Apple'ın "ısırılmış elma"sının başı dertte

Apple'ın "ısırılmış elma" logosu, bu ülkede yaşayanların kafasını bir hayli bozmuşa benziyor...

Zeynel A. Öztürk

Apple zaman zaman takipçileri tarafından her yaptığı övülen bir "tarikat"a benzetiliyor. Şirketin tüketicilere hayal ettikleri ürünleri sağlayarak onları etkilediği kaçınılmaz bir gerçek, ancak bunu bir "tarikat" olarak adlandırmak, hoş bir benzetme olmayabilir. Geçtiğimiz günlerde ise şirketin "ısırılmış elma" logosu, Rusya'da bir soruna dönüştü.

Rusya'daki bazı Ortodoks hristiyanları, Apple'ın logosunun İncil'de anlatılan cennetteki "yasak meyve"yi andırdığını söylüyorlar ve bundan son derece rahatsızlar. Rus haber ajansı Interfax'a göre bazı Rus Ortodokslar ve bazı papazlar, Apple'dan satın aldıkları cihazların üzerindeki elma logosunu bir haç işareti ile değiştiriyorlar. Bunu yapmalarının sebebi ise belli: Onlara göre ısırılmış elma sembolü, Adem ve Havva'nın işlediği "ilk günah"ı temsil ediyor (Adem ve Havva'nın Tanrı'nın dokunmalarını yasakladığı ağaçtan meyve yemeleri) ve potansiyel bir anti-hristiyanlık sembolü yerine geçiyor.

Ancak durum sadece bir grup tüketici ve papazla kısıtlı değil, dahası da var: Dini bir site olan Christian Today'a göre Rus parlamentosu, "dini, ruhani veya ulsual değerlere hakaret eden" şeyleri ortadan kaldırmaya yönelik yeni kanunlar hazırlıyor. Ortodoks kilisesinden büyük bir destek alan Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'in de bu kanunları destekleyeceği düşünülüyor. Dolayısıyla Apple'ı Rusya'da zor günler bekliyor olabilir.

Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • hayret, ısırılmış elma bana da apple'ın samsung'a yaptığı patent haksızlıklarını hatırlatıyordu. yasaklansın bu defolu ısırık elma.

  Ziyaretçi
  17 Eki 2012 13:52

 • Yıllardır söylediğim bir gerçeği ancak ruslar da farketmiş

  Ziyaretçi
  17 Eki 2012 11:07

 • oyle olsaydı eher elma ısırılmıs olmazdı tam elma olurdu 16.41

  Ziyaretçi
  16 Eki 2012 22:25

 • Neymis, elmayi hacla yer degistirip yinede yiyormusuz.

  Ziyaretçi
  16 Eki 2012 22:04

 • yok bence hiç iyi olmaz neden diye sorulacak olursa ısırlmış elma işaretiyle o kadar kazanıyorlardı eğer bu haç işareti konulursa satışları düşecektir özelliklede türkiyede televizyona sulmayacak bile :))

  ozgur10107
  16 Eki 2012 20:48

Siz de yorumunuzu yazın

EN ÇOK SATANLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi'den yeni telefon!Çinli cep devi Xiaomi, yeni telefonunu resmi olarak tanıttı. İşte Redmi 2A ve sundukları...

iPhone 6C göründü (mü?)iPhone 6S ve 6S Plus'la birlikte tanıtılacağı konuşulan iPhone 6C'den kafa karıştıran görüntüler...

Yeni müzik formatı: StemDijital müzik, belki de MP3'ten beri gördüğümüz en önemli yenilik ile karşı karşıya!

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar