Yaşlarını büyük gösteriyorlar

Yaşlarını bilerek daha büyük veren 8-11 yaş arası çocuklar Facebook gibi sitelerde büyük tehlikede!

  • Selim Öztürk
Yaşı küçük olan ama büyük görünen çocuklar
Facebook'ta 24 yaşında görüen bir kişi aslında 11 yaşında bir çocuk olabilir

Milyonlarca çocuk yaştaki internet kullanıcısı, Facebook ve MySpace gibi sosyal ağ sitelerine kaydoluyor.

Ofcom tarafından yapılan bir çalışma neticesinde, Facebook gibi sitelere kayıt olan çocuk yaştaki kullanıcıların büyük bir çoğunluğu, profillerinde yaşlarını daha büyük gösterdiği ortaya çıktı.
Araştırmaya göre ise bu küçük yaştaki kullanıcıların yaş aralığı 8 ila 11 arası değişiklik gösteriyor.

Aslında, özellikle İngiltere'de, 11,5 milyon çocuğun bu şekilde zararlı materyallerle yüzyüze gelmesi ihtimali üzerinde duruluyor ve bu riskin nasıl ortadan kaldırılması gerektiği tartışılıyor. Ancak ebeveynlerin çocuklarının internette neler yaptığını kontrol etmemesi durumunda yapılacak çok da bir şey yok gibi görünüyor.

MySpace alt yaş sınırını 14 olarak açıklarken, Facebook ve Bebo ise alt yaş sınırını 13 olarak deklare etmiş durumdalar. Araştırmanın bir başka çarpıcı sonucu ise çocukların bu sitelere erişim konusunda ebeveynlerinin ne kadar kendilerine karıştığıyla ilgili bir soruydu. Bu soruya çocukların %65'i 'ailemin koyduğu kuralların dışına çıkmıyorum' diye yanıtlarken, geri kalan %35'lik kesim ise yasak dinlemediklerini söylediler.

Chip Online'ın Yorumu: Bu araştırma İngiltere'de geçtiğimiz günlerde yapıldı. Aslında İngiltere'de yapılan bu araştırmayı dünya genelinde de düşünebiliriz. Ülkemizde de Facebook ve türevlerine profil bilgilerini farklı giren pek çok kullanıcı olduğunu tahmin etmek zor değil. Ancak asıl problem, çocukların internet üzerindeki zararlı materyallerden etkilenmesini önlemek. Bunun için ise ebeveynlere büyük görevler düşüyor. Çocuklarını internette yalnız başına bırakan anne ve babalar, çocuklarını internetin karanlık dünyasına terkediyorlar aslında. Bu konuda daha temkinli davranılması ve çocukların zararlı materyallerden korunması için önlemler alınması gerekiyor; ancak bu interneti çocuklara tamamen yasaklayacağımız anlamına da kesinlikle gelmemeli.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Tamamıyle chıp yorumuna katılıyorum. Burda en büyük görev ebeveynlere kalıyor.

CHIIP "DEKLARE ETMEK" NE DEMEK ! TEKNOLOJİ UĞRUNA TÜRKÇEYİ BOZACAKSANIZ HİÇ TEKNOLOJİYE GEREK YOK!!!!!

çocuklarınn kendin buyk göstermse sebebi sitelerin minimum 11 12 yaş deikler içn :S

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play