Ya Windows Phone 8 başarılı olmazsa

Nokia'nın Windows Phone 8 planları tutmazsa ne olacak? İşte resmi ağızdan gelen açıklamalar...

  • Zeynel A. Öztürk
Ya Windows Phone 8 başarılı olmazsa

Nokia'nın Windows Phone 8 planları başarılı olmazsa, şirketin kendini kurtarmak üzere bir "B planı" var mı? Şimdiye dek cep devinin herhangi bir geri dönüş planının olmadığını biliyorduk. Ancak Nokia'nın yeni oturum başkanı Risto Siilasmaa, Windows Phone 8'li ceplerin satmaması halinde nasıl bir plan uygulayacaklarını açıkladı.

Mayıs ayında Nokia'nın oturum başkanlığına gelen Risto Siilasmaa, Windows Phone 8'in Nokia'yı başarıya ulaştıracağından emin. Siilasmaa'nın sözlerine baktığımızda sözkonusu "kurtarma" planının Symbian işletim sistemine dönüş olmayacağını anlamak mümkün. Zira Siilasmaa, Symbian'ın pazar payının sıfıra yaklaştığını da vurguluyor.

Bu arada Nokia'nın hisseleri, şimdiye kadar ulaştığı en düşük seviyelerde dolaşmaya devam ediyor. Şirket, önmümüzdeki aylarda 10.000 kişiyi işten çıkaracağını ve yönetim kademelerinde değişikliğe gideceğini daha önce duyurmuştu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

diğeryazılımlar çıkarken nokıa nın aklı nerdeydi nokianın normalden zaten pahalı telefon lar yapıyor windows phone 8 gibi bir donanım canavarını kullanarak uygun fiyata nasıl satacak merak ediyorum

nokia 6230i gibi bir efsane daha yapmak zorunda. ayrıca çokta tın, motorola batmış ki nokia batmış çok mu.

androide geçer en fazla inadında kurtulurda inşallah o zaman nokiaalırım yoksa wp ile asla almam nokia yı

Nokia'yı seviyorum. Hemen hemen bütün markaların telefonlarını kullandım (iphone dahil). Sonuçta Nokia'ya geri döndüm... Lütfen Nokia toparlansın..

@03 Tem 2012 14:46 bundan 4,5 sene evvel liderdi ama Smart Phone piyasasında adamlar çuvalladı.

Başlık dışında her şey haber içeriğinde var.

Samsung android kullanmadan önce su an ki nokia nın yerindeydi samsung isabetli karar vererek (android kullanarak) nokiada kendini vazgeçilmez sanarak durum tersine dönüverdi.Ne olurdu android kullansaydın en iyi tasarımı sen yapıyordun çünkü.

Microsoft kökenli yöneticisi Stephan Elop önderliğinde Windows Phone'u seçerek akıllı telefon pazarında yoluna devam eden Nokia için işler bir türlü yolunda gitmiyor. Windows Phone yüklü Lumia'ların satış rakamları hayal kırıklığından öte bir iş başarabilmiş değil. Stephan Elop'un ise Microsoft yanlı tutumları sürüyor. Nokia CEO'su daha önceki açıklamalarında Windows Phone'un başarısız olması durumunda ikinci bir planınız var mı sorusuna her seferinde; "B Planı, A Planının başarılı olacağından emin olmaktır." şeklinde yanıt vermişti ancak Nokia Başkanı Risto Siilasmaa bir B planının varlığını, Finlandiya kanalı YLE'ye verdiği röportajda açık etti. 2013 yılı sonu itibariyle Windows Phone'un akıllı telefon pazarında %5'in altında bir pazar payına sahip olmasının başarısızlık olarak nitelenebileceğini söyleyen Risto Siilasmaa, B planının detaylarını ise spekülasyonlara neden olmamak ve tüketicilerin aklını çelmemek adına açıklamayacağını belirtti.

Nokia neden android üretmiyor, tüm modellerden daha başarılı olabilirler...

meego'yu geliştirmeye devam edip gereken önemi versen bence eski günlerine geri dönebilirsin

anlamadığım nokia symbiani niye geliştirmedi

@03 Tem 2012 22:59 kesinlikle geliştirilebilirdi... nedenini bende merak ediyorum açıkçası...

Sen de yorum yaz