Dark Executioner

Wordpress mi ? Joomla mı ? Diğerleri mi?

Hangisi daha iyi bunu çoğu kişi çok fazla düşünmüştür.Bu sistemlerden birini denemeyi düşünenlere...

Herzaman "Keşke benimde bir sitem olsun" diyorsunuz ama bir sorun var ne kodlama biliyorsunuz nede kodlamayı öğrenecek ve uygulayacak vaktiniz var.İşte tam size göre bazı sistemler...<

Çoğu kişinin hayalidir bir web sitesine sahip olmak bazıları kişisel bazılarıda iş için bir web sitesi sahibi olmak ister.Bazı kişiler ise eğlence olsun diye ve birde artık blog sisteminden sıyrılıp daha profesyonel işlere atılmayı düşünür.Bu şekilde düşünen ve kodlama bilmeyenler için çok pratik ve güzel sistemler ortaya çıkarmış internet mucitlerimiz.Bunlardan bazıları worldpress,joomla,bedeva-sitem vb. sistemler<

JOOMLA

Öncelikle Joomla'yı anlatalım.Joomla tamamiyle bir web sitesi oluşturma aracıdır.Bilgisayarınıza indireceğiniz bir kaç programla joomla tabanlı web sitenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz ayrıca yeniliklere açık sistem sürekli güncel ve yepyeni özellikler geliyor.Joomlaya gönül vermiş birçok kişi yeni şeyler üretmekten hiç bıkmadan JOomla'yı geliştirmeye devam ediyor.

Joomla'nın artıları (+)

. Sürekli güncellenen sistem
. Türkçe dil desteği
. Türkiye Devlet ve okul sitelerinde kullanılan sistem

Joomla'nın eksileri (-)

. Site güncellenmediğinde oluşan güvenlik açıkları.
. Kendi bünyesinde olmadığı için ücretli hosting ve domain alınma gerekliliği.

WORDPRESS

Aslına bakılırsa bir blog hizmeti olan wordpress'i diğer blog hizmetlerinden ayıran çok fazla özelliği var.Seçkin tema arayüzü geliştirilebilir sistemler ve birden fazla sunduğu hizmet şekli bunlardan bazıları.Bilgisayarınıza kolayca yükleyebileceğiniz bu sistemle bir websitesine sahip olmanız çok kolay.Bu blog hizmetini basit birkaç işlemle çok rahatlıkla müthiş bir web sitesine dönüştürebiliyorsunuz.

Wordpress'in Artıları (+)

. Güncellenen sistem
. Birden fazla şekilde sunulan wordpress paketleri
. Türkçe dil desteği
. Geniş tema çeşitliliği
. Kullanım kolaylığı

Wordpress'in eksileri (-)

. Kendi bünyesinde olmadığı için ücretli hosting ve domain alınma gerekliliği.
. Tüm sürümü kullanmak için ücretli paket servisler

DİĞER SİSTEMLER

Burada size bir online web sitesi hizmeti olan bedava-sitem'den bahsedeceğim.Bedava sitem internet üzerinden ve rahatlıkla web sitesi hazırlayabileceğiz online bir web mağazası niteliğini taşıyor.Kendi bünyesinde barındırdığı temalar ve geliştirilebilir tema özelliği ile dikkat çekiyor birde işe hiç kodlama bilmeden başlamak ve hiç ücret ödememek girince bu sistem daha da cazip oluyor tabii ki...

Bedava-sitem'in artıları (+)

. Hiçbir ücret ödemeden sahip olabileceğiniz hosting ve domain
. Sitenize birden çok uzantı ile girilebiliyor oluşu.Örneğin siteniz.de.tl,page.tl,tr.gg gibi
. Kendi tema sisteminin dışında css desteği ile geliştirilebilir tema özelliği.
. Wordpress ve joomla temalarına uyumluluk.
. Türkçe dil desteği
. Kullanım kolaylığı

Bedava-sitem'in eksileri (-)

. Pek fazla geliştirici olmayışı
. Sitenizin üstündeki dev reklam
. Kullanan kitledeki düşen yaş ortalaması ( genelde 10 -15 yaş aralığı)
. Birçok geliştiricinin sistemden ayrılması
. Sistem forumunda yaşanan sıkıntılar
. Siteniz şikayete uğrarsa siliniyor oluşu</p

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Bu sistemin eksilerine kısa bir yanıt,

1-Pek fazla geliştirici olmayışı: Bedava-sitem 2007 yılındaki ilk tasarımını değiştirdi.. Ve o zamandan gelişen şeyler olmadı değil. Ekstraları detaylı inceleyenler bunları görüyorlar zaten. Daha geçende istatistik tablosu geliştirildi örneğin. Zaten bu tür sistemlerin vereceği hizmet alt yapısında belirlenmiştir, büyük gelişmeler söz konusu olmaz..

