Yeni iPhone'lar geliyor, eskileri gidiyor!

iPhone 5S ve 5C ile birlikte, Apple'ın emekli edeceği iPhone modelleri de belli oldu!

  • Cem Şancı
Yeni iPhone'lar geliyor, eskileri gidiyor!
iPhone 5: Erken emeklilik kapıda!

Tüm dünyanın merakla beklediği yeni iPhone 5S ve 5C ortaya çıkınca, eski iPhone'ların kaderi de belli oldu.

Apple'ın merakla beklenen iPhone 5S ve iPhone 5C modelleri ilgiyle karşılanırken, Apple geçen yıl piyasaya çıkan iPhone 5 modelinin artık piyasada durmasına gerek olmadığına karar verdi ve üretimini durdurdu. Böylece çok yakında piyasada iPhone 5 kalmayacak ve yeniden satışa sunulmayacak. Kullanıcılar iPhone 5S veya iPhone 5C arasında seçim yapacaklar.

Bu arada eski modellerden iPhone 4S de GSM şirketlerine çok daha uygun fiyatlarla temin edilecek ve GSM şirketlerinin telefonu kullanıcılarına "bedava" vermesi sağlanacak. Böylece kontratlı kullanıcılar, ücret ödemeden iPhone 4S sahibi olabilecekler. Başka bir deyişle 4S, Apple'ın giriş seviyesi modeli olacak.

Tabii ki ülkemizde iPhone 4S'in bedava olmasını kimse beklemiyor. Ama şu anki fiyatlarının düşeceğine kesin gözüyle bakabiliriz.

Şu anki giriş seviyesi model olan iPhone 4 da, iPhone 5 ile emekli olacak. Ancak şimdilik bu planın hangi ülkelerde geçerli olacağı kesinleşmiş değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

ayda 155 TL tarife ücretiyle belki..

Ülkemizde 32 GB iPhone 4S 16 GB iPhone 5 den pahalıyken fazlada indirime gidileceğini sanmıyorum.

Hala 4s alacak olanın aklına da sasarim zaten

bu konu sadece iphone için geçerli değil sadece devletimin benzersiz anlayışı bunlar keyfi ürün ve keyfi ürün kullanıcaksan bedelini ödemelisin sonrada kaçakçılık neden arttı diyorlar sen yurt dışında 650 dolar civarı (ki 1300 TL. eder) iphone 5s'i burda 1.500 TL'den aşağı satmazsan millette yapar arkadaş dışardan bakanda dicek ki ne zengin ülke burada yaşayanların yıllık geliri 100.000 dolar heralde ki bu cihazlar veya arabalar yada benzin veyahut internet bu kadar pahalıya satılıyor gaeiban amerikalıda ne yapsın yıllık geliri çok düşük bizden ucuza kullanıyor...

ewet bedava yaparlar 200 tl kontratla 24 kesin

Eee, hani, renkli kasa patenti yok mu? Apple renklenmiş bakıyorum; alüminyum kasa süperdi, müthiş bir işletim sistemi vardı, en sakin ve ergonomiik kullanıma sahipti!?!?!?!?!?

Bizim ülkemizdeki operatörler istedikleri gibi at koşturuyor. BTK diye bir kurum var ama kendileri boş işlerle uğraşmaktan vatandaşın haklarına zaman ayıramıyor. Oysa yurtdışında sadece tarifeye para veriyorsun. Hem de ayda 20 Euro vererek iphone alıyorsun! Ayrıca canım ülkemdeki yüksek vergilerde cabası!!! Ama gemiciklere vergi yok!!

at&t'nin yapacağı tarifeden bize ne Türkiye de iphone 4 1000 TL ye satılıyor sanırım haberiniz yok.

4s şuan gayet akıcı ve kulanışlı dayanıklı fakat fiyatların pek düşecegini sanmıyorum

hiç bir indirim olamaz kimse beklemesin. Yurtdışında tarifye bedava iphone samsung amiral gemilerini veriyorlar Türkiye de kontratla 2000 TL ye S4 alınıyor. Anlamak mümkün degil.

yeni gelen iphone 5s 5 egore yuzde 15 pahalı gelecek nedeni dolar ve euronun aşırı değerli olması en basitinden geçen yıl 700 pounda ingiltereden 64gb iphone 5 aldım o zamanki tl değeri 1950 tl civarındaydı şimdi baltım 700 pound fakat 2250 tl ye geliyor 5s bizde bu vergiler oldugu surecede 16 gb lık 5s 2500 tlye bulur gibi geliyor..apple store acılcak olmasına ragmen pek değişmicek gibi...

biz kendi telefonumuzu üretsek mesela samsung türkiyeye özel etiketli bir cep üretse fakat farklı bir işletim sistemi kullanılsa tübitak pardusa karşı işsiz işler peşinde devlet dairelerine bizim vergilerimizle w7-w8 yükseltemedikleri için yedikleri paralardan kalmadığı için tübitak çeşitli işsizliklerle uğraştırarak xp tosbağalar yerine işsiz işsiz pardus(versiyonları) kurmak yerine o pardusu bizim gibi vatandaşlar için tasarlasa iPhone gibi stabil çalışsa biz yüksek fiyatlı applelara muhtaç kalmayız üstelik operatörlerde yurtdışı fiyatları gibi tarife düzenleyip belirli tarifeleri alana 2 yıl kontratlı kendi cepleri gibi bir fiyat sunsa biz gidip pasaport alıp yurtdışından telefon sipariş edip üzerimize geçirip doların 2.05 eurounun da 2.70 olmasını bir nevi engelleriz değil mi?

Yanlız acayip komedi ucuz ıphone fiyatı 1.900 TL Iphone S 2.300 TL . Amerika da iksinin arasın da 100 dolar var. Bu nasıl ucuz ıphone oluyor anlamış değilim. 5S almak daha manıklı 1.900 TL verecek adam 300 TL bakmaz. :)

iphone 4 alana da üstüne para mı veriyorlar?

BTK sağolsun (yada olmasın) dertleri vatandaş değil malum . Bizde değil bedava 1000 tl ye bulursak ne ala.

bu vergilerle ve her gecen gun dolar karsisinda deger kaybeden paramizla biraz zor ucuza aliriz.

İphone 4s in fiyatının düşeceği haberine ülkemin vatandaşları adına sevindim.

bedava bizde olmaz, bizde fiyatta düşmez. boşuna heveslenmeyin.

Bence i phoneler arasında en iyisi 4s ve en çok satan telefonu da o

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play