Windows'un kontrolünü ele alın!

Sisteminizin yavaşladığını görüyorsanız bu araç ile kontrolü ele almanın vakti geldi!

  • Ali Güngör

Yeni programlar kurup kaldırmak, hayatı kolaylaştıran araçlar keşfetmek şüphesiz çok keyifli. Ancak bu uygulamalardan artakalan kodlar uzun vadede sorun oluşturabiliyor.

Ayrıca sistemde kalması mümkün olarn reklam amaçlı yazılımlar ya da işe yaramayan çöp eklentiler de cabası. Başlangış süresi de böylece uzuyor, bilgisayar kullanmak zorlaşıyor.

Tek tek dll'ler, klasörler ve kaytı defteri anahtarları aramak ve temizlemek yerine bu uygulamadan faydalanabilirsiniz:

System Explorer

Sisteminiz hakkında bilmek istediğiniz herşeyi bir araya getiren bu uygulama, Ctrl-Alt-Delete tuşlarıyla açılan Task Manager'a benziyor. Burada aktif işlemleri oldukça detaylı bir şekilde görebiliyorsunuz...

Neler var? Nasıl kullanırız?

Gelişmiş görünümde çalışan uygulamaları ve detaylarını kontrol edebilir, Check tuşuna tıklayarak online olarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bazı zararlı yazılımları anti-virüsler bile tespit edemez ama dikkatli ve şüpheci bir kullanıcı, kontrol ile tehlikelerin önüne geçebilir. RAM ve CPU kullanan gereksiz uygulamalardan kolayca kurtulabilir.

Bir dosyaya sağ tıklayıp File Check seçeneği ile VirusTotal.com ve Jotti.org'dan virüs müdür değil midir kontrol edebilirsiniz.

En ince detaylara kadar keşfedin!

Network trafiğinizde olmaması gereken bir yoğunluk mu var? Connections'a tıklayın ve birilerinin bağlantınızı kötü amaçlarla kullanıp kullanmadığını kontrol edin.

Bu kadarla da kalmıyor, Startups altında sistemle birlikte başlayan uygulamalar ne bir bakın ve sağ tıklayarak ister iptal edin, ister silin.

Additional Info altında ise işlemci, bellek, dll ve hatta font bilgilerine ulaşabilirsiniz! System Snapshot özelliğini kullanarak daha sonra durumları karşılaştırabilirsiniz.

Download: System Explorer

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Ücretli mi ücretsiz mi bir de Linki nere de ben göremedim de?

Tune up Utilities kullanıyorum ve oldukça memnunum

advanced system care pro 3.7.0.721,registery booster 2010 "full sürüm",speedupmypc 2010 "fullsürüm" bunları kullanıyom sistemim canavar :D

o sayfada yazıların altında mavi büyük bişey var onun altında ''Go To Download Page'' yazıo ona tıklayıp Version 2.3.1 i indirebilirsiniz

Advanced System Care gerçekten muhteşem bir program ama netbook zaten ağır, System Care kurunca iyiden gidiyor. Onun yerine bunu kullanabilirim, teşekkürler Chip.

iyi hoşta hangisi kötü yaılım nasıl hızlandırırım nasıl kontrol edeceğim yazmıyor ..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play