Wolfram: Bambaşka bir arama motoru!

Bilgisayarın insanların sorularını anlayabileceğini düşünen bilim adamından farklı bir arama motoru.

  • Ümit Öncel
Bambaşka bir arama motoru!
Wolfram Alpha Mayıs 2009'da açılacak.

Stephen Wolfram, 1959 yılında İngiltere'de doğdu. Eton ve Oxford üniversitelerini bitirdikten sonra 20 yaşındayken California Teknoloji Enstitüsü'nde doktoraya başladı. 1981 yılında Macarthur Dahi Bursu'na layık görüldü. Ardından da kendisini asıl şöhrete kabuşturan kitabı "A New Kind of Science" (Yeni Tür Bir Bilim) adlı kitabını yayınladı. Wolfram kitabında aslında bilimin karmaşık formüller ile değil, çok daha basit algoritmalarla ilerleyebileceğini iddia ediyordu. Ve nihayet bu yaklaşımını insanlığın 50 yıllık hayali olan ve bugüne kadar sadece bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz, insanların sorularını anlayıp, onlara cevap verebilen bir sistem kurmak için kullanmaya karar verdi.

Tahmin edebileceğiniz gibi bu bir arama motoru olacak. Wolfram Alpha olarak adlandırılan yeni arama motoru, sadece internet üzerindeki siteleri indekslemek üzerine yeni yaklaşımlar içermekle kalmıyor. Aynı zamanda dil bilimi ile bilgisayarlar arasında çok önemli bir köprü kuruyor. "Aynı soru pek çok farklı şekilde sorulabilir ve bilgisayar bunların hepsini anlayabilmeli" diye konuşan Wolfram'ın çalışmalarına ilk yorumlar bilim dünyasından geldi. Wolfram'ın çalışmalarına aşina olan bilim adamları, hazırlamakta olduğu arama motorunun Google'dan daha önemli hale gelmesinin hiç de zor olmadığını söylüyorlar.

Yeni arama motoru şu anda çalışmıyor; Mayıs 2009'da hizmete girecek. Ancak Wolfram'ın nasıl görüneceğini merak edenler, buraya tıklayarak meraklarını biraz olsun giderebilir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Sereffsizim benim aklıma gelmişti :)

google a gerçek rakip derken başkanım :D

"Sereffsizim benim aklıma gelmişti :)"
Yapsaydın ya :)

demesi kolayda nasıl yapacak bu kadar karmaşık bir işi...

Wolfram matematik dünyasının en önemli yazılımı olan Mathematica'nın mucididir. Bu olaya el attıysa muhakkak bir sonucu ortaya çıkacaktır ve bu sonuç da insanlığın yararına olacaktır. Bunu neden söyleyebiliyoruz? Mathematica denilen yazılıma herhangi bir diferansiyel denklemi ya da integral sorusunu deftere yazdığımız gibi yazarak çözümleyebilmemizden, yani insana yakın çözümler sunmasından biliyoruz.

Hayırlısı olsun. :)

Bilenler bilir zamanında zork diye bir oyun vardı. bunda olaylar karsısında sen ne yapacagını yazardın oyun uygulardı

mesela "önünde bir lamba var ve oda zifiri karanlık" bu oyunun baslangıcıydı . eger siz "lambayı al ve yak " vb. seyler yazarsanız bunu anlayıp yapıyordu . ben bu olaya benzettim. hatta cok benzeri fakat veritabanının cok saglam bir AI ile desteklenmesi gerekir...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play