"Yeni Samsung" denilen Xiaomi için işler kötü!

Yakın geçmişte "Yeni Samsung" olarak nitelendirilen Çinli cep devi için geride kalan 9 ay, pek de iyi geçmiş gibi görünmüyor...

  • Cenk Atlı
"Yeni Samsung" denilen Xiaomi için işler kötü!

Bundan yalnızca dokuz ay önce Çinli telefon üreticisi Xiaomi "yeni Samsung" olarak nitelendiriliyor, firmanın son dönemlerde elde ettiği başarılı satış grafiği övgüyle karşılanıyordu. Çinli firmanın pazar değeri ise, 46 milyar dolar gibi etkileyici bir rakamla ölçülüyordu.

Söz konusu miktar Oracle ya da Coca Cola gibi devlerin bile değerinden daha büyük ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin GSMH'sinin iki katına eşdeğer. Bu göz kamaştırıcı tablo bu yıl itibariyle dağılmaya başladı; zira firma oldukça temel bir ilkeyi yani yeterince telefon satışı gerçekleştirmeyi unutmuş gibi görünüyor.

Firmanın, dünyanın en büyük telefon pazarı olan Çin'de gerçekleştirdiği satışlar yılın ikinci çeyreğinde yüzde 38'lik bir düşüş gösterdi ve Xiaomi'yi dördüncü sıraya geriletti. Ülkede ilk iki sırayı ise sırasıyla Huawei ve Oppo paylaşıyor.

Genel tabloya bakacak olursak büyüyen bir pazarda satışların aslında geçen yıla göre düştüğü fark ediliyor. Geçtiğimiz yıl 17.1 milyon ünite satan Xiaomi'nin bu yıl 10.5 milyon ünite satmayı başarabildi. Diğer yandan Oppo satışlarını yüzde 8'den yüzde 18'e yükseltti. Huawei de dengeli büyümesini sürdürerek 19.1 milyon ünite satışına ulaştı.

Çin'de kaybeden bir diğer firma da geçtiğimiz yıla göre yüzde 31'lik bir düşüş yaşayan Apple oldu. Ancak Apple, yaptığı açıklama ile Çin'e yatırım yapmaya devam edeceklerini duyurdu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Gelecek bence samsung un. Eğer nokia güçlü ve uygun fiyatlı olursa samsung u belki devirebilir. Samsung u devirecek marka bence nokia dır. Samsung apple ı deviriyor zaten.

xiaomi şişirilen bir marka telafuzu bile tek değil...

demekki huwai ve oppo çok iyi apple almıyorsalar çinliler xaomi satışları düşmüş ama oda iyidir geçen sene baya satmış

Turkıyeye gelmemesı yanlıs pazar polıtıkasıdır xıaomı mı5 baya bır met edılıyor ucuz ve kalıtelı yenu amıral gemılerıyle ılk3 rahat gırebılır 2017 ılk ceyrekte 3-4 farklı telefon cıkaracak tahmınımce ozaman bakarız oppo xıaomı vıvo oneplus lenovo meızu bunlae canavar gıbı fırmalar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play