Yeni konsollarda yeni polemik konusu hazır!

Xbox One ve PlatStation 4 arasında devam eden açıklama savaşında yeni bir cephe daha açıldı!

  • Ertuğrul Süngü
Yeni konsollarda yeni polemik konusu hazır!
1990 yılındaki gibi gelişmeler görmek çok zor

Yeni konsol savaşı, her gün yeni bir sayfa daha açıyor, yeni bir konu başlığına daha kavuşuyor. Özellikle PS2'nin son zamanlarına doğru ortaya çıkan ve akabinde gelen PS3 ve Xbox 360 jenerasyonu konsollar ile iyiden iyiye göze batmaya başlayan donanım kalitesi sorunu, günümüzde halen devam etmekte...

Alınan bir konsolun, hele ki günümüz şartları içerisinde, PC'ye kıyasla bir yıl gibi kısa bir sürede yüzde 50 oranında geri kalması artık kaçınılmaz. Fakat Xbox'ın kıdemli çalışanlarından Albert Penello, yeni üretilecek olan Xbox One ve PS4 gibi konsolların donanım özellikleri baz alınarak yargılanmamaları gerektiğini iddia etti. "Konsolların donanım özelliklerine bakarak hangisinin daha iyi olduğuna karar vermek, tamamen saçmalı." şeklinde konuşan Penello, her ne kadar PS4'ün ufak bazı artıları var gibi gözüküyor olsa da iki konsolun da birbirlerine fazlasıyla yakın donanım özelliklerine sahip olduğuna dikkat çekti. OXM'a verdiği ropörtajda konuşan Penello, "Konu hakkındaki en büyük sorun, Sony'nin sürekli bir takım rakamları teknoloji piyasasına sunması fakat işlemci gücü, çekirdeği gibi rakamlar günümüz için ziyadesiyle manasız. Artık 1990 yılında yaşamıyoruz ve 16-bit ile 32-bit arasında olduğu gibi devasa devrimler söz konusu bile olamaz" diyerek, teknolojinin konsol tarafından çok daha yavaş hareket ettiğinin altını çizdi.

Ropörtajın devamındaysa yeni konsolların, bir önceki jenerasyon değişimine kıyasla çok daha az geliştiğini söylediği gibi, aynı zamanda yeni konsol savaşlarında kazananı, oyunlar ve kullanıcı deneyimini etkileyecek yeniliklerin yapacağını da belirtti. "İnsanlar halen yeni konsolların şöyle güzel, böyle mükemmel olacağını iddia eden envai çeşit içi boş söz dile getiriyorlar. Fakat günümüz kullanıcısının karnı bu sözlere tok, herkes neyin ne olduğunu on yıl önceye göre çok daha iyi biliyor" demekten de kaçınmayan Penello, özellikle Sony'nin performans hakkında yaptığı konuşmaların hiçbir işe yaramayacağını iddia etti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

yaw he he demekten başka bişey diyemiyorum açıklamayı yapan adama...

adam benimde uzun süredir söylediğim şeyi çokgüzel sözlerle açıklamış. Gereksiz yere luzumsuz reklamlar yapılıyor. Bana sorarsanız Sony çingene gibi konsolunun inciğinin cincinğini anlatıyor. Bence çok gereksiz. Sonuçta xbox a da ps 4 ede çıkacak oyunların kalitesi önemli. Ve grafiksel olarak karşılaştırıldıklarında hiçbir farkları olmadığı görülecektir. Geri kalanı boş lafkalabalığından farkı birşey değil.

Konsollar tv'ye baglanip oyun oynanan cihazlar. Suanda herkesin evinde FullHD tv olmadigini dusundugumuzde 1080p 60fps ile oyun oynanabilen konsollar 4K tvler ucuzlayip yayginlasana kadar fazlasiyla yetecektir. Ayrica konsol icin oyun gelistirirenler OpenGL, DirectX gibi apiler yerine dogrudan donanim icin oyun gelistirebildiklerini ,konsollarda isletim sistemlerinin kaynaklari tüketmek yerine en az kaynak kullanimi icin optimize edildigini düsündügünüzde konsollar ayni yada daha yüksek fiyat araligindaki bir cok bilgisayardan daha performansli olacaktir. En basit örnegi 1080p 60fps bütün detaylar acik iken Battlefield 3 Crysis 3 gibi oyunlar icin gerekli olan en az donanima sahip bilgisayar ile konsol karsilastirmasini yaptiginizda arada iki kata yakin fiyat oldugunu göreceksiniz.

Doğru demiş Örneğin iki gb ram sahip androidler kasarken 512 mb ios ve windows phone telefonlar kasmıyor. Tabi Microsoft sistemi optimize ettiyse bu durum geçerli olur. En iyisi bir çıksınlar iki sinide deneyip öyle almak.

Ya kes tıraşı Microboş! Sony oyun firmaları ps4 gücünü kullanarak oyun yapsınlar da gör gününü Örnek:Ç Last of Ous!

hala Android kasıyor diye iftira atan Apple fanboyları var hemde alakasız yere bile yazıyorlar... yuh...

Hahahaahah kendileri bile kabullenmişler ps4 daha güçlü olduğunu :D

Grafikler farklı bazı oyunlar ps da 60 fps iken xbox da 30 fps olucak

Her şey donanım değil! http://www.chip.com.tr/haber/directx-11-2-ile-daha-hizli-grafikler_41305.html Daha fazla ayrıntı için build 2013 e bakın

Sony nin eski jenerasyonda ders çıkarmalı donanımla iş bitmiyor mesela 3 kere hacklenen PSN şu an zayıf xbox live seviyesine ulaştırması gerek.

pc ve konsol teknolojsi birleşir

bende almak istiyorum ama ben kollarla oynamak istemiyorum . Ben o açıdan değerlendireceğim..görmek lazım denemek lazım fiyata bakmak lazım.. Acelemiz yok

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play