Yeni bellek teknolojisi MRAM çok hızlı

Yeni bellek teknolojisi MRAM geliyor: Bilgisayarlarımız yakında çok daha hızlı olacak...

Yeni bellek teknolojisi MRAM çok hızlı
MRAM çalışmaları başarıyla sonuçlanırsa, resimdeki bellek modülleri tarihe karışabilir...

Teknoloji dünyasında başarılı olmanın en önemli şartlarından biri, hiç kuşkusuz rakiplerden önce yeni teknolojileri geliştirebilmek ve pazara sunmak. IBM ve Toshiba da şu sıralar bu şartı yerine getirmek için uğraş veriyor. İki teknoloji devinin laboratuarlarını meşgul eden konu ise, mevcut en hızlı bellek teknolojisinden bile daha hızlı yeni bir teknoloji.

Magnetoresistive random-access memory (MRAM) adı verilen yeni bellek teknolojisi, söylentilere göre mevcut RAM modüllerinden 30 kat daha hızlı modüllere imza atmayı mümkün hale getirecek. Nanometre ölçeğinde küçük mıknatısların yardımıyla geliştirilen yeni teknoloji hakkında henüz ayrıntılı bir açıklama yapılmış değil. Bilinen tek detay ise, MRAM'in 1'leri ve 0'ları, yani dijital veriyi kapasitörlerin şarj edilmesi yardımıyla taşıyan geleneksel RAM teknolojisinin yerine, mıknatısların oluşturduğu manyetik alanlarda taşıyacak olması.

İşin içerisinde IBM ve Toshiba gibi iki büyük teknoloji devi olduğu düşünüldüğünde, yapılan çalışmaların büyük bir devrim anlamına geleceğini söylemek mümkün. Ancak bu teknoloji üzerinde çalışan sadece IBM ve Toshiba değil, bir grup Alman bilim adamı da MRAM'i geliştirmek için çaba harcamayı sürdürüyor.

Eğer tahminimiz doğru çıkarsa, yakın gelecekte bugün kullandığımız bellek modüllerini çöpe atmaya başlayabiliriz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

teknoloji teknoloji teknoloji.artık durmaksızın ilerliyor ddr2-ddr3 derken mram allah akıl fikir versin durun yaw biraz yavaşlayın artık tüketiciler yetişemiyor size. birde şu tübitak donanımsal şeylere imza atsa ne kadar güzel olur bilmiyorum eğer uğraşıyorlarsa beni bilgilendirin lütfen

daha iyisini buldukça eskisini çöpe atmak kronik bir hastalık haline geldi. yakında çöpten bir dünyada sanal mutlu yaşıcaz. mad max çağına az kaldı.

bakalım zaman ne gosterecek . . .

harddiskler için rpm olayı ilerletilmeden fazla performans beklenmesi at yarışında tavuk yarıştırmaya benzer.

30 kat hızlımı hiç sanmıyorum

Ben bu teknolojiyi üç yıl önce Hürriyet Gazetesi'nin Bilim ekinden öğrenmiştim.
Not: Toplumumuzun teknolojik gelişmeleri ne ölçüde takip ettiği, yapılan bazı yorumlardan anlaşılıyor.

2*2 gb 1066 mhz remi yeni aldım daha durun bi eskisin be kardeşim ya =)

en az 10 sene surer bunun cikmasi..

pekı her gun ramler cıkıyor ıyı de bu nasa yada IBM gıbı sırketler ne kulanıyor bu ramler önceden cıkmısta en son bıze mı gelıyor test ıcın nerde duracak teknolojı bellı degıl MRAM >>NRAM1 MRAM2 MRAM3 CIKAR .... ORATALIK cöpluge döner

Sürekli yeni bir teknoloji çıkması kafa karıştırabilir, Satın almada ölçüt şu olmalı: Şimdi alınan makine için en iyi teknolojiyi en uygun fiyata hangi firma hangi bileşenlerle veriyor. Optimum verimi sağlayan bileşenleri test eden dergi editörlerinin görüşlerine göre satın alınabilir. Hepsi bu kadar. Çok dolaşıp kafa patlatmaya değmez. Dergi ve sitelerde yeterince kafa patlatıp bu işten para kazananlar var zaten. MRAM teknolojisine gelince, bu çok yararlı olacak bir gelişme. Büyük ihtimalle de çok büyük ve hızlı işlem gücü gerektiren yapay zeka ve gerçek hizmet veren robot teknolojisinin artık halk içine girebileceği anlamına geliyor. Bilgisayarlarımızdaki işlem hızı da cabası. Sevindirici bir haber tabi ki. Öyle ne oluyoz nereye gidiyoz korkularına anlam veremiyorum. Teknoloji fakiri olduğumuzdandır herhalde bu tepkiler. alışkın değiliz ya. :)

meram gibi olmuş :D bu arada arkadaşlar dünyada kullanılan teknolojiyi su anda biz bilgisayarlarımızda kullanıyoruz önceden cıkmıs bi teknoloji yok yada bi bekletme süreci sanıyomusunuzki nasanın dünyanın dısındaki uzay istasyonu acayip teknolojik :D kullandıkları bilgisayar windows 98 i kaldırmaktan aciz bişey ...

Teknolojiler bizler daha tanışmadan çok daha önce geliştirmeye başlanıyor bu doğru; fakat son kullanıcının satın alabileceği şekilde seri üretime geçebilmesi, üretim masraflarının düşmesini beklemek gerekiyor. Yoksa bazı teknolojiler bizler daha haberini almadan 1 yıl önce bile çalışabilen örneklere sahip olabilir.

haydaaaaaa!!!

-abi ben sana ddr3 lü sistem siparis etmistim ya
-heaaa?
-abi onu iptal et
-nia lan?
-abi sen iptal et ben commodore 64 almaya karar verdim.
-ondan yoh bizda nuri
-olmasın sen iptal et abicim

BU ramlerın TÜRKİYE!YE gelmesı 40 yada 60 yıl sonra belkı gelır

tabı o zamAna kadar deısık ramler cıkar ve bende turkıyeden coktan gıtmıs olucam

BU ramlerın TÜRKİYE!YE gelmesı 40 yada 60 yıl sonra belkı gelır

tabı o zamAna kadar deısık ramler cıkar ve bende turkıyeden coktan gıtmıs olucam

PC için çıkma ihtimali çok düşük bence gömülü sistemler sunucular ve iş istasyonları için çıkar
pc için bu ram'i kullanmadan önce
daha DDR4 ve DDR5 var
ayrıca XDR da hala hatırı sayılır alternatif
onuda begenmedyseniz geliştirilmiş XR Ram var

Sen de yorum yaz