Yeni iPhone'lara yeni patent!

Apple'ın iPhone için aldığı yeni patent, gelecek iPhone'lara önemli bir yenilik ekleyebilir!

Apple hayat kurtaracak

Apple'ın 2008 yılında yaptığı anlaşılan bu patent başvurusu, firmanın, bir iPhone kullanıcısına erişmenin en iyi yolunu tespit eden bir teknoloji öngördüğünü gösteriyor. Buna göre GPS ve ivme ölçer sayesinde kullanıcının o an ne yapmakta olduğunu tespit eden telefon, arayan kişiye o an için uygun olan iletişim yöntemi konusunda bilgi veriyor. Örneğin telefon sahibinin o an araba kullanmakta olduğu tespit eden telefon arayan kişiye mesaj göndererek şu an sesli arama yapmanın iyi bir fikir olmadığını, belki de mesaj göndermelerinin en iyisi olacağını bildiriyor.

Patentte tarif edilen teknoloji, sinema benzeri kamuya açık alanlarda, telefonun aniden çalmasının yarattığı sıkıntılı durumları da engelleyecek. Kullanıcı bu tür mekânlar için özel kurallar belirleyecek. Telefon da GPS üzerinden bulunduğu yeri tespit edip oraya özel kurallar çerçevesinde hareket edecek.

Apple'ın bu teknolojiyi uygulamaya koyup koymayacağı henüz bilinmiyor. Bir gün gelip Siri ile bütünleştirilmiş bir şekilde kullanıma sunulduğunu görürsek şaşırmayız. Elbette yüzlerce benzeri gibi tozlu raflarda terk edilme ihtimali olduğunu da unutmamak gerek.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Hayret Apple işe yarar bir patent almış. Malum yaptığı harika yeniliklerden sonra saçma saçma patentlere sarmıştı.

Samsung bunu kopyala yapistir yapar ozenti

@02 May 2013 19:00 dikkat, apple fanboyumuz var burada

anlaşılan Apple her zaman ki gibi yine biz kullanıcılarına geleceği inşa ediyor....

Arkadasim bu patenti nasil veriyorlar bu firmaya. Bu proje dunya capinda odule layik goruldu, calismalara baslandi. Baskasinin fikri bu.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir