Mahmut Karslıoğlu

Read.Me (Director’s Cut Extended Edition)

Team Sonic Racing - Xbox One X

75 XONE/PS4/PC/Switch Sumo/SEGA Sevgili kirpimiz gözünü Mario Kart’ın tahtına dikiyor. Ama acaba o kadar iyi mi?

Crash Team Racing'in ardından incelediğim bir diğer benzer yarış oyunu da Team Sonic Racing oldu. İnsan keşke yeni bir Mario Kart oyunu olsaydı da inceleme serisini tamamlasaydım diye düşünmeden edemiyor. Her neyse gelelim oyunumuza. Sumo Digital, daha önce SEGA hayranlarına en sevdikleri maskotların çoğunu içeren iki iyi arcade yarışı sunmuştu. Şimdi üçüncü bir oyunla geri dönüyorlar. Ancak bu sefer oyunda sadece Sonic'in arkadaşları yer alıyor. Türe yapılmış bir kaç küçük eklenti ile rakipleri karşısında geri kalmıyor ama yarışı önde bitirdiğini de söylemek çok zor.


Neredeyse her yönden, Team Sonic Racing, diğerlerine çok benzeyen bir kart yarış oyunu. Pistte hızlanmak ve rakiplere ateş etmek için yoldaki nesneleri toplamanız ya da benzer şekilde size yapılan saldırıları da başarılı bir şekilde savuşturmanız gerekiyor. Team Sonic Racing'in en iyi özelliği ise isminin içinde gizli. İster lokal olarak arkadaşlarınızla ister  online ya da hikaye modunu oynayın, takım oyunu üzerine kurulmuş mekanikler oyunu çok eğlenceli bir hale getiriyor. Her yarışı üçlü takımlar haline oynuyorsunuz. Yalnız oynuyor olsanız bile, başarılı olmak istiyorsanız yine de yanınıza verilen iki AI ekip arkadaşına yardım etmeniz gerekiyor.


Hikaye var ama olmasa daha iyiydi!

Biraz önce de belirttiğim gibi oyunun içinde tek başına oynayanlar için bir hikaye modu da yer alıyor.  Aslında 7 ile 10 saat arasında bitiyor olmasından dolayı buna bir hikaye modu da denir mi bilemem. Bu konuda bu ay incelediğim CTR: Nitro Fueled kesinlike daha iyi. Team Adventure adındaki bu hikaye arkadaşlarının Sonic’i piknik yapmaya çağrılması ile başlıyor. O da araba yarışına davet edildiğini anlatıyor  ve sonuç olarak arkadaşlarıyla toplanıp, Sonic’i yarışmaya davet eden arkadaşın uzay gemisine binip farklı bir gezegene gidip hep birlikte bir çeşit araba yarışı turnuvasına katılıyorlar. Hikâyede ilerledikçe de ana menüde gördüğümüz garaj sekmesinde, karakterlerin araçlarına uygulayabileceğimiz çeşitli modifikasyonlar açılıyor. Motor parçaları, araba süslemeleri, renk kombinasyonları vs. Bunların yanı sıra, kullanabileceğimiz farklı karakterler de oyunda ilerledikçe açılıyor.


Multiplayer desteği çok başarılı

Bu oyunda en çok beğendiğim şeylerden biri de multiplayer desteği oldu. Oldukça güzel tasarlanmış bir multiplayer yapısı evcut. Oyunda her takımda üç farklı tür karakter oluyor; bunlar hız, teknik ve güç karakterleri. Her birinin farklı bir becerisi var. Örneğin güç karakteri, önüne çıkan bariyerlere takılmayıp yıkıp geçiyorken, teknik karakterin de yol tutuşu daha iyi. Daha önce de belirttiğim gibi, oyun tamamen takım oyunu üzerine kurulu. Bu yüzden de oyunda, bunu destekleyen birkaç özellik bulunuyor. Mesela, takım arkadaşları yarış esnasında güçlerini birbirine avantaj sağlayacak şekilde paylaşabiliyorlar. Ayrıca, en önde giden takım oyuncusunun arkasında bıraktığı ışık huzmesinden sürerseniz, hatırı sayılır miktarda hızlanabiliyorsunuz. Bu konuda bu ay incelediğim iki oyun da birbiri ile çok benzeşiyor. Bolca halka tutmanın da hızınıza faydası dokunuyor fakat bir kutuya çarparsanız ya da arkadan füze yerseniz, topladığınız halkaların bir kısmını düşürüyorsunuz.


Crash Team Racing veya Mario Kart gibi benzer yarış oyunlarıyla kıyaslarsak hem grafikleri, hem de animasyonları bakımından hiç bir şekilde geri kalmıyor. Yarışlardaki yaratıcı ve aşırı renkli haritalar da oyuna kapılıp saatleri unutmanızı sağlayabilir nitelikte. Müzikler için de aynısı geçerli. Fakat bu hızlı müzikler, bir yerden sonra oyuncuyu yorabiliyor. Bu ay incelediğim iki oyunu karşılaştırmam gerekirse hikaye dışında aralarında çok büyük fark yok. Hangi karakterleri daha çok seviyorsanız o dünyada geçen yarışı tercih edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin