Windows XP'ye bir dev destek daha!

Microsoft Windows XP'den desteğini kesiyor. Ama Google'dan sonra bir dev daha, XP'ye sahip çıkıyor!

Windows XP'ye bir dev destek daha!

Microsoft'un, Windows XP'ye Nisan ayında desteğini bitireceğini açıklaması, XP kullanan çok sayıda insanı endişelendiriyor. Microsoft'un ürettiği "en sorunsuz" işletim sistemi olarak kabul edilen XP, aradan geçen onca yıla rağmen hala çok sayıda kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Hatta 2 sene öncesine kadar bazı PC üreticileri Windows XP'li modeller üretmeye devam ediyordu.

Ancak XP'nin bu kadar çok rağbet görmesi Microsoft'un artık yeni işletim sistemi satmakta zorlanmasına neden olmaya başlayınca, Microsoft XP'yi öldürmeye karar verdi. Nisan ayından itibaren desteğini kapattığında, artık yeni yamalar yayınlanmayacak ve XP hacker'ların saldırılarına açık hale gelecek. Hatta Hacker'ların şu anda XP'de buldukları açıkları kasten kullanmadıkları ve bu açıkların yamanmaması için, saldırılarını Nisan sonrasına sakladıkları konuşuluyor.

Bu endişeyi biraz olsun hafifleten ilk isim, Chrome tarayıcısının sahibi Google olmuş; Windows XP'ye yardım elini uzatmıştı. Şimdi de Mozilla, XP üzerinde Firefox kullanan kullanıcılara bir güzel haber daha verdi. Microsoft desteğini kesse de Firefox, XP için Firefox desteğini sürdüreceğini açıkladı. Böylece Microsoft kullanıcıları XP üzerinde Firefox ile sörf yaparken daha fazla güvende olacaklar.

Ancak, özellikle iş dünyasında çok sayıda işletme çoktan yeni işletim sistemine geçme planlarına başlamışken, Google ve Mozilla'nın desteği de XP'yi çok uzun süre hayatta tutmaya yetmeyecek gibi görünüyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 37 Yorum

XP de ilk çıktığı zaman tıpkı win8 gibi burun kıvırmıştı millet. Farklılığa pek alışamıyoruz malesef. Gün gelecek aynı haberi win8 için de okicaz.... Ona da alışacak millet. Keşke bu kadar kapalı olmasak yeniliklere.

@30 Eki 2013 11:53 daha da üzücü yanı bu yazdığın şeyin sadece Türkiyede değil tüm dünyada geçerli olması ...

@30 Eki 2013 11:53 windows xp yenilik sunuyordu evet ama windows 8 sunmuyor! bir tıkta yapılan işi 3 tıkta yaptırmayı yenilikten saymanız gerçekten öyle olduğu anlamına gelmiyor! bu arada milletin ilk başta windows xp`ye burun kıvırmasının sebebi windows xp ilk başta oldukça sorunlu çıkmış olmasıdır; sadece bir yaması 500 mb`dı! (unuttu millet tabi o dönemleri)

@30 Eki 2013 11:53 windows xp yenilik sunuyordu evet ama windows 8 yenilik sunmuyor. sizin bir tıkta yapılan işi 3 tıkta yaptırarak boşuna uğraştırmayı yenilikten görmeniz birşey ifade etmiyor. ayrıca millet xp`ye ilk başta burun kıvırmasının sebebi; xp ilk piyasaya sürüldüğünde oldukça sorunlu olmasıydı, öyle ki; xp kullanıcıları 500 mb boyutunda yamaları download etmek zorunda kaldı, xp`ye sp1`den sonran geçenler bu zorluğa katlanmadılar. tabi unutuldu o dönemler

e çöp çöpü desteklermiş şaşırmamak gerek...

xp devri bitti niye ısrarla kullanmak isterler ki? tek os windows değil... Slax deneyin farkı yaşayın...

@grezimonk senin zekandan şüpheleniyorum.

Xp artık devrini kapattı. Yeni donanım ve güçlü bilgisayarlar ile Xp kullanmak son derece mantıksız.. İnternet gittikçe hızlanıyor bulut entegrasyonu önemli hale geldi. Kullandığımız bilgisayarın diğer mobil cihazlar v.b. ile entegrasyonu ön plana çıkmaya başladı.

@30 Eki 2013 13:19 madem xp dönemini kapattıığını iddia ediyorsun; windows 7 ile yapılabilen ama windows xp ile yapılamayan birşey söyle öyleyse! asıl dönemi kapanan microsoft! yetti artık kendisi ne sunuyorsa milleti yetinmeye zorlaması!

@30 Eki 2013 13:19 arkadaşlar xp niye devrini kapatsın ki? üzerinde çalışma yapılırsa windows xp geliştirilebilir... mesela bir sürü yeni özellik eklenebilir... bu konuda bir daha düşünün bence...

Yok çoğu kişi xp çıktığında sevmişti. Win 8 masaüstü sistemi çok güzel. Win 7 bin daha oturmuş hali. O metro yokmu o metro güzelim sistemi itici kılıyor. Kaderi malesef metrodan. Ya anlamıyorum diz üstü bilgisayar alıyorum masaustumu tablet mi. Microsoft orada hatayı büyük yaptı. İkisi bi arada olamazzzzz. Tablet e özel yapacaksan yap metro arabirinini sadece. Masaüstü için de sade sistem. Bak bombaya. Bu stratejik hata balmer in emekliligine neden oldu. sabirsan bu ayrımı win 9 da görebiliriz inşallah yoksa mac a terfiye baskayacam

elalem yapsın biz anca bakalım seçmekte kararsız kalalım biz sandığımız gibi millet değiliz

@30 Eki 2013 13:25 boş boş konuşacağına, bir şeyler üretmeye başlamaya ne dersin...

Efendiler; XP'yi bırakıp yeni bir Windows sürümüne geçseniz bile uzun süreli bir destek süresine sahip olmayacaksınız. 5-6 sene sonra MS yine desteği kesecektir. Linux'a destek verilmelidir... <Cleverman>

@30 Eki 2013 14:28 ne diyon la değişik :D

@30 Eki 2013 14:28 2023 kadar 8 kullanabilirsin.

@30 Eki 2013 14:28 Linux'un destek sürelerine baktın mı? Genellikle üç yıl altı oluyorlar. Ücretsiz teknik destek (telefon vb.) ise çoğu zaman yok. Bir işletim istemi için ideal destek 5-6 yıldır. Microsoft bu süreyi ve daha fazlasını çoğu zaman sunuyor. Bu süreyi aşmak hem Microsoft'u hem de kurumsal ve bireysel müşterileri zor duruma sokar.

@30 Eki 2013 16:58 değişik sensin MS satış personeli...

Ubuntu ve Android gibileri bedava olabilir ne güzel, ama şirket olarak ilerlemek için kaynak (para) ihtiyacı vardır. Microsoft bu kaynağı Windows satarak kazanırken bazı "özgür yazılımcılar" bizim bilgilerimizi reklam şirketlerine vererek kazanıyorlar, kısacası kullanıcı gizliliğini ve özel hayatın gizliliği gibi haklarımızı çiğniyorlar. Ayrıca gelecek Linux'ta değil eğer Linux distroları büyümeye başlarsa MS'teki ustalar gelmiş geçmiş en iyi işletim sistemini yaparlar ve NT çekirdeğini de başka yazılımcılarla paylaşmaya başlarlar Linux yeniden ezilir. (Not: bunları yazan bir yazılımcı...)

@30 Eki 2013 16:00 yazının sadece reklam amaclı paylaşım yapıyor yazan yere kadar okudum ve tamamen deli saçması olduğunu farkettim çünkü arkadaşım açık kaynak nedemek bi öğren sonra saçmala :D a benim copy paste arkadaşım

yuh hala kullanan varmı bu hurdayı ya abi android gingerbread bundan iyidir :D xpmi kaldı win7 ye geçsin artık taş kafalar.

Linux kullan özgürlüğün tadını çıkar.

#direnxppppppp

şuan windows 8.1 kullanıyorum. ve 7den daha iyi XP ise zamanınınen iyisiydi laf yok ona ;)

Win8'in beğenilmemesi tamamen mobil sisteme olan bağlılık. Daha açık bi ifadeyle win phone haberi görüp "çöp" yazan zihniyet beğenmiyor genelde win8'i.(istisnalar olabilir, sazan yorumlar yapmayın lutfen). Yani android kullanan arkadaşların win8 ile arası yok... Acı ama gerçek...

Bazı arkadaşlar linux veya mac os a destek verilmeli demiş. Daha win8'e alışamayan tuketici, linux a nası alışsın? Önümüzdeki çok ama çook uzun yıllar microsoft piyasaya hakim kalacak. Android'ten ya da IOS'tan kaynaklı linux ve MAC OS sevdanızı anlıyorum ama durum PC bazında tam tersi. Yani siz nasıl ki android tel.u bol bol uygulama bulduğunuz için tercih ediyorsunuz; aynı şekilde PC'de de windows için üretilen uygulamanın haddi hesabı yok... Vesselam

@30 Eki 2013 19:02 Uygulama konusunda haklısın, ben windowsu silip uzun zamandır linux kullanan biriyim. Benim de gözümü korkutuyordu uygulama eksikliği ama valve nin steam ile desteği sayesinde artık bir sürü oyun çıktı ve çıkmaya devam ediyor aslında tek sorun buydu oyun olmaması artık öyle bir sorun kalmadı, uygulama konusuna gelince çoğu kullandığınız uygulamanın alternatifi linuxda mevcut. Hatta daha fazlası özgür kaynak destekçileri sayesinde linuxda. :)

microsofta biri ders vermeli microsoft diyor xpyi güncellemicem siz ne derseniz diyin beni ilgilendirmez diyor windows 7yle windows 8e geçmekde mecbursunuz diyor şirketleride mecbur ediyor bilindigi gibi şirketlerde orjinal yazılım kullanmak mecbur microsoftda para göz oldugu için yükseltmelerden parayı toplamak istiyor

@30 Eki 2013 21:55 Adamın parada derdi yok. İstese Windows falan beleşte satsa Microsoft zarar etmez. Bir kere her Android cihaz başına 15$ alıyor Microsoft. Düşün piyasada milyonlarca Android cihaz var.

"windows xp yenilik sunuyordu evet ama windows 8 sunmuyor! bir tıkta yapılan işi 3 tıkta yaptırmayı yenilikten saymanız gerçekten öyle olduğu anlamına gelmiyor!" demiş yorumuma. Sizin yenilikten saymamanız gerçekten oyle olduğu manasına gelmiyor =) microsoft olayı çozdu. Yakın zamanda tüm ekranlar dokunmatik hale gelecek ve metro arayuz tamamen dokunmatik için dizayn edilmiş. Piyasayı o goruntuye yavaş yavaş alıştırmaya çalışıyorlar ve son aşamada muhtemelen masaustu diye birşey kalmayacak ki dokunmatik için mantıklı olan o. Kısacası win8 bir yeniliktir. Bunu ileride anlayacaksınız... Saygılar...

@31 Eki 2013 03:13 yenilikten beklentilerin çok yüksekmiş yahu! :) , beklentilerini daha bir yükseltmeye karar verdiğinde bir ubuntu`ya uğra! çok büyük yenilikten saydığın metro arayüzüde ubuntu`dan arak zaten! ;)

@31 Eki 2013 03:13 Ben masaüstü bilgisayarı asla bırakmam.

"Uygulama konusunda haklısın, ben windowsu silip uzun zamandır linux kullanan biriyim. Benim de gözümü korkutuyordu uygulama eksikliği ama valve nin steam ile desteği sayesinde artık bir sürü oyun çıktı ve çıkmaya devam ediyor aslında tek sorun buydu oyun olmaması artık öyle bir sorun kalmadı, uygulama konusuna gelince çoğu kullandığınız uygulamanın alternatifi linuxda mevcut. Hatta daha fazlası özgür kaynak destekçileri sayesinde linuxda. :)" muhakkak vardır. Ama windows kadar tutması pek mumkun değil. En basitinden, bi yazılım kursuna gittiğinde bile bilgisayarlarda windows kullanıyorsun, visual studio'da çalışıyorsun. Kendi emeğiyle oğrenen arkadaşlar dışında yetişen nesil microsoft kulturuyle yetişiyor. Linux kotudur manası çıkmasın bundan. Ama son kullanıcı için karmaşık ve zahmetli. Yani bi çocuk gidip oyun aldığı ve DVD'yi taktığı zaman direk kurulsun ister. Alışamaz tuketici linux a... Anlatmak istediğim bu... =)

Windows Phonda Fazla Uygulama Yok Değip Android Kullananlar Linux Kullanın Diyolar Şaşırıyorum...

Bende uzun zamandır xp kullanıcısıyım .Ama yani desteği kesme olayı olmasa dahi win 8 bi notebook alacaktım , bizim bilgisayarı win 8 e yükseltmek pek mümkün değil xd . Yani aslında sadece benim değil birçok xp kullanıcısının bilgisayarı o zamanın şartlarına göre win 8 özellikleri bulundurması (bence) imkansız.Microsoft desteğini kesiyor ,ama bu bence win xp kullanıcılarını durdurmaya yetmiyecektir.Hatta win xp kullanmakta kararlı olan kullanıcıların şimdiden önlemler aldığını tahmin ediyorum tabi ne kadar önlem alabiliriz bilmiyorum...Tabi onlarda haklı win xp win 8 e belki rakip olamaz ama ; adam sadece not tutuyorsa not defterine felan yani bunun için win 8 veya win7 ye geçmenin ne anlamı var şimdi ? Yani ben tabi not tutmuyorum ama bu bilgisayarın rami , ekran kartı hafızası , harddiski özellikleri düşük.Hatta ekran kartı belleğini görünce şok oldum .Ben bu bilgisayarda 1-2gb ekran kartı gerektiren oyunlar oynadım :D Neyse napalım artık bir gün vista hatta eski şimdi eski olmayan win 7 nin bile sonunun geleceği kesin.Ama hala win xp yi destekliyoruz...Bi bilgisayarım win xp olsada, olmasada...

@07 Kas 2013 18:29 İmkansız mı ? Dostum sadece 1GB Ram yeterli o kadar.

Mozilla'ya güveniyorum ama Google'a değil! Google destek verecekse, en az 5 sene daha destek vermelidir. Linuxlar da neredeyse hazır sayılır zaten! Biraz daha söylediklerimize kulak verirlerse, dünyanın işletim sistemi sorunu ve yazılım sorunu kalmayacaktır ama şu Gimp'i bir türlü adam edemedik. Onun yerine Krita'yı kullanabiliriz. Krita'nın yapması gereken şey çok basit Fireworks 8'in tüm özelliklerini olduğu gibi kopyalamak. Arayüzünü bile olduğu gibi kopyalayın:) Ufak değişikler yapabilirsiniz. LibreOffice'in de kendini iyice geliştirmesi durumunda yazılım açısından pek bir sıkıntı kalmıyor. Blender'ın durumu da gayet iyi. Bu işin olacağından hiç kuşkum yok... <Cleverman>

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir