Windows Phone ve Lumia tepetaklak!

Microsoft'un son çeyrek verileri iyi görünse de, Windows'lu telefonlar tek kelimeyle "batıyor!"

  • Zeynel A. Öztürk
Windows Phone ve Lumia tepetaklak!
Lumia satışları yüzde 73 düştü

Microsoft bugün yayınladığı finansal raporlarıyla genel olarak tüm bölümlerinin iyi bir performans sergilediğini gösterdi. Başarılı bölümler arasında öne çıkan Surface serisi, yüzde 61 artışla gelirlerini 1,1 milyar dolara yükseltti. Ancak veriler, pek de sürpriz olmayan bir gerçeği ortaya çıkardı: Microsoft'un telefon gelirleri, yüzde 47 geriledi.

Firmanın SEC'e bildirdiği Q-10 verilerinde son çeyrekte sadece 2,3 milyon Lumia satıldığı bilgisi yer aldı. Önceki sene aynı çeyrekte bu miktar 8,6 milyon idi. Buradan Lumia satışlarının önceki seneye göre yüzde 73 gerilediği, son çeyrekteki 4,5 milyon satışa göre yüzde 49 düştüğü sonucu ortaya çıktı. Microsoft'un Lumia olmayan telefon satışları (akıllı olmayan Nokia telefonlar gibi) da bir sene öncesindeki 24,7 milyondan 15,7 milyona geriledi.

Eski Windows Phone 8.1 cihazlarının satışının durdurulup, şu an sadece dört telefondan oluşan Windows 10 Mobile'lı telefonlara yapılacak geçişin, Lumia satışlarını daha da düşürmesi bekleniyor.

Özetle Microsoft'un mobil platformu için işler pek iyi görünmüyor. Gartner'ın verilerine göre bugün Windows'lu telefonlar, tüm telefon satışlarının sadece yüzde 1,1'ini oluşturuyor. Son zamanlarda Windows Phone'dan çok Android'e çalıştığını gözlemlediğimiz Microsoft'un Windows 10 Mobile'ı yüzeye çıkarmak için ne yapacağı merak konusu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 37 Yorum

O Windows Phone benim elimde olsa, süper bir yol haritası ile onu öyle bir uçururum ki yok satar! Microsoft yazık ediyor...

@cleverman ne yapardın mesela?

@24 Nisan 2016 18:01 Ne yapacak, laftan başka hiç bir şey yapamaz:)

dedik ilk çıktığı gün bu vindovstan bi cacık olmaz diye yok mağazası gelişiyor yok çok hızlı yok şöyle yok böyle diyenleri bi görelim ellerini kaldırsınlar bakiyim?

Bir windows phone kullanıcısı olarak umarım daha beter olur. Sözünde durmayan kendi platformunu desteklemekten aciz şirketten ne beklenir.

Nokia yi kullanmadi batti hè hè he

Sorun şu Microsoft windows 10 mobile'ı ön plana çıkarmayı düşünmüyor, teledonlar için normal windows getirmek istiyorlar ama buna da henüz telefonların gücü yetmediği için bekliyorlar.

@24 Nisan 2016 15:11 Windows 10 mobile yükledim telefon kafayı yedi bilgisayar windows kerneli nasıl telefonda çalışsın windows phone un gelişmemesinin sorumlusu tamamiyle microsoft geliştiriciler ne yapsın? Clash of clans evrensel uygulama geldiği için yapmadı uygulama. Evrensel uygulamalar gelmeseydi clash of clans oynuyor olurduk.

Windows Phone daki stabilite çok çok iyi. Microsoft eğer cihaz satma peşinde olacaksa acilen fiyatları 500 tl bandına çekmeli ya da inat edecekse acilen uygulama geliştiricilere teşvik amacıyla 100 er bin dolar para vermelidir. Universy projesi derhal hayata geçmelidir

@24 Nisan 2016 16:02 Seni duymuşlar. İnanılmaz bi hızla dediklerini yapmak için uğraşıyorlarmış. 10 ila 15 yıl içinde telefonları yok satacakmış. Yani yok olacak microsoft... Elinde hatıra olarak saklayan kullanıcılar da antika niyetine ellerindeki telefonları satacaklarmış. Yok satacaklar yani :)

@24 Nisan 2016 16:02 bunları ilk çıktığında yapacaktı şuan sökmez artık. wp kimsenin kabul etmediği bir platform oldu.

@24 Nisan 2016 23:14 microsoft batma söz konusu değil nokia yı sadece patentler için elinde tutsa yine kâr da. Nokia nın symbian zamanını düşünün yenilikçi olmadığı için yerini Android ve iphone A kaptırdı. Ve insanlarda tüketme hastalığı var elbet piyasadaki iphone ve Android bir yerde tıkanacak. Tabi bu süre zarfında microsoft ta boş durmamalı. Dock üzerinden Windows kullanımını hayata geçirdiğinde kimse Windows Phone dan başka telefon tutmayacaktır

Daha önce Windows Mobile 6.5 işletim sistemli bir Samsung telefon kullandım.Telefonu aldıktan sonra hiç sistem güncellemesi yapamadığım gibi bir süre sonra bana gönderilen e-posta ile telefonumun işletim sisteminin artık desteklenmeyeceğini bilgisini aldım.Şimdi de Windows 10 Mobile yüklü Lumia 1520 telefonum ve ufak tefek aksaklıklar dışındaki işletim sisteminden memnunum fakat Microsoft Windows Phone'a yeterince ilgi göstermiyor.

Kutucuklu arayüzü sevilmedi ve düşük donanımlı cihazlar çıkarıldı hep insanlar almak istemedi. Fakat arayüz konusunda ben dünyadaki çoğunluğa katılmıyorum bence çok şık ve sanat eseri gibi... Ama çok başarılı tabloları da herkes anlayamaz. Birde Microsoft sıradan herkeste olan özellikleri Windows telefonlara yıllar sonra çok geç çıkarıyordu mesela bildirim merkezi gibi. Güncellemeler çok uzun sürede ve çok az değişiklikle geliyordu. Artık vazgeçti Microsoft yakında üretmeyecek.

Microsoft mobil cephede Windows'a Androidi özellikleri kapalı olarak eklemişti Project Astoria ile. Belki Google ile olan savaşı bittiğine göre Play Store desteği getirmeyi duşunur mu acaba? Saçma bir düşünce oldu kabul. Ama kurtarıcı bir gerçek olarak söyleyebilirim ki ya çift işletim sistemli telefonlar üretmeli, yada Windows'u bir sistemden çok servis haline getirip mobilde Androide geçmeli.

Microsoft bunu bilerek yapiyor. Pazarda ki lumia platformunu boşaltarak (web harici win tabanli telefon satisi yok tr gibi bir pazarda) diger telefon üreticilerinin win tabanli boşluğa kanalize olmalari icin tesvik yaratmanin pesinde çunku microsoft hic bir zaman donanim firmasi olmadi yazilim devi olarak kalmanin pesinde... Bucsebeple htc, hp, alcatel vs gibi firmalari win tabanina ikna çabalarinda... Ortak platfomdan kaynakli da mobil kismini sonlandirmasi imkansiz. Gelistirmek zorunda...

Wp candır kullanmayan bilmez ya bide dön yada kas yok kaymak gibi isterse hiç uygulama olmsin

Satya demiş ki, "mobile first, cloud first".. ee, hani mobil first ? Microsoft, telefon tasarlamayı, üretmeyi ve en önemlisi uygun fiyatı belirleyip pazarlamayı beceremiyor.. Beceremiyor işte, ayan beyan ortada. O kadar Nokia çalışanını da çıkardı, madem beceremeyecektin, fiyat-pazarlama işini onlara bıraksaydın ? gelmeyen güncelleme, güncelleme dışı bırakılan cihazlar cabası.. yazık etti microsoft, yazık.. bir de beceremediğini kabullenemiyor..

Geçenlerde bir teknoloji mağazasında telefon reyonunda Lumia telefonlarını göremedim. Sorduğumda satış düşüklüğünden dolayı ürün yelpazesine koymadıklarını söylediler. Bana ne kardeşim! Android kullanmak mı zorundayım? Koyacaksın telefonu reyona. Millet almasa bile Windows'lu telefon görsünler...

@24 Nisan 2016 21:36 Sanane ister koyar ister koymaz!

1520 kullanıyorum telefonumda ne donma ne kasma hiç sıkıntı yok Microsoft fazla ilgi göstermedi tek sıkıntı o bence mağzadaki uygulamalar hayli hayli yetiyor Microsoft win10 mobile yazık etti bence

Windows phone ölmüş gömeni yok

lafı uzatmadan söyleyeyim aldım pişman olsum 2 yıl bekledim dayanamadım htc 820 aldım

ne oldu wpciler? windows 10 patlayacaktı hani? 11 mi patlayacak şimdi de?

@24 Nisan 2016 23:11 elimizde patladı lumialar. Doğru diyorsun. Microsoft aldattı lumia kullanıcıları....

Windows phone dan nefret edeceğim hiç aklıma gelmezdi. Android i sevmediğim için wp aldım. Artık ios a geçme vakti geldi. Iphone SE lerde çok güzel ios a onla adımımı atabilirim.

@24 Nisan 2016 23:57 Ucuzcu musun? Git iphone 6s al, samsung gal. S7 al.

merak etmeyin yakında microsoft son kullanıcı piyasasını tamamen ios ve androide bırakacak. ama çıkardığı surface phonelara da herkes istediği gibi ulaşamayacak. ki şuan heer önüne gelen surface 3-4 -book alamadığı gibi. cihaz canavar bi cihaz olacak ama bir zamanların ıphonu gibi. sokakta dolaşan her insanın eline geçecek bi tel olmayacak. kolay kolay ne vatanda ne bimekste ne de başka bi mağazada kolay kolay bulunmayacak. ve tamamen kurumsala yönelik cihazlar olacak.

sonunun bu olacağı baştan belliydi...

Bütün yazıları okudum. Kısaca Microsoft hem kendini hemde Nokia'yı rezil etti diyebiliriz :)

Windows phone u ,Nokia ya bıraksaydı şuan daha iyi konumda olabilirdi

Son attıkları windows 10 kazığından sonra dahada beter olacaklar.

@25 Nisan 2016 16:19 Hadi inşAllAh...

Harika bir sistem bunu hak etmiyor

Nadella başta olduğu sürece daha neler batacak hep birlikte göreceğiz!

Microsoft'un pazarlama stratejisi ve becerisi yok. Bence bu konuda profesyonel ekip kurmalı ve atağa geçmeli. Dünyadaki en zayıf Microsoft ekibi de ne yazık ki Türkiye'de.

Mağazada yazılım paylaşmak ücreti daha nesin ki sen yazılımcılardan para istiyorsun önce bir mağaza gelişsin sonra para al. Beyin takımının değişmesi şart yoksa Windows çokta kötü değil.

Sen de yorum yaz