Word&Excel El Ele!

Birbirlerini tamamlayıcı özellikler sergileyen Word ve Excel’i bir arada kullanarak daha verimli çalışmak için neler yapmanız gerektiğini bu yazıda bulabilirsiniz.

Office programlarının sporcular ile ortak bir noktaları vardır. Her ikisi de dahil oldukları takımın başarısı için çalışırlar. Formül kullanılmak istendiğinizde, metin işlem programının belirli sınırları karşınıza çıkar, ancak bu noktada tablo işlem programı sunduğu fonksiyonlarla yardımınıza koşar. Tam tersi olarak Excel de Word için tablo şablonları sunar.

Word ve Excel’i bir arada kullanabileceğiniz en iyi örnek seri mektuplardır. Örneğin Word altında bir doğum günü davetiyesi hazırladınız,ancak göndereceğiniz kişilerin adresleri bir Excel tablosunda saklanıyor. Tüm bu adresleri tek tek girmek yerine Word belgesine otomatik olarak eklenmelerini sağlayabilirsiniz. Tabii ki Excel altında oluşturulan grafikleri, örneğin bir şirket raporunda bilançoyu çubuk grafik üzerinde görüntülemek için de Word dokümanına aktarabilirsiniz. Tam tersi şekilde,çok fazla sayı ve formül ile çalışanlar da metin kullanmaktan kaçınmak zorunda değiller. Word fonksiyonlarını da Excel altında kullanabilirler.

Buradaki ipuçları,Word 97 ile Excel 97 ve Word 2000 ile Excel 2000 için geçerlidir. Aradaki farkları yazı içerisinde bulabilirsiniz.

Bir programdan diğerine hızlı bir şekilde nasıl geçebilirim?

Programlar arasında geçiş yapmak için iki yöntemden faydalanabilirsiniz. İlk olarak hem Excel hem de Word’ü çalıştırmalısınız. Görev Çubuğu: Görev çubuğu standart olarak ekranın altın bulunur.Burada bulunan Word veya Excel simgelerine tıklayarak istediğiniz programlar arasında rahatlıkla geçiş yapabilirsiniz.

Görev Yöneticisi: Görev Yöneticisi’ni ekrana getirmek için [Alt] ve [Tab] tuşlarının aynı anda basılması gereklidir. Bunun sonucunda aktif program ve dosyaların simgelerinin bulunduğu bir kutu ekrana gelecektir. Aktif hale getirmek istediğiniz programın simgesi mavi bir kutu içerisine alınana kadar,[T ab] tuşuna basmaya devam edin. Şayet bu esnada tuşları bırakacak olursanız,o an seçili olan program aktif hale gelecektir.

Word’de Excel
Bir Excel tablosunu Word’e aktarmanın en hızlı yolu nedir?

İlk olarak Excel dosyasını çalıştırın. Daha sonra söz konusu tabloyu seçin ve [Ctrl]+[C] tuş kombinasyonunu kullanarak seçili tabloyu kopyalayın. Daha sonra Word belgesine geri dönün. Fare imlecini, tablonun belge içerisine eklenmesini istediğiniz yere taşıyın ve bu sefer [Ctrl]+[V] tuş kombinasyonu yardımıyla panodaki tabloyu Word’e yapıştırın. Bu işlem sonucunda bir Excel Word tablosuna dönüşecektir.

Dikkat! Grafik sihirbazı gibi Excel fonksiyonlarını bundan böyle kullanamazsınız.

Aynı anda Word tablosu düzenlenip Excel şablonu değiştirilebilir mi?

Evet. Bunun için Word altındaki dokümanlarınızda orijinal tablonun bulunduğu Excel belgesi arasında bir bağlantı oluşturmalısınız.

1-İlk olarak Excel dosyasını açın,istediğiniz tabloyu seçin ve bunu [Ctrl]+[C] tuş kombinasyonunu kullanarak kopyalayın.

2-Word altında yeni bir belge oluşturun ve Düzen/Özel Yapıştır komutunu çalıştırın.

3-Ekrana gelen Özel Yapıştır penceresindeki “Bağ Yapıştır” seçeneğini işaretleyin ve listede bulunan “Microsoft Excel Çalışma Sayfası Nesne” öğesini seçtikten sonra Tamam düğmesine tıklayın. Excel tablosu böylece Word’e eklenecektir.

4-Word belgesini kaydedin. Şayet bundan sonra Word tablosuna tıklayacak olursanız, üzerinde verileri değiştirebileceğiniz Excel tablosu otomatik olarak ekrana gelecektir.

Word altındaki Excel tablosunda Excel fonksiyonları nasıl kullanılır?

1-Excel tablosunu seçin ve [Ctrl]+[C] tuş kombinasyonunu kullanarak kopyalayın.

2-Daha sonra Word’ü aktif hale getirin ve Düzen/Özel Yapıştır komutunu çalıştırın.

3-Ancak bu sefer Yapıştır seçeneğini işaretleyin ve listede bulunan “Microsoft
Excel Çalışma Sayfası Nesne” öğesini seçtikten sonra Tamam düğmesine tıklayarak söz konusu tabloyu Word belgesine ekleyin. Bundan sonra tablo üzerine iki kere tıklayacak olursanız,tablo bir Excel nesnesi olarak ekrana gelecektir. Aynı zamanda Word altında tüm formülleri kullanabilmeniz için standart Excel fonksiyon çubuğu da ekrana gelecektir. Şayet düz metin üzerine tıklayacak olursanız belge tekrar Word moduna dönecektir.

ipucu: Tablo ve metinden oluşan karışık bir belge oluşturun. Word altında Ekle/Nesne komutunu çalıştırın. Ekrana gelen iletişim penceresi üzerindeki Yeni Yarat kartındaki listede bulunan “Microsoft Excel Çalışma Sayfası” öğesini işaretleyin ve yaptığınız işlemi Tamam düğmesine tıklayarak onaylayın.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yazBu konuda okuyacaklarınız
1
Word&Excel El Ele!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir