5 "bambaşka" arama motoru!

Arama yaparken her şeyinizi Google veya MS'e kaptırmak istemiyorsanız, işte 5 müthiş alternatif...

Gizliliğe önem veren 5 alternatif arama sitesi!

Bing, Google, Yahoo gibi büyük arama motorları, arama geçmişinizi izleyerek sizin bir profilinizi oluşturular. Bu profil, size uygun arama sonuçları ve reklam göstermek üzere kullanılır.

Google, oturum açmışken yaptığınız aramaları şifreli bağlantı üzerinden gönderiyor. Ancak bu sadece aramalarınızı üçüncü partilerin izlemesine engel oluyor. Bu yazımızda aramalarınızı gerçekten saklamayan ve onları kullanmayan web sitelerini bir araya getirdik. İşte gizliliğinize saygı duyan 5 alternatif arama motoru.

DuckDuckGo

Gizlilik konusunda endişeleri olan kullanıcılara yönelik bir arama motoru olan DuckDuckGo, kişisel bilgilerinizi saklamıyor. DuckDuckGo, çerezleri sizi tanımak için kullanmıyor, user-agent ve IP adreslerini sunucu günlüklerinden siliyor. Site, aramaların aynı yerden geldiğini anlamak üzere isimsiz bir tanıtıcı bile oluşturmuyor. Dolayısıyla iki aramanın aynı bilgisayardan gelip gelmediğini bilmiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

duck duck go adında hayır yok

Chromede gmail hesabını acmadan arama yaptıgımda, sağ üst köşede kaçırıyorsunuz yazıyor :D neyi kaçırıyoruz google efendi :).

start page on numara şu an ie9 da varsayılan arama motorum

ya iyi de son derece komplike bi sistemde saniyelerle arama yapabiliyoruz google sayesinde bütün bunları nasıl bi alt yapı ile bize sunulduguna dair bi fikri olan varsa bütün bunlar için çok ciddi bi yatırım gerektiginin de farkında olmalılar .sonuçta bi hayır kurumu degil reklamlar da bu firma için gelir kaynagı bunu kabul etmek gerek

Google ve Bing varken..

Herşey iyi güzel de ulusal arama motorumuz Yandex'ten hiç bahsedilmemiş bu makalede...

google ve yandex kullanıyorum

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Gizliliğe önem veren 5 alternatif arama sitesi!
2
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir