A'dan Z'ye Live Messenger

Listemde kim beni silmiş?

Messenger'la ilgili merak edilenlerin en başında şüphesiz kişi listemizdeki birisinin bizi listesinden silip silmediğini öğrenmek geliyor. Normalde discover gibi üçüncü parti yazılımları olmadan silindiğimizi anlamanın yolu yok gibi görünse de aslında kazın ayağı öyle değil. Kendimiz hiçbir ekstra yazılım yüklemeden, Live Messenger açıkken bunu kendimiz sorgulayabiliyoruz. Nasıl mı? İşte ayrıntılar...

Öncelikle Windows Live Messenger açıkken Araçlar/Ayarlar kısmına girip soldaki seçeneklerden Gizlilik'e giriyoruz. Gizlilik'teyken karşımıza iki bölüm çıkıyor: birisi engellenenler listesi, diğeri ise izin verilenler. İzin verilenler listesine şöyle bir göz atıyoruz ve sizi silmiş olabilecek birine bakarak bunu teyit etmek istiyorsunuz. Bunun için izin verilenler listesinden o kişinin mailini veya ismini bulun. Bu adımdan sonra bu kişi seçiliyken sağ tıklayın. Sağ tıkladığımızda 3 seçenek karşımıza çıkacak. Bunlar sırayla Kişilere Ekle, Engellenenlere Gönder ve Sil. Biz burada daha çok 'Sil' seçeneğiyle ilgileneceğiz. Ancak 'Kişilere Ekle' kısmına da değinmeden geçmeyelim. Kişilere Ekle seçeneği eğer aktif görünüyorsa, yani çıkan yazı koyu renkteyse, bu tıkladığınız kişi sizin kişi listenizde yer almıyor demektir. Yani bu kişiyi bir şekilde silmişsiniz. 'Sil' seçeneğine dönecek olursak, eğer bu seçenek aktif görünüyorsa, bu kişi sizi büyük bir olasılıkla listesinden silmiş demektir. Pasif görünümünde ise böyle bir durum söz konusu değil.

İşte silinip silinmediğimizi öğrenmek bu kadar basit. Ancak bu yöntemin %100 işe yaradığını söylememiz doğru olmaz. İstisnaları da görüldüğü için biz bu yöntem için istisnalar dışında genellikle işe yarar bir yöntem diyebiliriz.

Yalnız dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Bazı web siteleri msn listenizde sizi kimin engellediğini veya sildiğini bulabileceğini iddia ederek sizden şifre talep ediyor. Ancak uyarmalıyız ki bu tür sitelerde güvenliğiniz için asla şifrenizi girmemelisiniz. Bilinmeyen ellere kendi elinizle şifrenizi girdiğinizde olabilecekleri siz düşünün.

Şimdi de listenizdeki birisinin sizi engelleyip engellemediğini anlamanın yollarını inceleyelim.
DEVAMI:Beni kim engellemiş?
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • yha şu yeni windows live messenger proqramının son sürümü paralımı.. uffss. bulamıorm hec bi yerde

  Ziyaretçi
  06 Kas 2009 13:57

 • İlk başlarda güvenirlik ile ilgili şüpheler duyuyordum. Ama şimdi Chip online en azından bunu paylaşıyorsa daha güven demektir.

  Ziyaretçi
  03 Kas 2009 21:52

 • Ne allen ne ise yariyacak parali oldunu msn insalar baska yönler baska yolarmi basvumalari gerkiyor neden insalari her sey para icin yapiyor ayip ya insalar ne güzel ailesiyle esi dostuyla bu yönlerden görüsen Ne diyeim para cikti silah cikti insalar bozuldu hersey gönlümzce olsun

  Ziyaretçi
  21 May 2009 12:54

 • msn paralı olmucak demi

  Ziyaretçi
  23 Mar 2009 20:37

 • msn programların da yazısmak paralı değil mi msn acmak kotaya dahil mi

  Ziyaretçi
  02 Şub 2009 21:27

Siz de yorumunuzu yazın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar