AB'deki 4G hazırlıkları kimleri kızdırdı?

Avrupa'nın iki dev GSM operatörü Vodafone ve O2, AB'nin 4G hazırlıkları yüzünden zor durumda!

AB'deki 4G hazırlıkları kimleri kızdırdı?
AB'nin planları Vodefone ve O2'ye ters geldi

Avrupa Birliği artan cep telefonu kullanım oranları ve 3G'nin ardından devreye girmesi hedeflenen 4G için hazırlıkları sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmek için bir dizi yenile gitmeye hazırlanıyor. Fakat bu yeniliklerden bir tanesi var ki Avrupa'nın iki dev GSM operatörünü oldukça zor durumda bırakacak gibi görünüyor.

Bu değişikliğe göre 900Mhz frekansını kullanma hakları yeniden gözden geçirilecek. Şu anda operatörler için maliyeti 1800Mhz'ye göre daha düşük olan 900Mhz'yi en yaygın olarak kullanan iki operatör Vodafone ve O2. Bu yıl bitmeden hayata geçmesi hedeflenen değişikliğe göre bu iki operatör 900Mhz frekansını diğer küçük operatörler ile paylaşmak zorunda kalacaklar. Bu her iki operatör için de yeni yatırımlar ve maliyeti daha yüksek olan 1800Mhz frekansını daha sık kullanma ihtiyacı anlamına geliyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

ben bu O2 yi arsenal in formasında görmüştüm sırf O2 için formasını almıştım çok hoşuma gidiyordu merak ediyordum bu O2 neyin nesidir diye öğrenmiş oldum :))

hala kota sorunu var tr de n kdr çağdışı :A

biz daha coq baqarız avrupaya.. adamlar 4 ü düşünürken biz 3 e daha yeni başladık.. yurdum insanı televizyon başında kadın programları izlerken erkeklerde kahveden cıkmadıkları sürüce bizden bi şey olmaz arkadas..

Biz de 3G heyecanı varken adamlar da 4G heyecanı başlamış bile. Çok geriden takip ediyoruz Avrupa ve ABD'yi çok...

adamlar 4g hazırlıyorlar bizde 3g için seviniyoruz yazıklar olsun tr ye

japonlar bu 3g ye 1998 de gecmis biz 2009 ortasında geciyoruz .

direk 4G ye neden geçmediler anlamadım ???

Kenya 7G ye geçti :) şaka bir yana siz 3G için atıp tutacağınıza sevinin yoksa onu da göremeyecektiniz...

bu türkiyeyi cennet yapanlar utansın diyorum başkada bişi demiyorum

Tr'de bu kota uygulamaları varken biz 4G olsa bile biraz zor kullanırız.Düşünsenize 4G hızında 4GB kota kaç dakikada dolar :D

"japonlar bu 3g ye 1998 de gecmis biz 2009 ortasında geciyoruz ."

Ben 2000 biliyordum. Bizim ülkemizdeki bürokratlar yüzünden Türkiye ağlıyor. Yoksa bir sorun yok.

Asıl notum Chip'e. Şimdi burda bir yanlış var. Zira dünya frekans aralığını düşürmeye çalışıyorken siz burda arttırıyor gibi bir mana çıkartıyorsunuz.
Burdaki frekans 4g hava dağıtımı frekansımı yoksa baz istasyonunun kullandığı radyo frekansımı? Bunlarıda belirtirseniz sevinirim.

Editörün notu:
Hayır öyle bir mana yok, yazıda düşük frekans aralığının daha ucuz olduğu ve yeğlendiği belirtilmiş.

ben japonyanın 2000 de 3g testlerini yaptığını,2001 dede kullanıma sunduğunu biliyordum,2002 den itibaren ise avrupanın,yanlış biliyorsam düzeltin,bu arada kasım ayında japonya iletişim(telekominikasyon da olabilir tam ismini bilmiyorum ) bakanlığı 2 japon firmasına 4g testlerine geçme izni vermişti ve japonya 1 ekimde 1gbps internet kullanımına geçti,üstelik ücretide türk parasıyla 60 liraya denk geliyormuş,biz 1mbps'ye aynı parayı ödüyoruz nerdeyse,uzaylılardan teknoloji olarak 1000 yıl gerideyiz diye bir şeyler okumuştum,bu heralde japonlar için söylenmiş,biz 5000 yıl geride gibi duruyoruz :D

evet çok gizli bir merciden turkcell in genel müdüründen duyulmuştur diyor ki '4g hazırlıklıklarımızı şimdiden başlatacağız ' diye yani panik yapmayın üzülmeyin bizde 4g ye geçiyoruz yakında inşaallah

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir