Yazılımcılar TrueCrypt'e sahip çıktı

Direnmesine rağmen dayanamayıp pes eden efsane yazılıma, sürpriz bir yerden sürpriz bir destek geldi

  • Cem Şancı
Yazılımcılar TrueCrypt'e sahip çıktı

TrueCrypt, açık kaynak kodlu bir şifreleme yazılımı olarak, pek çok kullanıcının şifreleme ihtiyacını karşılıyor ve çok da beğeni topluyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde, yazılımın geliştiricileri, yazılımdaki tehlikeli bir açığı gidermek için enerji harcayamadıklarını ve yazılımın şu anda önemli bir güvenlik açığına sahip olduğunu, dolayısıyla kullanıcıların yazılımı bilgisayarlarından kaldırmaları gerektiğini açıklayarak TrueCrypt'in hayatına son verdiklerini vurgulamışlardı. 

Fakat, açık kaynak kodu dünyası, yazılımın ölmesine izin vermeyecek gibi görünüyor. İsviçreli bir yazılımcı grubu, TrueCrypt'i geliştirmeye devam etmek üzere Truerypt.ch isimli bir web sitesi açarak çalışmalara başladı. Yeni sitede geliştiricilerin ismi açık şekilde belirtiliyor. TrueCrypt'in asıl geliştiricileri daha önce isimlerini açıklamamışlardı.

Yeni geliştiriciler kendilerine şu hedefleri koyduklarını açıkladılar:

-Yazılımı yeniden yayınlamak

-Yazılımı geliştirmeye ve yasal sorunları çözmeye yardımcı olacak yetkin insanlar bulmak.

Yeni geliştiriciler, 7.1 versiyonunu ve eski versiyonları yeniden indirmeye sundular.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

açık kaynak kodlu bir şifreleme ne kadar güvenli olabilir ?

@04 Haz 2014 18:38 kasparsky deneme sürümünü bilgisayarına bi kur, firmalara ne kadar güvenebileceğini bizzat gör (bu yazıya bakıp bilgisayarına kaspersky kurarsan bilgisayarına olanlardan ben mesul değilim)

@04 Haz 2014 18:38 cahil ms kölesi...

Sen de yorum yaz