2-Sitenizin üstündeki dev reklam: Kimse kimseye bedava ekmek vermez misali.. Burası Bedava hizmet veren hizmet ve bu tür reklamların olması doğal.. Örneğin: Azbuz. Bir Azbuz sitesine girin bizim hitabımızda Tasarım üstüne ve altında bulunan reklam yazılarına, sol altta bulunan reklamlara bakın. Beterin beteri var.. Ek olarak: Zaten biliyoruz ki eskiden bu reklam sadece bir cümlelikti. Hep böyle kalacak diye bir kaide de yok.

3-Kullanan kitledeki düşen yaş ortalaması ( genelde 10 -15 yaş aralığı): 10 yaşında çocuk vardır, büyük insanlar gibidir davranışları.. 20 yaşında genç vardır, küçük çocuklar gibidir davranışları.. Anlatmak istediğimden umarım birşeyler çıkarırsınız.. Önemli olan yaş değildir. Zaten kötü davranış sergileyen arkadaşlar Forum'da barındırılmaz.

4-Birçok geliştiricinin sistemden ayrılması: Burada bahsedilen sanırım bazı kişilerin Bedava-sitem'den ayrılması.. Ama şu var; Ustalar emeklerini sergiler, öğretir, giderler. Aynı şekilde Bedava-sitem'de geçerli.. Öğrettiklerini öğrettiler ve öğrenenler öğrendi.. Öğrenmeyenler de öğrenenlerden bilgi alsınlar.. Biraz karışık oldu. Razz Yani kısacası o geliştirici diye hitap edilenler çok şey bıraktı geriye. Biri gelir, biri gider..

5-Sistem forumunda yaşanan sıkıntılar: Bu Forum Bedava-sitem'de kullanıcılarına destek için var. Destek için yeterli kapasiteye sahip. Dikkat ederseniz artık sorulan sorular cevaplarını alıyor.. Bir süre bu yoktu. Sorulan sorular cevapsız kalıp, insanlar Bedava-sitem'den kopuyordu.. Ama artık sorulan sorular cevaplarını buldukları için Forum'da sıkıntının bittiğini düşünüyorum.. Bunun haricinde Serbest Bölge, Gençlere Özel gibi bölümler kapansada olur. İnternet aleminde bir çok Eğlence forumu var..
Kısacası amaç yardımdır bu Forum'da. Wink

6-Siteniz şikayete uğrarsa siliniyor oluşu: Bedava-sitem'de belirli kurallar var, bu kurallar doğrultusunda kurallara uymayanlar tabii ki bildirilecek.. Kurallar olmasaydı şikayet edilip, site silinmesi de söz konusu olmazdı. Ama hayatta her yerin belli bir kuralı olduğunu belirtmek isterim. :)

Birde yenilikler için Almanya Serveri'ne bir bakınız.Yakında zamanda o yenilikler Türkiye'ye de gelecektir.

Bknz: www.homepage-baukasten.de/

Buraya Bedava sitemin yazılmazı Çok yanlış Hiç bir özellik yok

Wordpress Tabiki Daha ne denilebilir

tabiki blogger. dünyanın en çok kullanılan blog sistemi adını bile yazmamanız ve diğerleri gibi küçümseyici bir tavır sergilemeniz tuhaf.
blogger da host ihtiyacınızın olmayışı ve güvenlik konusunda %100 sağlam oluşu bile diğerlerinden bir adım öteye taşıyor bence.blogspot uzantısı rahatsızmı ediyor kendi alan adınızı kullanın. karşılaştırma yaparım özelikle wordpress le blogger ı ama çok uzun sürer ama ein olun blogger galip çıkar bir çok konuda.

Bedava sitem değil berbat sitem bence kullanmaya değmez!

Ben yıllardır joomla'dan çok para kazandım. Bir blog sitesi için kullanılabilir ama blog konusunda wordpressten iyi olduğu söylenemez. Joomla ile bir şirkete çok rahatlıkla güzel ve kolay kullanılabilir siteler yapabiliyorsunuz. Ayrıca görsellik olarak da bence joomla wordpressten daha iyi. K2 bileşenini de göz önünde tutarsak e-ticaret sitelerinde de bence başarılı bir sistem. Yanlız güncellemeleri sürekli takip etmek gerekiyor zira bilinmeyen kullanıcılar sitenize çöreklenebilir.

Joomla nın kullanımının daha zor olduğunu söyleyebilirim, Wp sanırım daha kolay videolardan gördüğüm kadarıyla. Ama mantığını anlayan için Joomla da kolay olur. diğer 3. siteden bahsedileceğine bootsrup, magenta olaylarından bahsedilse çok daha yararlı olurdu. Teşekkürler. Yeni araştırmalar ve sonuçlar yayınlayınız bu konular hakkında. Ben hala Joomla mı Wp mi diye araştırma halindeyim. KArar vermeye çalışıyorum.

Sen de yorum yaz

Takip Edin

 

Kategoriler