Soru işareti nasıl yapılır? (?) Bilgisayar klavyesinde soru işareti

Klavyede soru işareti nasıl yapılır? (?) Bilgisayar klavyesinde soru işareti oluşturmak çok kolay. Adım adım soru işareti kısayollarını anlattık.

Soru işareti nasıl yapılır? (?) Bilgisayar klavyesinde soru işareti

Klavyede soru işareti nasıl yapılır? Birlikte bakalım... Duraksamaların melodiyi anlamlı hale getirmesine benzer olarak günlük hayatta kullanılan noktalama işaretleri de kişisel ifade açısından önem taşır. Noktalama işaretleri kesme, tırnak, nokta, virgül, ünlem ve soru işareti gibi belirleyici sembolleri kapsar. Bunlar içerisinde farklı kültürlere ait dillerde geniş bir yer tutan soru işaretinin düz ve ters olarak kullanıldığı görülür. Düşüncelerden açığa çıkan sözlü anlatımlardaki anlama göre kelimelerin yeri değişse bile soru işaretinin konumu ve vurgusu genellikle aynı kalır.

Soru İşareti Nedir?

İnsanlar üzerinde gerilim, heyecan, hayal kırıklığı ve mutluluk gibi çeşitli duyguların yaşanmasına sebep olan noktalama işaretlerinin başında soru işaretleri gelir. Yazı dilinde ters yönde çizilen s harfinin hemen altına nokta yerleştirilerek hazırlanan soru işareti, elektronik ortamlarda daha farklı yöntemler ile hazırlanır. Bilgisayar, telefon ve tabletler gibi akıllı arayüzler ile tasarlanan cihazlarda dokunmatik ve tuşlu klavyeler aracılığı ile bu yöntemleri uygulamak mümkündür.

Soru İşareti Nasıl Yapılır? (?)

soru işareti

Tuşlu F ve Q klavyeler üzerinde "?" olarak gösterilen soru işaretini hazırlamak için çoğunlukla 2 yöntem sıklıkla tercih edilir. Bunların ilki aynı anda olmak koşulu ile Alt tuşunun yanında sırasıyla 6 ve 3 rakamlarının basılması ile oluşturulur. Son derece pratik kabul edilen bu yönteme alternatif olarak ise Alt tuşu yerine shift tuşunun kullanılarak klavyenin üzerinde sıralanan rakamlardan soru işareti simgesine basılır.

Kısayolları içeren iki yöntem dışında son olarak kopyala ve yapıştır olarak bilinen popüler uygulama şekli de soru işareti yapımında yoğunluklu olarak benimsenir. Bununla birlikte dokunmatik klavye sistemine sahip cihazlarda otomatik olarak bulunabilen soru işaretleri tuşlu klavyelerde bazı programların simge ekleme bölümlerinden de elde edilebilir. Sonuç olarak kağıt yüzeyinde geleneksel yöntemler ve elektronik ortamlarda istenilen şekilde soru işareti çizmenin birçok yolu bulunur.

Etiketler: