YouTube film kiralayacak

YouTube daha önce yapmadığını yapacak ve kullanıcılardan ücret alacak. Ama sandığınız gibi değil!

  • Ali Güngör
YouTube sinemanın devleriyle görüştü...
YouTube'da içerik profesyonelleşiyor

YouTube, büyük film stüdyolarıyla görüşme halinde. Filmleri internet üzerinden kiralayarak streaming izletmek üzere bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Bu YouTube'un paralı olacağı anlamına mı geliyor? Hem evet, hem de hayır. Normal YouTube faaliyetleri, bu gelişmeden etkilenmeden film kiralama hizmeti sunulabilir. Elbette YouTube'dan bu konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmadığını belirtmemiz gerekiyor.

Dünyanın en büyük arama hizmetini sunan Google, YouTube'un da sahibi. Gelen haberlere göre Google, Lions Gate Entertainment Corp, Sony Pictures ve Warner Brothers ile yaptığı görüşmelerde online film kiralama üzerine konuştu.

Fiyatı ne kadar olacak?

Evde ailenizle TV'nin karşısında değil, YouTube karşısında oturmanız mümkün olacak

Bu kiralama hizmetinin ücret yönünden Netflix, Amazon.com ve Apple'ın iTunes hizmetine benzemesi muhtemel. Aynı hizmeti sunanların ortalama fiyatlarına bakılırsa ortaya çıkan tahmini kiralama ücreti 3.99 dolar oluyor.

YouTube dünyanın bir numarası olsa da ücretsiz bir hizmet ve reklam gelirleri dev bant genişliği masraflarını karşılamıyor. Amatör videolar pek reklam geliri getirmiyor. Profesyonel yapım videolar, reklam verenlerin daha çok hoşuna gidiyor ve bu yüzden de YouTube profesyonel videolara yöneliyor.

Reklamda ücretli içerik sağlayıcılar YouTube'un elini güçlendirse de YouTube reklamdan ziyade artık ücretli seyir sunmaya yöneliyor. Bu kiralama hizmetinin gelirleri YouTube'u zarardan kurtarıp, Google'ın kasasına ciddi rakamları akıtabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Gogogle işini bilyor bence microsofta karşı çok iyi bir maddi destek olacak you tube

Ben youtube'dan pek kar elde edilcebilceğini sanmıyorum ama...

süper bir iş olur eğer anlaşabilirse, kaldı ki firmaların anlaşmaları onların çıkarına olur.

Hulu.com da iyidir, Youtube kadar kaliteli ve tüm diziler, filmler legal olarak yayınlanıyor. Bir de USA dışından bağlandığınız için kısıtlama olmasa....

keşke tr de de olsa, itunes da gelse de lisanslasak artık müziklerimizi yahu

haha ÇOK KOMİK KİM İZLİCEK O FİLMLERİ BİZİ REZALET GÖRÜNTÜ KALİTESİ İLE ZAR ZOR İNTERNETTEN FİLM İZLİYORUZ ADAMLAR KALİTELİ YAYIN VERİCEKLER Kİ ZATEN YOUTUBE KAPALI....

Böylece lisans sorunu olmadan film izleyebilmenin keyfini sürebiliriz ama bunun için günümüz adsl bağlantı hızı ne kadar yeterli olur onu göreceğiz :p

peki bu filmlerin dili ne olacak ingilizce bilmeyen insanlar ne yapacak.
Bilen bize yeter deyip bilmeyenleri dışlayacaklar mı yoksa her dilde mi yayın olacak?

işte böyle korsanla mücadele edersin. dışarda bir korsancıdan korsan bir dvd alacağına tabi içi abuk sabuk olma ihtimalide var.. youtube yada başka herhangi bir siteden stream usulü seyret.. zaten korsan dvd yide adam dışarda 5 liraya satıyor. birde çık dışarı git korsancı ara, aldığın dvd nin de içinden yanık dvd yada başka içerik olma olasılığı yüksek.

ha kota evet o sorun ancak bunun sorumlusunun yeri yurdu belli. demeyin ki 1mbps la dvd kalitesinde film izlenmez.. izlenir hemde çok güzel izlenir divx (.mkv) formatında stream yapan sitelerden deneyin görün. beklemesiz anında kaliteli filmleri seyredebilirsiniz (buda korsan).

Valla gecenlerde bant genisligi masraflarini acikladilarda altima isedim. Yapsinlar artik..

Ufacık bir çözünürlükte flv olarak koymazlar umarım filmleri.

1mbps internetle ne yapıyım ben filmi eskiden ttnet ne güzel 2 kat 2 kat arttırıyodu fiyat değiştirmeden artık onuda yapmıyor :S

flimler ingilizce olacak büyük ihtimal bu sebeble bizim işimize pek yaramaz ayrıca ne kadar ücret isteyecekleride belli değil ama düşük fiyata birçok film izlenebilecek buda güzel bişey açıkçası ama ne kadar ucuz olursa olsun ülkemizde yaşayan normal internet kullanıcısı için yine sıkıntı internetin parasını zor ödeniyor artık kriz ülkeyi inanılmaz vurdu hea diyeceksiniz "kardeşim bu kadar beleşçiliğin alemi yok adamlar emek harcıyor" çok doğru ben herkesin emeğinin karşılığının almasından yanayım umarım youtube ortasını bulur yada reklamları artırarak bedava yolunu seçer bakalım herşeyi zaman gösterecek ...

Arşivcilerin işine yaramaz.
Ayrıca elektrik giderse ne olacak? :p

ohooo millet bizde para gani sanıyor biz adsl faturasını zor ödüyoruz bide bunamı para verecez şimdi :S

Güzel güzel izleyen izlesin.

Sen de yorum yaz