Yasaklı sitelere girmek aslında çok kolay

Biri açılır biri kapanır: YouTube gibi sitelere girmek isteyen ya da alternatif arayanlara rehber.

Global dünyanın vazgeçilmezi: İnternet

Basın ve medya üzerindeki sansür, zaman zaman Dünyanın dört bir yanında uygulanabiliyor. Sadece ülkemizde değil, Asya'dan Avrupa'ya, Amerika'dan Avustralya'ya kadar hemen her kıtada görsel medya ve basına karşı pek çok sansür girişimi gerçekleştiriliyor.

İnternetin yaygınlaşmasıyla beraber insanlar bilgilere çok daha kolay ulaşabilecek duruma geldi. Fareyle bir tıklamanızda dünyanın neresinde olursanız olun, dünyanın her yerinde bulunan bilgiye saniyeler içerisinde ulaşabiliyorsunuz. Şüphesiz bu, internetin artık çok güçlü bir konuma geldiğinin de kanıtı. Gazete haberlerini okumak için artık gazete almak yerine internette geziniyor, bir ülkeye gitmeden önce o ülke hakkında pek çok bilgiyi yine internet üzerinde bulabiliyoruz. Günümüzde ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri bile artık öğretmenleri tarafından internete yönlendiriliyor ve öğrencilerin pek çoğunun araştırma geliştirme ödevlerini internet üzerinden yapmaları gerekiyor.

YouTube'a hala erişilemiyor

İnternet, iyi yönde kullanıldığında aslında çok büyük bir güç, dev bir kütüphane ve bilgi kaynağı. Ancak internetin kötüye kullanımı da son derece riskli ve büyük sorunlara yol açabiliyor.

Burada internetin faydaları ve zararlarını irdelemek niyetinde değiliz. Bildiğiniz üzere YouTube ve benzeri pek çok siteye ülkemizde yer yer erişim yasağı konulabiliyor. Özellikle YouTube, yasaklardan payını bu son günlerde sıkça almaya başladı. Şu an bile YouTube sitesine normal yollardan erişebilmeniz söz konusu değil.

YouTube, videolarınızı paylaşabileceğiniz ve pek çok videoya da erişebileceğiniz çok büyük bir kaynak. Birkaç üniversitelinin kendi aralarında eğlence amaçlı kurduğu YouTube, bugün milyar dolar değerinde ve Google, bu siteden sonuna kadar faydalanıyor.

YouTube gibi siteleri yasaklamak için aslında yetkili çevrelerin pek çok nedeni var. YouTube, propagandaya müsait bir ortam olduğundan, negatif anlamda videoların siteye yüklenmesiyle yetkili çevreler kendilerince önlem alıp siteye erişimi yasaklıyorlar. Bugüne kadar YouTube'un kaç kez yasaklandığını doğrusu hesap etmedik, çünkü artık YouTube neredeyse her hafta yasaklanan bir site haline geldi. Ancak normal yolları kullanarak YouTube ve benzeri sitelere erişim sağlanamasa da, bazı yazılım ve araçlarla aslında YouTube ve benzeri pek çok yasaklı siteye kolayca erişebilmeniz mümkün.

UltraSurf

Yasaklı sitelere girmek, daha önce söylediğimiz gibi aslında oldukça kolay. İnternet üzerinden ufak bir araştırmayla sayısız çözüme ulaşabilirsiniz. Biz de araştırdık ve bu sitelere en kestirme yoldan nasıl giriş yapılacağını inceledik.

Yasaklı sitelere giriş yapmak için pek çok yöntem uygulanıyor. Bunlardan bir tanesi Ultrasurf yazılımı. Bu yazılım yasaklı sitelere giriş için mükemmel bir araç aslında... Hemen her siteye bu yazılımla girebilmeniz mümkün.

Bunun için Ultrasurf'ü sisteminize indirmeniz yeterli. Doğrudan execution (.exe) yani uygulama dosyasından çalışacak olan programcıkla, istediğiniz siteye giriş yapabilirsiniz.

Yazılımı indirmek için: http://www.gezginler.net/modules/mydownloads/singlefile.php?download=ultrasurf&lid=6729

UltraSurf ile yasak sitelere girmek

UltraSurf 8.9'u sisteminize kurmanıza gerek yok. Direkt olarak .exe dosyasıyla çalışan yazılım, Windows saatinin hemen üzerinde bir kilit işaretiyle çalışır durumda bulunur ve böylelikle bu programcığın aktif ya da pasif olduğunu anlayabilirsiniz. Yazılım içerisinde herhangi bir ayar yapmanıza da gerek yok, girilen herhangi bir sitede bu araç sayesinde sorunsuz sörf yapabiliyorsunuz.

Ancak UltraSurf sadece Internet Explorer altında çalışıyor. Yani Mozilla Firefox ya da Opera kullanıcıları bu araçtan verim alamayacak.

Başka hiçbir ekstra yazılım kurmaksızın ve alternatif sitelerle uğraşmadan bu yazılımla erişim engeli konmuş sitelere kolayca girebilirsiniz.

Yasaklı sitelere girmenin diğer yolları

Aşağıda listelediğimiz proxy sunucularıyla yasaklı sitelere kolayca girebilirsiniz.

www.proxylord.com

www.vtunnel.com

www.proxymouse.com

www.betaproxy.com

www.boredatschool.com

www.flyproxy.com

http://www.hidemyass.com

http://kproxy.com/

YouTube alternatifleri

YouTube yasaklı diye YouTube'a bağlı olmak zorunda değilsiniz. YouTube benzeri pek çok siteye internet üzerinden ulaşmanız mümkün. İşte bunlardan birkaçı:

1. Metacafe
İnternet üzerinde yer alan önemli bir video paylaşım sitesi. En önemli özelliği, video sahiplerine 1.000 gösterim başına 5 Dolar'lık ödeme yapıyor olması. Kulağa hoş geliyor değil mi?

Adresi: www.metacafe.com

2. Google Video
YouTube'u satın almadan önce de Google Video'yu kullanan Google, Google Video'yu bırakmak niyetinde değil. YouTube'a güçlü bir alternatif arıyorsanız Google Video'yu düşünebilirsiniz.

Adresi: http://video.google.com/

3. İzlesene
Tamamen Türkçe olan site ülkemizde oldukça popüler.

Adresi: www.izlesene.com

4. Jumpcut
Video düzenlemeye de izin veren, farklı bir YouTube alternatifi.

Adresi: http://www.jumpcut.com/

5. Vidivodo
Bir diğer YouTube alternatifi...

Adresi: http://www.vidivodo.com/

Wordpress alternatifleri

Wordpress de yasaklardan nasibini almış sitelerden biri. Wordpress basitçe internet kullanıcılarının özgürce fikirlerini kendi içerisinde yayınlamasına izin veren bir blog sitesi.

Şu an açık olsa da ne zaman yasaklanacağını kimsenin kestiremediği Wordpress'in de pek çok alternatifini internet üzerinden bulabilirsiniz. İşte bunlardan bazıları:

1. CHIP Online Blog
CHIP Online'ın geçtiğimiz aylarda hizmete sunduğu blog hizmeti kullanıcılardan son derece büyük ilgi görüyor. Siz de CHIP Online'da kendinize ait bir sayfanız olmasını istiyorsanız www.chip.com.tr/blog adresine kayıt yaptırabilirsiniz.

2. Blogcu
Blogcu.com, Türkiye'de en yaygın olarak kullanılan blog sitelerinden bir tanesi. Günden güne tasarımı ve ayarlarıyla daha iyiye giden siteyi Wordpress'in güçlü bir alternatifi olarak görebilirsiniz. Ayrıca Google reklamlarını kullanarak yazılarınızla blogcu.com'dan para kazanmanız da mümkün.

Adresi: www.blogcu.com

3. Blogger
Dünyanın en büyük blog sitelerinden bir tanesi. Güçlü bir Wordpress alternatifi.

Adresi: www.blogger.com

4. Blog.net
Bir diğer Türkçe içerikli blog sitesi.

Adresi: www.theblog.net

5. Mynet Blog
Mynet tarafından sunulan blog hizmeti.

Adresi: http://blog.mynet.com/

6. Facebook
Facebook'ta da blog tutmanız mümkün.

Adresi: www.facebook.com

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 70 Yorum

youtube da ögrenciler genelde ders icin girmıyorlar

Youtube'da herşey var , İnternette de herşey var .
Youtube yasaklanıyor o zaman İnterneti de yasaklayalım onda da
kötü şeyler var . Bence youtube yasaklanmamalı , youtube'da
gerek bilgisayar alanında gerek bilim alanında pekçok önemli videolar
var .
Yasaklanmaya neden olan videoları biz eklemiyoruz ama youtube'u
engellenen biz oluyoruz .

ya kimisi açıldı diyo. bende hala mahkeme uyarısı mevcut.

proxy değil ''Hotspot Shield '' kullanın...

Merhaba arkadaşlar,
Ben uzunca bir süredir Freegate adlı programı kullanıyorum. Sadece 122 KB'lık bir .exe olarak işini hakkıyla yapan, güvenilir ve gerçekten HIZLI bir program.

Yapmanız gerkeen Freegate'e çift tıklamak. Geriye, otomatik olarak açılan Internet Explorer sayfasına, giremediğiniz sitenin adresini yazmak ve sörfe başlamak kalıyor.
(Not: Explorer sayfası açıldığında japonca bir site açılacaktır. Onu önemsemeyin, programın resmi sitesidir.

İndirmek için buraya tıklamanız yetmektedir.
http://www.download.com/Freegate/3000-2085_4-10415391.html

Herkese eğlenceli sörfler...

PARDUS la yasaklamayı nasıl geçiyorsunuz?

bemnce yasaklı sşiterlere girmemin en iyi yolu dns ayalarını değiştirmek
ama bu you tubede işey yaramıyo

DNS ayarlarını değiştirirseniz giremeyeceğiniz site yoktur. youtube dahil...

bazı arkadaşlar youtube e yasak geliyor madem internetide yasaklasınlar gibilerden yazmışlar 5 milyon dsl abonesi olduğunu söylüyorlar bu abonelerin getirisi ,yada keş paradan vazgeçerlermi ttnet in karşısına rakip bile getirmediler henüz 3g lisanslarıda bir başka bahara kaldı en pahalı interneti kullanmaya mecburuz ,mecburiyet demek sömrülmek demek kölelik kalkmadı devam ediyor

Bu yasakları kaldırmak için proxy le bağlanabilir miyiz?

tüm bu yasak sitelere girmek sonradan başımıza dert açmasın???

'Tor' kullanın

bu programı hıc kullanmayın her yenı adres gırdıgımde bu sayfa acılıyo http://www.wujie.net/wujie99.htm ..... bostan yere sızı delı edıyo hıc denemeyın

Emre G freegate'i önermiş. Kullandım ve şunu söyleyebilirim ki şuana kadar kullandıklarımın en iyisi. Gerçekten de hızlı. Çok teşekkürler öneri için.

Eğer DNS sorunu ise opendns.org u kullanıyorum bazen ama işim bittikten sonra kaldırıyorum. DNS ile çözülecek bir sorun değil ise o zaman proxy ayarları ile oynamak en iyi çözüm. Aşağıdaki adreslerde bir çok proxy var bunları deneyerek en iyisini bulabilirsiniz.

1. http://www.atomintersoft.com/products/alive-proxy/proxy-list/
2. http://www.proxy4free.com/page1.html

Bu ayarları nasıl mı yapacaksınız. Bilmeyen arkadaşlar için yazayım ingilizce olarak. Çünkü benim işletim sistemim ingilizce :) :

Internet Explorer --> Tools --> Internet Options --> Connections --> LAN Settings --> Proxy server

Numaraları girin ve OK'ye tıklayın. Hade kolay gelsin :)//ScienceNET

dns yöntemiyle girmek çok kolay. sonuçta türk telekom bu sitelerin ip'lerini banlamıyor. sadece dns'lerini banlıyor. siz ttnet'e www.youtube.com'un ipsi ne diye sorarsanız, o da size yok kardeşim engelli bu site der. ama www.youtube.com'un ip adresini başka bir dns sunucusuna sormanın yöntemi ise, alternatif dns sunucu adresleri bulup, ağ bağlantınızın ip ayarlarına girin. aşağıdaki dns sunucu adreslerini kullan dedikten sonra bulduğunuz dns sunucularını girin. bundan sonra herhangi bir program çalıştırmadan eskisi gibi normal girebilirsiniz. ve bu yöntem sadece siteye ilk girişte yavaşlamaya neden olabilir. benim tavsiyem ilk haneye faklı bir dns sunucusu, ikinci haneye de modeminizin ipsini girmeniz. çünkü söz konusu dns sunucusu kapalı olursa metin formatlı adreslerle internet sitelerine erişemezsiniz.

Yasak sitelere girenlerle uğraşmaya vakitleri ve gönüllleri yok yetkililerin. Tasal suçu yoksa sitenin girebilirsin dns ile falan. Ancak youtube kapalı mı açık mı bilinmez. Bir gün açılıyor ertesi günü açılmıyor. Çözemedim. :d

Sizin bu yaptığınız doğru mu ? Türkiye Cumhuriyetinde bir şeyi yapmak yasak ise bu yapılmaz ama siz yasağın nasıl delineceğini anlatıyorsunuz, bu açıkça suçtur. Biraz sabretseniz ne olacak ? Youtube 70 milyonluk bir ülkede erişimin engellenmesinden dolayı ciddi para kaybediyor haberiniz yok, birgün öğrenecekler bize hakaret edilemeyeceğini bu sayede kapatılması çok güzeL, buna değer.

reklam yapmak gibi olmasın
www.proksi.org

bu siteye girin ordan proxy serverinizi seçin ve gezin

www.timsah.com u da koysaydınız chip yetkilileri bence daha iyi olurduki fikrimce izlesene gibi bir siteden 1 adım önde... reklam olmasın sitenin benle bi alakası yok çıkarımda yok sadece tavsiye ediyorum...

OperaTor kullanin. Opera browser ile Tor programinin birlestirilip portable hale getirilmis versiyonudur. Sisteminizde hicbir degisiklik yapmadan kullanirsiniz. Flash hafizaya atip istediginiz yere goturursunuz.

dns ayarlarınızı şu şekilde değiştirin tüm yasaklı sitelere girin:
default ayar olan "dns adresini otomatik al " ı ,"aşağıdaki dns sunucu adreslerini kullan" ile değiştirin.
boşluklara:
004.002.002.001
004.002.002.004
yazın ve sistemi tekrar başlatın...
ha bu arada bu yazdığınız dns sunucusu arjantine ait ;))

Portable tor + portable firefox 'da bir baska cozum. Oyle sistem ayarlarini
habire elleyip birseyler degistirmeye gerek yok.

şuan hiçbir dns kabul etmiyor :)

www.vtunnel.com da arama barına istediğiniz adresi aratın ve bu site aracılığı ile yasakları delin...youtube dahil ;))

Ultrasurf adlı proramı indirdim gerçekten işe yarıyor. Programın boyutu hem ufak hem de surf gayet hızlı teşekkürler chip

firefox kullanıcıları bu araçdan verim alamayacak yazmışsınız,ama ben firefoxda denedim çalışıyor,ama firefoxda ie tab eklentisi olmak şartıyla :)

firefox için eklentiye falan ihtiyacınız yok. ilgilenenler aşağıya bakabilir.
http://img355.imageshack.us/img355/7330/ultrasurfcu3.jpg
http://rapidshare.com/files/116630432/UltraSurf.exe tamamen türkçe ve son sürüm olan 8.9 versiyonu.
http://img502.imageshack.us/img502/2921/ayarab8.jpg bu da firefox ayarı.

http://www.vtunnel.com/ burdan giriliyo

yasak sa girmeuz olur biterrr

beyler ben bunu virustotal de tarattım...33/6 gibi bi oran çıktı bu demektir ki 33 virus tarayıcıdan 6 sı bunda virüs bulmus...2 tanede W32/Trojan2.ASYO buldu ...bu ne iş ...gerçektende zararsız bir programmıdır acaba chip e guvenip indirmiştim...

ultrasuf nasıl yüklenir

arkadaşlar ultrasurf girdiğimiz sitelere hep aynı ip numarasını mı gönderiyor.

geçerli bi dns numarası bilen var mı??? hepsini denedim.

yasak da herkez giriyor yotube dem müzük dinliyoduk klip izliyorduk oda gitti ben giriyom arkadaşlar TCP/IP AĞ BAĞLANTI ÖZELLİKLERİNDEN dns ayarlarından
208.67.222.222
208.67.220.220

yasaklar çiğnenmek için konur )))

anonymizer programını indirin sorunsuzca her siteye girersiniz.

dns ayarlarınızı şu şekilde değiştirin tüm yasaklı sitelere girin:
default ayar olan "dns adresini otomatik al " ı ,"aşağıdaki dns sunucu adreslerini kullan" ile değiştirin.
boşluklara:
004.002.002.001
004.002.002.004
yazın ve sistemi tekrar başlatın...
ha bu arada bu yazdığınız dns sunucusu arjantine ait ;))

çalışıyor !! % 100 garantili.. tebrik ediyorum bilgiyi veren o arkadaşı..

ya herkes bi ip veya program veriyor ancak kimi programlar veya ip leri vistada kullanamıyoruz hatta hiç kullanamıyoruz...

arkadaşlar ben wisra basic kullanıyorm ağ ayarlarıma giremiyorum ne yapmam gerekiyor yardım

ultrasurfu indirmek istiyorum ben arkadaslar nasıl yapcam

ben ultrasurf programını nasıl flash bellek e atabilirim

Arkadaslar youtube sitesini Sorunsuz Giriş Youtube JAcker Adlı programı indirin ve Kurun Dns ayarlarınızı zaten Bu program otomatik olarak değişdiriyor Uğrasmayın GEreksiz Seyler le Googlda Aratın Youtube JAcker indir Yazın indirin Ve Kurun Bu kadar ...

arkadaslar vistada ıpler biraz zor ama yınede kolay giriliyor ama bazende hatalar verebiliyor bunun için

Mahkeme Kararı Temizleyici
http://makat.org/
diye şu sıralar fazla kişinin bilmediği bir eklenti var.

kusu bakmayın ben 9.4 ile 9.5 sürümlerini denedim yasaklı siteleri acamadı. çok canım sıkılıyor arkadaşalarada rezil oldum mesaide.

yüce gugıl'a aynen şunu yaz yasaklı sitelere giriş... dns ayarı yapacaksınız 208..... ile başlıyor ;)

arkadaşlar bu türkiye içi mahkeme kararının engellemesiyle girilmeyen siteler için değil .
türkiyeye ban koyan web serverlarına giriş içindir.

haksızsın ismail yani kübradan sonra :D:D:d:d:d

208.67.222.222

208.67.220.220 bunları kaydedin arkadaşlar çok işe yarıyor

indiremiyorum nereden iniyor bu ya sinir oldum

yaw bu nerden indiriliyo

ya bana ne yotube sinden şuyundan buyundan ben bir köyde öğretmenim tek derdim kingsage ve klanlar.org sitelerine girebilmek. bu meb sağolsun interneti veriyor ama tüm siteleri de yasaklıyor. yardım edecek kişi ya da kişiler aranıyor

walla hepsni denedim olmadı..yinede saolun

Firewall lar ile engellenebiliyor, ultrasurf bile aşamaz kuralları

Arkadaşlar sansüre karşıyım ancak konusu suç teşkil eden içeriklerede aynı şekilde erişilebilir, bu yüzden firewall kuralları ile engellenebiliyor.Engelleme taraftarıyım

bu programın yalnızca firefox için olduğunu vurgulayalım lütfen

sagol be birader çooooooook yaradı giribiliyoz artık.........

hocam (bay /bayan ?) flyproxy var ondan girmeyi dene girmesi lazım.............

slm yardımcı olur mununuz okuldayız milli eğitim facebook u yasaklamış ne yapmalıyım.

biz okuldan denedik girmiyo facebooka girmenin başka yolları yok mu?

pc yi açmadan önce f8 bas ağ desteği ile güvenli modu seç tüm sitelere girebilirsin biz öle yapıyoduk

gerçekten yarıyoo xd

arkadaşlar lütfen ben yasaklı sitelere giremitorum ne olur bi yadım edermisiniz

@31 Ara 2011 22:02 bendeeeeee

bana face lazım ya bıde buna baksak meb hattı gırılmıyor bıldıgım tum yolları denedım calıştı sımdı de hıç bırı olmuyor

bana bı yardım edın ben sızın dedıgınız her yolu onceden yaptım takır takır calıstı ama zamanla bu durumları fark ettıler veya etmedıler bu yaptıgım hersey ıse yaramaz oldu , farklı cozumler bulmak lazım

@01 Mar 2013 23:12 adaüüdüccük

çooooook teşekkür edirim. saygılarımla chip online

pegasus'lu bi site vardı çok rahat bi şekilde giriş yapabiliyordum

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir