Windows XP açığı tartışma yarattı!

Kullanıcıların bilgisayarlarını ele geçirten Windows XP açığı meselesi, iyice tartışmaya dönüştü...

  • Ali Güngör
Açığa değil, açıklayana eleştiri geldi
XP açıkları çok erken ortaya çıktı

Yeni raporlara göre Windows XP'nin ortaya çıkan açıkları, hackerlar tarafından kullanılmaya başlandı.

Google mühendisi Tavis Ormand'ın raporladığı güvenlik açığının sırları da bir tartışmanın konusu oldu. Bu açığa karşı koruma sağlayan Sophos'tan, güvenlik açığının ortaya çıkartılmasına eleştiri geldi.

Eleştiri Windows XP açığının rapor edilmesi değil, halka aççık bir şekilde rapor edilmesineydi. Ormand açığı Microsoft'a bildirdikten 5 gün sonra halka açık bir şekilde yayınlamıştı. Şimdi bu sürenin bu açığı araştırmak için yeterli bir süre olmadığı ve erken açıklamanın hackerları harekete geçirdiği konuşuluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Google resmen MS ile dalga geçiyor. MS'un onuru ayaklar altına alındı :)))

XP kullanan kaldı mı hala? :)

ben xp kullanıyorum çokta memnunum..bu sitede nedense sürekli xp yi asağılayıcı haberler yapılıyor...nedense!!!!!!her oyunu hic takılmadan oynayabiliyorum
yasasın xp

XP nin emeklilik vakti geldide geçiyor artık eskidi, ihtiyaçlara cevap veremiyor güvenlik sorunlarıda çabası devir win 7 devri

Yuh diyorum - başka da birşey demiyorum... Sophos un yaptığı tam bir fiyasko. Güvenlik firması tam da hackerların arayıp bulamadığı bilgiyi nasıl açıklar? Normal kullanıcı zaten rapordan birşey anlamaz - niye açıklıyorsun? Microsoft'a güvenli/gizli bir şekilde bildir - yeter de artar...
Microsoft Sophos'a direk tazminat davası açsın, bence havada karada kazanır. Hem Microsoft'a hem de kullanıcılara zarar veriyor.

Recep Baltaş için yazıyorum şimdi de...
Windows XP kullanan kaldı evet - dünya üzerindeki PClerin 60% dan fazlasının üzerinde Windows Xp kurulu.
Ben de Windows XP x64 kullanıyorum - çok da memnunum.

teknolojideki en büyük açık insandır...!!!
gözleri açık olduğu sürece kendisi bir açıktır...!!!

saygılar...!!!

XP'nin haricinde işletim sistemi kullanan var mı ki?

Recep Baltaş yazmış:
XP kullanan kaldı mı hala? :)
-------------------------------------
Kaldı tabii canım.
Sizin gibi zengin ve çok saygıdeğer her çıkanı anında alıp kullanabilen yüksek derecede saygıdeğer insanlar değiliz affediniz.

Kurtulun xplerden böyle bir dert kalmasın.

Aynı durum google adına da geçerli. Son arkaplan olaylarını biliyorsunuz. =)

kaldı recep bey..eski donanımlara sahip olduğumuz için win 7 kullanamıyoruz..malesef..

XP kullanan kaldı mı hala? :)
-------------------------------------------------------------------------------
Sayın Baltaş,bilgi birikiminizi ve tecrübenizi birçok yazınızdan ilgiyle takip ediyorum.ben de eski bir xp'ci,şimdilerde ise tamamen windows7 64 bite geçmiş bir orta seviye kullanıcıyım.
ancak,xp'nin çabuk öleceğini zannetmiyorum :)

bence bunlar ms uydurmalarından başka birsey değil..çünkü hala xp kullanan büyük bir kesim war ve bunlar yeni windows işletim sistemlerine geçmemek için direniyorlar..mikrosoft da satışları arttırmak için böyle dedikodular çıkarıyor..bende hala xp kullanıyorum ve memnunun..vista faciasından sonra başka bir windows denemeyi düşünmüyorum..ama google yakında kendi işletim sistemini çıkaracakmış ona geçmeyi düşünüyorum..bu mikrosofta hiç güvenmiyorum açıkcası..

O yuzden MAC OS X ;)

Mac Os X'i kotuleyenler nerdeleer?

Merhaba Arkadaşlar Olaya Şu Gözle Bakmak Lazım,Tabi ki Herkezin Zevki Kendine Herkesin Yorumuda Kendine ama Objektif Olacak olursam kendi adıma konuşuyorum, Xp Bitecek Elinde sonunda Nasılki 98 bittiyse Xp de Bitecek Çünki Devir Değişiyor Bu Firma'da Bir Yerlerden Kendini Ayakta Tutmak istiyor ama Gel gelelim Xp Nasıl Derseniz? Bence Şuan Çift Çekirdek Sistem Kullanmayanlar için Gayet Mükemmel Hani Alışmışız Sonuçta Bu Su'ya Alışmak Değilde Çay içmeyi Vişne suyu içmeye değişmemek gibi Bir şey. Güncelleştirmeleri Bitirecekler Bir çok programı Kullanamaz Hale Geleceğiz Xp'de Elinde sonunda Windows7 olucak işletim sistemimiz ama Direnebildiğimiz Kadar direniyoruz işte:) nasılki Windows Live Messenger Çıktığında , 8.0'ı Kullanmak için direnenler gibi.Şimdi ne oldu? Kullanamıyoruz kullananlarda Var ama İşte Boyun eğilmek Zorunda Kalındı:) HERŞEY ONLARIN ELİNDE KISACASI GERÇEKÇİ OLMAK GEREKİRSE ---- MAHKUMUZ:)

Google microsofta sataşıyor, microsoft Google sataşıyor. Filler tepişirken olan çimenlere olur !

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play