Saatler son kez ileri alınıyor

Gün ışığından daha fazla yararlanmak için uygulanan yaz-kış saat uygulaması kalıcı hale geliyor.

Gün ışığından daha fazla yararlanmak ve elektrik tasarrufu sağlamak amacıyla yıllardır uygulanan ileri saat, kalıcı hale getiriliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, konuyla ilgili yazıyı Bakanlar Kurulu'na gönderdi. Kabine üyelerinin imzasına sunulan karara göre, saatler 30 Mart Pazar günü 02.00'ten 03.00'e alınacak ve ekim ayında bir daha geri alınmayacak. Zaman Gazetesi'nin haberine göre. Bakanlık ileri saat uygulamasıyla ilgili daha önce Bakanlar Kurulu'na gönderdiği yazılarda saatlerin ileri-geri alınacağı tarih bilgilerine yer verilirken, bu yıl gönderilen yazıda sadece saatlerin bir saat ileri alınacağı ibaresi yer aldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Hesabını yaptık, saatleri geri almayacağız. dedi.

Özellikle Doğu bölgelerinden çok olumlu tepki alan uygulamayla ilgili Dışişleri Bakanlığı, Avrupa ülkeleriyle saat farkı oluşacağı, bu sebeple ikili ve ticari ilişkilerde sorun yaşanacağı gerekçesiyle olumsuz görüş bildirmişti. Uzmanlar, sürekli ileri saat uygulamasıyla Türkiye'nin ciddi enerji tasarrufu yapacağını, gün ışığından daha fazla yararlanıldığı için günlük ticari ve sosyal hayatta olumlu yansımaları olacağını belirtiyor. Uzmanlar ayrıca, Amerika, Çin ve Hindistan gibi Avrupa ile 5-10 saat farkı olan ülkelerin ticari ilişkilerde herhangi bir sorun yaşamadığını dile getiriyor. Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (Tedaş)'nin hesaplamasına göre ileri saat uygulamasından bir yılda 987,7 milyon kilovatsaat elektrik tasarrufu sağlandı. Bu rakamın parasal değeri ise 131,4 milyon YTL.

Yetkililer, arayan kişi ve kurumlara, çalışmanın Bakanlar Kurulu'na gönderildiğini ve Bakanlar Kurulu kararına göre kesin uygulamanın başlayıp başlamayacağına karar verileceği cevabını veriyor.

Kaynak: Hurriyet
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • millet piskolojik baski altina sokuyor.saatler bir saat ileri alinca herkes bir saat daha erken yatiyor.ve ona görede erken kalkiyor.aksam herkes normal yatacagi saaten bir saat erken yatiyor.devir tasarruf devri maalesef

  Ziyaretçi
  28 Mar 2010 04:21

 • ben şunu diyorum. saatler ileri alındımı günler dahada çabuk geçiyor

  Ziyaretçi
  08 May 2008 20:44

 • iran'a ne kadar benzeyebilirsek o kadar iyi... batidan bir saat daha uzaklasmis olacagiz diye yazmış bir eleman

  HARBİDEN KOMİK YAA VALLA KOMİK

  Ziyaretçi
  23 Mar 2008 18:16

 • iran'a ne kadar benzeyebilirsek o kadar iyi... batidan bir saat daha uzaklasmis olacagiz

  Ziyaretçi
  23 Mar 2008 08:16

 • iyi ama kışın sabahın erken saatlerinde işe gidenleri düşünen kim?Hava kapkaranlık olu o zaman

  Ziyaretçi
  18 Mar 2008 00:59

Siz de yorumunuzu yazın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeniliği abartan 10 telefon!Risk alarak yeni işlevler denemek güzel, ancak cep üreticileri bazen bu işi abartabiliyorlar!

Dev marka, Android dedi!Google'a müjde: Dev şirket, Google'ın Android Wear'ını "uçurmak" için hazır!

Master Chief ile tanışın!Microsoft, Halo serisinin ana karakteri Master Chief'in gizli yönlerini, bu site ile açıklıyor!

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar