınlar 1 yıl içinde tüm dünyada 2.liğe yükselir Microsoft, iOS 3. sıraya düşer yüzde bin eminim.

@06 Kas 2013 18:18 Lumia 520 ?

ios'tan daha fazlasını sunuyor artık. iphone fanlarına sesleniyorum ''yiğidi öldürün ama hakkını yemeyin..'' =)

Ben de almayı düşünüyorum ama Windows daha çok gelişmesi lazım ilk olatak uygulama sayısı google playstore appstore yaklaşması lazım yoksa windows almam çoğu kişide zaten böyle düşünür uygulaması hızlı gelisse yine alcam hızlıda gelişmiyor bu yüzden iphone devam

@06 Kas 2013 19:08 Windows phone için program yazmanın tabiki kendine göre incelikleri var o tecrübe işi hallolduktan sonra herşey hallolur.

windows phone işletim sistemi çok stabil. sıkıntı sadece market uygulamalarının ağır açılması, ve bu uygulamaların bildirimlerinin geç gelmesi yada gelmemesi.

her zaman iOS her zaman apple. arkadaşlardan görüyorum, alınan bütün lumialar 2 ay içerisinde elden cıkarmak istiyorlar. wp da hala instagram yok bea ya :))

@06 Kas 2013 21:01 ismi "instagram" olan resmi uygulama yok şu anda ama ios ve android platformlarındaki instagram uygulamalarından kat be kat daha kullanışlı ve fonksiyonel "instagram client"ı 6tag uygulaması var. deneyip gördükten sonra eleştirinizi revize etmeniz umuduyla.

Daha bu bir şey değil. %70'lere gelecek. İOS %20-25, Androidi falan bulamazsınız 3 sene sonra. Google'ın Android sonrası sistemi %2-5 arası bir pay alır, 3-4 sene direnir, sonra Google bu işi bırakır, mobil cihazlara hizmet uygulamalarına yoğunlaşır. Üçüncülük mücadelesi için en az 7-8 sistem ve marka yarışır.

@06 Kas 2013 21:31 Çok ileri görüşlüymüşsün. :)

Android ve İphone'a uygulama geliştiren biri olarak söylüyorum. Windows Phone işletim sistemi sistemin kralıdır..

windows phone işletim sistemi hoşuma gidiyor, güzel, stabil ama bana nedense karışık geliyor, yani bir ios gibi değil....

Samsung nokiaya vurdu apple'a vurdu şimdi noka diğerlerine vuracak ama iphone nin satışlarının bundan dolayı düşmasini beklemiyorum andoroidinki düşer.

Çekemeyenler ANTEN taksın :D

herkese 1 yıllık ıos androıd ve wp8 kullandırsalar ve secım yapmalarını ısteseler kesınlıkle %95 ios i secer :D (ayrıca boyle bır arastırma yapılmalı sure kısa tutularak :D )

Herkes ios la mi yarisiyor anlamadim

Akıllı telefon pazarının %3 sadece windows fanlarıda gaza gelmiş

windows phone kurulu telefon kullanacağıma dumanla haberleşirim daha iyi:))

iphone 5'ten lumia925'e terfi ettim. atari'den playstation'a geçmiş kadar kalite farkı hissettiriyor. tabiri caizse 'oturaklı' bir cihaz. tavsiye ederim, kesinlikle pişman olmazsınız.

Ürettikleri telefon telefon değil ki sistemini neyleyim.Kameraya yüklenip gösteriş yapmakla bitmiyor.

Arkadaş 7 milyar insan var yüzlerce ülke var İtalyada çok satmış Burdakiler de Android bitecek falan yazmış şaka gibi la:)))

Windows işletim sistemi Nokia da bitirdi android varken hepsi boş bence

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir