Windows ve MacOS X: Hangisi daha sosyal?

Windows mu MacOS X mi? Bugüne dek pek çok karşılaştırma okudunuz ama bu çok farklı...

  • Ali Güngör
Microsoft Windows, Apple Mac OS X'e karşı
Facebook, MySpace, Twitter...

Windows ile Mac OS işletim sistemleri hemen her alanda kıyaslanıyor. Peki sizce hangisi daha sosyal? Dünya çapında yaygın reklamı yapılan ve övülen Apple'ın Mac OS X'i mi? Yoksa Vista döneminden bu yana pek olumlu tepkiler almayan Microsoft'un Windows'u mu?

Apple'ın işletim sisteminin oldukça fanatik bir takipçi kitlesi olmasına karşın, Apple'cılar, Windows kullanıcıları kadar sosyal değil. Sosyal ağlarda Windows kullanıcıları çok daha aktif.

Facebook'a bakıldığında OS X Leopard sayfasının 13,664 hayranı olduğu görülüyor. Bu sayfadaki içeriğin çoğu Apple.com'dan kopyala yapıştır yapılmış. Microsoft'un Windows sayfasının ise 120,593 hayranı var. Konular aktif bir şekilde tartışılıyor ve Windows 7 reklamları gibi YouTube videoları paylaşılıyor. Bağlantılar, özel kampanyalar, Kanada ve Avrupa için yerel Facebook sayfalarına bağlantılar var. Apple'ın 594 kelimelik bilgi bölümünün aksine 37 kelimelik bir tanıtım ve bol bol içerik var.

Apple'ın müzikle arası nasıl?

Apple iTunes'un MySpace'te pek bir varlığı yok

Microsoft'un ve Windows'un diğer ağlarda da güçlü bir varlığı mevcut. MS Windows'un Twitter hesabında 51,715 takipçi ve 2,000'den fazla mesaj var. Byu mesajlarda bilgi kaynakları, ücretsiz yazılımlar ve müşterilerle gerçek diyaloglardan oluşan, işe yarar bilgilerden oluşuyor. MySpace'deki Windows sayfası ise daha müziğe ve MySpace'e yönelik.

Müzik, iPod ve iTunes sayesinde Apple'ın alanına giriyor. Ancak MySpace'de bir iPod ya da iTunes sayfası yer almıyor. Apple Inc. kullanıcı ismine sahip olan kişi ise Cupertino'dan 33 yaşında bekar bir bayan. 171 arkadaşı var ve hesabını bir yıldır güncellememiş.

Twitter'daki Mac OS X hesabında 13 mesaj ve 1,131 takipçi var, resmi olup olmadığı da belli değil. Apple Inc. hesabı korunuyor ve görünürde kullanıcı ve mesaj yok.

Microsoft sosyal ağlarda Apple'ı bariz bir şekilde yeniyor. TV reklamlarında güçlü olan Apple'ın sosyal ağlarda bedava reklam yapma imkanını kullanmaması, reklamın ötesinde kullanıcılarla samimi biretkileşimde bulunmaması oldukça düşündürücü. İki şirket kültürü arasında büyük fark olduğu açıkça görülüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Apple kullanıcılarının Facebook gibi boş işlerle uğraşmaya vakti olmadığından durum böyle bir hal alıyor. Apple kullananların çoğu tasarımla uğraşıyor. Adam tasarımıyla mı uğraşsın Facebookla mı uğraşsın.

Apple kullanıcıları sosyallikten ziyade Antisosyaller. Korkuyorum valla yorum yapmaya. Mesela ben her şeyi merak ederim her şeyin peşinden koşarım ve yorulmam, mantıklı olan her şeyi kullanırım. Marka şu bu demem fakat Apple ürünlerinden en yatkın olanı en mantıklı olanı şuan iphone fakat benim istediğim birçok özelliği yok.
Windows Kullanıcıları hamur gibi istedikleri zaman istedikleri işletim sistemini istedikleri sosyal ağı istedikleri şekilde kullanabiliyor. Kendilerine has daha fazla içerik mevcut. Bir Apple kullanıcısı ise kendisiyle hemfikir sitelerde ve çevrede takılmayı seviyor, bu kullanıcılara göre diğer kullanıcılar ise; ulaşamadığı ciğere mundar diyen, cahil, bilinçsiz ve fakir. Nuh derler peygamber demezler, macos bir windows kullanıcısının hoşuna gidebilir ve bunu itiraf da eder fakat bir macos kullanıcısı asla ama asla windowsa iyimser baksa bile "windows macosun yanından geçemez" diye düşünür hatta bunları düşünürken bilgisayarının bir tarafında da windows kuruludur. yıllar önce microsoftla apple arasında "beni kopyaladı" davası olmuş ve dava microsoftun lehine (microsoft kazandı) karar verilerek haklının kim olduğu resmi olarak kanıtlandı, tekrar ama diyorum ama macos kullanıcıları bu tartışmayı hala hiç bıkmadan usanmadan devam ettirirler, hal böyle olunca bir sosyal ağda mevzu bilgisayara geldimi macos kullanıcıları holigan olur ve diğer kullanıcılar biraz uzak kalmayı yeğeler :D Kızların apple ürünlerinden bihaber olup olmadığı da meçhul, olsa belki "epıl" kullanıcılarına retinasında dolar işareti olan kızlar daha keskin bakabilir:)

Ben yıllardan beri anlatıyorum ve bazen ne yazıkki yazdıklarım sertleşebiliyor ama artık yavaş yavaş anlaşılıyor söylediklerim ve pis kurtlu apple çürük elmasının foyaları ve sadece sömürü kazıkçılık düzeni olduğu ortaya çıkıyor.

ben eminimki Microsoft sitelerinde AİLE kelimesini kullanarak en samimi yaklaşımlarda bulunduğu sürece kesinlikle 1 numara olacaktır ve hep öyle kalmasını isterim.

Teknolojiyi insanlığın faydasına geliştiren en büyük kuruluşun faydalarının devamını dilerim...

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

SÖYLEMEYİ UNUTTUM pis kurtlu apple çürük elmasının para sömürmekten ve kazıklamaktan başka düşündüğü birşeyler olmadığı için sosyalleşmeye vakit bulamaması gayet normal...

Adamlar üretmeyecekleri ürünlerinde patentlerini alarak teknoloji ve kalkınmaya engel olmaktan öte birşey yaptıkları yok.

En kısa sürede yok olması dileğiyle...

1123131400000 tane farklı grup var hepsini saymanız gerekiyordu kıyaslamanız için..

bazı şeylerde hata yapıyorsunz.

Editörün notu:
Resmi sayfalardaki aktivite iyi bir oran veriyor.

Mac OS X kullanan büyük bir kitle makineleri üzerinde sürekli çalışmalar yaptıkları için sosyal ağlar veya siteler ile uğraşacak vakitleri olmadığı için bu fark böyle..

Windows kullanan insanlar bir süre sonra ne yapacaklarını şaşırıp sosyal ağdı vs uğraşlar işine giriyorlar..

bu kadar saçma bir haber görmedim,
piyasanın neredeyse tamamını elinde tutan windows kullanıcı sayısı mac ten milyonlarca kişi daha fazla. haliyle facebookta ya da diğer platformlarda windowsun daha çok kullanıcısı veya hayranı olması lazım.
bu çin isviçreden daha fazla orduya önem veriyor demek gibi bir şey.
niye, çünkü çinin daha fazla askeri var!

Apple kullanıcılarının Facebook gibi boş işlerle uğraşmaya vakti olmadığından durum böyle bir hal alıyor. Apple kullananların çoğu tasarımla uğraşıyor. Adam tasarımıyla mı uğraşsın Facebookla mı uğraşsın.
------
İşte bu düşünce Apple' ın ilk kurulduğundaki düşünceye ters düşüyor. Apple ilk çıktığında herkesin bilgisayarı olabilir düşüncesini ortaya atıştı ve başarılı da oldu. Ama nedense bugünlerde bu düşünceden uzaklaşıp sadece belli bir kesimin markası olmayı yeğlemiş gibi duruyor. Bunu ya bilerek yapıyor ya da yine biz kullanıcılar tarafından buna zorlanıyor.
Haksızsam; söyleyin bizde bilelim yanlış nerde ?

edipcifti senin bu mac takıntının sebebi nedir bu kadar? belli ki bir problemin var apple'la. bu sitede sürekli windows'un bir misyoneri gibi yorumlar yazıyorsun. gerçekten çok merak ediyorum bu nefretin sebebini???

YAŞASIN UBUNTU VE KUBUNTU KULLANICILARI :)

Meyve veren ağaç taşlanır

Adam olan tüm organizmalara saygılarımla.

Mac OS X kullanan büyük bir kitle makineleri üzerinde sürekli çalışmalar yaptıkları için sosyal ağlar veya siteler ile uğraşacak vakitleri olmadığı için bu fark böyle..

Windows kullanan insanlar bir süre sonra ne yapacaklarını şaşırıp sosyal ağdı vs uğraşlar işine giriyorlar..

-------------------------------

apple senin babanın markasımı da neyle uğraşıp uğraşmadıklarını biliyon?!

hem ne alaka windows kullananlar ne yapacağını şaşırıyomuş bak bak. yıllarca ps ps tasarım macte olur diye savunduğunuz ps bile artk windows ile daha uyumlu hale geldi. macler bi halta yaramıyor artık. param var ama aklımda olduğu ve sırf statü göstergem olsun vs. diye zengin bebeleri gibi derdim olmadığı için yarı para verip alıyorum macten 40kat güçlü pc mi ne var?! pahalı mal iyidir diye cahil insanların aklına yerleşen kültten yararlanan apple bakalım ne zaman çürüyecek(bir an önce çürüyüp gitsin artık!)

edipciftci birak bu isleri

İçinde Windows ve MAc geçen haberleri okumak ne kadar zevkliyse (rekabetten dolayı),yorumları okumakta o kadar işkence oldu artık.

Eski kamyoncuların Fordçu'su gibi "Macci" ,"Windowscu" diye kavram oluşturduk resmen.
Apple 'da MS'da ürünlerini PARAYla satıyor kardeşim, isteyen alır kullanır, istemeyen almaz, bu kadar...

Eğer prim almıyorsak(!!) bu kadar fanatikliğin anlamı yok bence.Sonuçta kimse babamızın oğlu değil, herkes zevki ve bütçesi yönünde hareket eder.

MAc kullanıcılarının (hepsi değil ama büyük bir bölümü) MS kullanıcılarına, pahalı ürün kullanmanın havasını atmaya çalışıyor,MS kullanıcıları da çoğunluk olmanın avantajıyla karşılık veriyor.
PC'nin ne demek olduğunu Windows ile öğrendim,hala da Windows kullanıyorum ve özellikle 7'den beri son derece memnunum. Fakat eğer bütcem el verirse, ilerde Mac kullanmakta isterim. Tek amacım meraktır, farklılıklar aramayı severim tek sebebi bu.Merak için Linux distrolarınında bir çoğunu kullanmışımdır.BANA GÖRE windows'a yetişmesine çok olduğu için kullanmıyorum ama asla KÖTÜ demem.Zevk meselesi.Birinden biri daha çok hoşuma gidebilir ama, babamın şirketiymiş gibi her yerde bas bas bağırmam bu iyi diğeri "BERBAT" diye.

Yıllardır Windows kullanan ama her fırsatta MS'e sallayanları da hiç anlamıyorum.Bunun adı da nankörlüktür.Beğenmiyorsan kullanma,zorla değil.

yok uğraşacak birşey bulamayıp facebookta geziyormuşuz:) yaw gülelim arkadaş bu yoruma. bu kadar bayağı düşüncesiz bir yorum olmaz:D işi olan iş saatinde işiyle uğraşır, iş saatinde facebookta geziyorsa o patronunun sorunu:) nekadar mantıksız bir açıdan bakıyorsunuz:)
mantık : windows kullanıyorum o halde facebookta karıkız peşinde koşmalıyım, macos kullanıyorsam oturup PS ile birşeyler üretmeliyim :P
bu mantığı cem yılmaz duysa 3 yıl bu konuyla ilgili espri yapar gelirini üçe katlar :D

yıllardır windows kullanıyorum ve hiçbir zaman ne yapacağımı şaşırmadım şaşırana da rastlamadım. mekbukpuro kullandığım zamanlarda ise keşke windows kullansaydım diye iç çekip JAVA işletim sistemi olan telefon kullanıyormuş gibi kısıtlı olanaklarla mücadele ettim. bıktım sattım.
mantığınıza acayip güldüm :)
*mac kullanan PS bilmeli
*PS için mac gerekli
*windows kullanıyorsan hiçbirşey bilmiyorsun :D:D:D::D
yırtıldım bu komediye

Allah nöronlarınıza zeval vermesin:)

bir boş insanın yapıcak bir işi olmassa

evde böyle boş boş işlerle uğraşır pc başında

bu tür insan çok

infoman, cehaletin doruklarındasın. Macbook Pro kullanırken, 'keşke windows kullansaydım' diyordun öyle mi?
Windows kursaydın ya?
DÜNYANIN EN HIZLI WINDOWS ÇALIŞTIRAN LAPTOP I, MACBOOK PRO.
ÜStelik, Windows çalıştıran tüm PC lerden daha kaliteli kasası var, daha ince, klavyesi ekranı çok daha iyi...
Ama tabii ki hiçbir macbook pro sahibi windows kurmaz... Pek zekice bir hareket değil, Mac OS X kullanma ŞANSINIZ varken Windows kullanmak...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play