2016'da Windows 10'dan neler bekleniyor?

Microsoft, 2016'da Windows 10'da ne gibi yenilikler yapacak; neleri değiştirecek?

  • Zeynel A. Öztürk
2016'da Windows 10'dan neler bekleniyor?

Önemli yeniliklerle gelen Windows 10 için 2016, işletim sistemine yapılacak takviyelerin yılı olacak. Windows artık "hizmet olarak" sunulduğundan yenilikleri ve güvenlik yamalarını güncellemeler yoluyla alıyor. Ancak Microsoft, önemli güncellemeler üzerinde de çalışıyor.

Şimdiye kadar iki büyük güncelleme alan Windows 10 için bir sonraki büyük güncelleme, 2016'nın ortalarında ortaya çıkacak Redstone olacak. Redstone'daki değişikliklerin hangileri olacağı henüz bilinmese de, Microsoft'un yapılacaklar listesindekiler biliniyor. Bu listedeki değişikliklerin en az bazılarını Redstone'da göreceğiz.

Bunlardan bir tanesi, OneDrive'ın kaldırılan "yer tutucu" işlevinin yerine geçecek bir işlev olacak. İşlev geri döndüğünde eskisi gibi kafa karıştırıcı olmayacağı söyleniyor. Buna ilave olarak Windows Store uygulamalarını port etmeye yönelik Windows Bridge teknolojilerinin bazıları, Redstone ile birlikte gelecek.

Bu arada Microsoft, mümkün olduğunca çok kullanıcıyı Windows 10'a taşımaya çalışmaya devam edecek. Windows 10 standart haline geldiğinde Windows Store, geliştiriciler için daha çekici bir yer haline gelecek ve böylece yeni teknolojinin yayılması hızlanacak. Microsoft, ücretsiz güncelleme fırsatının 2016'da biteceğini söylüyor ancak bu süre uzatılırsa şaşırmayacağız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Paralı güncelleme gelse ne olur sanki,crack güncellemeleri yayınlanır her yerde hah rahat olun

@Clyde biz senin gibi hırsız değiliz işimiz olmaz... para göz ms ve 4. millenium faciasını ebediyen sileriz...

@Clyde pardon hırsız mısınız?

@Clyde Hayatta paralı güncelleme yayınlanmaz :D

İşletim sistemi tamamen ücretsiz olmalı ve tüm dünyada her yere belli oranda ücretsiz internet sunulmalı

@26 Aralık 2015 01:23 microsoftun windows mobilde özelliklebazı ölgelerviçin wifi paylaşımı var.mesele x yerindeyim diyelim ve ben wifi paylaşımımı açık yaptım.sende x bölgesine geldiğinde benim paylaşımımı şifresiz bir şekilde kullanabilirsin.kastettiğin şey biraz imkansız gibi ama yapılabilir.

Windows adam olmaz. Android telefon kullanıyorum. Hantal koca bir makineye hiç ihtiyacım yok. Akıllı telefon + tablet her işimi görüyor. Zaten kimse bilgisayar kullanmıyor artık. İnsanların çoğu telefon ve tabletle idare ediyor. Bilgisayar gereksiz. Dolayısıyla Windows da gereksiz...

@26 Aralık 2015 04:47 Kullandığın tabletin ve telefonun yazılımı ve tasarımı gereksiz dediğin bilgisayarlar üzerinden yapılıyor.

@26 Aralık 2015 04:47 Uzaylı misiniz

@26 Aralık 2015 04:47 androidi telefonla yazmadılar ama

@26 Aralık 2015 04:47 İnsanların çoğu hatta Dünyanın yüzde doksan dokuzundan fazlası seninle hiç bir iş yapmıyor. Sen de gereksizsin demekki. Buyurun zincirli kuyuya.

@26 Aralık 2015 04:47 #1 Windows işletim sistemi telefonlardan televizyonlara (XBOX) kadar her türlü cihazda (IoT) çalışabilme özelliğine sahip. Windows'u yalnızca bilgisayar işletim sistemi olarak algılamak son derece yanlış bir düşünce. Bunun haricinde bilgisayarlar yalnızca şekil değiştirdi ve hayatımızdalar. Artık klavyesini çıkarttığın zaman tablet taktığın zaman laptop olarak kullanılabilen bilgisayarlar var ve en iyi çalıştıkları sistem ise Windows. Bahsettiğiniz hantal cihazlarsa...

@26 Aralık 2015 04:47 #2 Bahsettiğiniz "hantal" makineler ise birçok teknoloji, bilim vb. türden işlerde kullanılan ve karmakarışık işlemler yapan cihazlar olduklarından çok çeşitli yazılımlara ihtiyaç duyuyorlar ve bu yazılımları en çok Windows çalıştırıyor. Bu yüzden sizin Windows'u "gereksiz" ilan etmeniz,(bir bakıma tüm dünya teknolojisinin, biliminin, uzay çalışmalarının, haberleşme sistemlerinin, atm'lerin ve benzeri türden herşeyin çalışmasını bir gereksizin sağladığı)aptal bir düşünce.

windows 10 insanların bazı sektörlerin yazılımlarını mecburi kullanılması için çıkarılmış win 8 de aynı şekilde bunlar microsoftun oyunudur neymiş yazılımlarımızın yeni sürümlerini kullanmalıymışım bundan dolayı sistemimden yazışımımı kaldırmış sanane be microsoft sanamı düştü ben ne yazılım kullanacağım sanamı kaldı yeni eski yazılım kullanacağım diye microsofta hesap soramıyoruz. microsoft bu son çıkardığı işletim sistemi win 10 tam fiyasko .

Reklam verdikleri icin olsa gerek bu sirket hakkinda herseyi tos pembe yaziyorsunuz

kim ne bekliyor bilmiyorum ama ben hiçbir şey beklemiyorum. yöneticileri kafayı yedi microsoftun.

@26 Aralık 2015 12:40 En doğru yorum bu. Nerede sırf güvenlik için seneler süren geliştirme süreci olan Vista(ve optimize edilmiş hali 7) nerede 8 serisi ve 10. Bill GATES'ten ve Steve BALLMER'dan sonra bitti o eski MS.

Yandık o zaman güncellemeye de mi para isteyecekler ?

@26 Aralık 2015 15:17 İstemeyecekler. Parayı zaten: 'Sam amca (Verileriniz emin ellerde:)' ve işletim sisteminin başlat menüsüne koydukları reklamlar + market bölümlerinden kazanıyorlar. Üzerine lisans da sattıklarını düşünürseniz... Zatan o parayı çıkartıyorlar. Korsan yazılım bile onlara kazandırıyor. Daha ne olsun ;)

hala cortana yok, gerisi boş

@26 Aralık 2015 21:23 Cortana Redstone güncellemesi ile birlikte gelecek.

@26 Aralık 2015 21:23 ek diller üzerinde çalıiıyorlar aralaında türkçe var mı bilmiyorumama umarım olur user vote da cortana türkçe için bayya biroy çıkmıştı :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost