Zararlı yazılımlar her yanını sardı

Android işletim üzerinde yapılan son araştırma, zararlılarla ilgili bu korkunç gerçeği ortaya döktü!

Zararlı yazılımlar telefonları da işgal etti
Her 10 uygulamadan birisi zararlı içeriyor

Akıllı telefonlara "akıllı" ya da "cep bilgisayarı" ibarelerini çok kolay bir şekilde yapıştırdığımız günümüzde, ne yazık ki bu cihazları normalde kullandığımız bilgisayarları koruduğumuzun yarısı kadar bile korumuyoruz. Hatta birçoklarımız akıllı telefonların zararlı yazılımlardan korunması gerektiğini bile düşünmüyor...

Fakat Trend Micro isimli güvenlik firması, daha önce yaptığı bir araştırma ile Android işletim sistemi içerisinde en az bir milyon zararlı yazılım olduğunu iddia etmişti. Sadece kabaca yapılmış olan bu hesap, firmanın yaptığı son araştırma ile gerçek rakamlara kavuştu. İçerisinde tüm Play Store veri tabanın da bulunduğu toplamda iki milyon uygulamayı "Mobile App Reputation Service" ile tarayan Trend Micro, her 10 uygulamadan bir tanesinin malware, yani zararlı yazılım olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırma altında mercek altına alınan iki milyon uygulamanın 293,091 tanesi bulaşıcı virüs kategorisi olarak nitelendirilirken, 150,203 tanesi yüksek tehlike içeren virüs şeklinde gözlemlendi. 293,091 adet zararlı yazılımın, 68,740 tanesinin kaynağı ise direkt olarak Google Play Store olarak gözükmesi dikkat çekti zira an itibariyle Play Store'da 700,000 civarı uygulama bulunuyor ki bu da her 10 uygulamadan birisinin zararlı yazılım taşıyor olması anlamına geliyor.

Tüm bu verilerin haricindeyse uygulamaların yüzde 22'si, kullanıcıların verilerini dilediğince etrafa yolluyor. İletişim bilgileri, telefon numaraları ve hatta mikrofon bilgilerine kadar uzayan liste, belki de zararlı yazılımların ne kadar tehlikeli olabileceğinin en net göstergesi. Trend Micro ise yayınladığı bu bilgiler ile son kullanıcıya mobil cihazlar üzerindeki zararlı yazılımların ne derece gerçek ve ne derece tehlikeli olabileceğini göstermeyi umuyor.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Android içinde virüs geliştirdiler artık ne diyeyim bu programları yapanlara.

anti virüsler var onu kullanın norton, avg, eset, dr.web, avast...

Uygulama indirip yüklemeden önce hangi izinleri istediğine bakmakta fayda var. Bir çok uygulama gereksiz yere telefondaki hedaplara ve hatta arama ve sms atma izni istiyor! Dikkatli olmakta fayda var

Her işletim sistemi için virüs yazılabilir. Tek fark windows gibi kolayca çökertilmemeleri :)

Soylenenlerin dogru olduguna inanirim ama trend micro urunlerinin bizi koruyabilecegine inanmiyorum. PC versiyonu rezalet bu programin. Avast free nin bilgisayar yuklenirken bulup temizledigi, daha sonra bulasmaini engelledigi viruslere gel gec diyor. Isyerinde benim PC de avast free var , yan masa da lisansli trend micro. 1. elden sahidim. Bes para etmez. Benim de lisansim vardi ama bu durumdan sonra yuklemedim bilgisayara. Mailleri hala duruyor lisansizin bitmek uzere , bilgisayariniz savunmasiz kalacak diye. Gordukce guluyorum. :D

Virüs taraması geliştiricileri yine işlerini iyi yapıyorlar her yana korku salmaya devam.

Fandroidlere bir türlü anlatamadığımız şey bu işte. Gerçi bunu da anlamaz bazıları.

@15 Mar 2013 19:42 Android kullanıcıları bunların farkında olduğu için android kullanıyor zaten kardeş, kullanıcı izin vermedikçe sistemin virüs kapması mümkün değildir. gerçi bunuda senin anlamanı bekleyemeyiz.

@15 Mar 2013 21:44 android kullanıcıları da pek bilinçli hani... neyi, nereden, neden, ne zaman yüklediklerini, cihazlarında hangi programların olduğunu ve ne iş yaptığını bile bilmiyen, cihazlarının neden donduğuna, yavaşladığına ve sapıttığına anlam veremeyen milyonlarca tablet ve telefon kullanıcısı var. ben tıkladım oldu mantığıyla alim mi oldunuz? cehaletinizden evliyalık mı çıkardınız? kıraldan fazla kıralcısınız. androidi geliştirenler bile ona %100 güvence veremiyorken sizler verebiliyorsunuz. dehanıza hayranım.

Yaw inanmayın hacı bunlara iki senedir bi tane virüsle karşılaşmadım güvenilir geliştirici seçerseniz hiçbirşey olmaz

@15 Mar 2013 20:20 yüzbinlerce makine kodu dosyasında virüsleri nasıl tanıyorsun? programların alnında(file header) mı yazıyor? ya da güvenilir firmaları nasıl tanıyorsun, vergi borçlarına mı bakıyorsun. hadi sen bişey yüklemedin korundun, diğer milyonlarca kullanıcıya musallat olmuş belanın arasında nasıl sağlam kalacaksın? onlarca yıldır bu işleri yapan bir programcı olarak senin 11. hissinden ders almak isterim. zira bizim 5 duyu dışındaki 6-10. duyular ve bir sürü diplomalar bile çaresiz.

Dr web yüklediğim uygulamalarda genelde uyarı veriyordu. Virüssüz yaşam zor.

yeni ekmek kapıları akılı telefonlar

zararlı yazılımlarda yeni trend sistemi çökertmek değil, sinsice o sistemde yaşamak ve imkan buldukça, fark edilmeden yayılmaktır. önüne gelenin ürettiği çeşit çeşit klon arm işlemcilerin ve versiyon kanseri android işletim sistemlerinin doğa üstü bir dokunulmazlığı yok, aksine çok açık hedefler. tüketici kitlesinin çok büyük oranda profesyonel olmayan, ücretsiz yazılımlar ve kurcalayarak öğrenme meraklısı son kullanıcılar olması da ayrı bir tehlike garantisidir.

Android için virüs geliştirmek sanıldığından daha kolay çünkü android java tabanlı bir işletim sistemi ve java cross-platform dili olarak yaygınca kullanılan bir dil. Korunmanın yolu ne antivirüs ne başka bi program kullanıcının indirdiği uygulamalara dikkat etmesi lazım güvenilmeyen geliştiricilerin uygulamalarını indirmeyin ve uygulamaların istediği izinlere dikkat edin. GPS verisi gibi yetkiler istiyorsa o uygulamayı yuklemeyin!

Samsung S3 e antivirüs yüklemiş olmama rağmen Google Store'dan yüklediğim programlar yüzünden telefon iyiden iyiye düşünür oldu. Adres defterimi yedekleyip telefonu reset edeceğim. Google store programlarını denetlemeli

Herkes nedense kendisi herşeyi bilir karşısındaki anlayamaz bile modunda. Kullanıcılar da virüs kapmış galiba

google play'den paralı apkleri bulup internetten indiriyorum telefon note2 no problema

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir