AB'den Motorola'ya çok sert uyarı!

Apple, cep devine karşı kazandığı büyük zaferi kutluyor. Ama bu kez karşısındaki Samsung değil!

AB'den Motorola'ya çok sert uyarı!

Avrupa Komisyonu, Motorola'nın elinde bulundurduğu patentleri kötüye kullandığına hükmetti. Komisyon, elindeki GPRS patentlerini, Apple'ın ısrarla anlaşmaya varmak istemesine rağmen kullandırmayan firmanın, rekabet kurallarını ihlal ettiği, tekel gibi hareket ettiği sonucuna vardı.

Bir süre önce Motorola Mobility'i incelemeye alan komisyon, firmaya ait GPRS patentlerini Almanya'da kullanmak için başvuran Apple'ın rekabet kuralları çerçevesinde hareket ettiğine ama Motorola'nın endüstri için çok önemli olan patentleri paylaşmayarak serbest rekabete zarar verdiğine karar verdi. Apple GPRS patentlerini kullanabilmek için birkaç defa başvurmasına rağmen her seferinde Motorola'dan ret cevabı almıştı. Komisyon üyelerinden Joaquín Almunia, kararla ilgili şunları söyledi: "Fikri mülkiyet haklarının korunması, gelişme ve büyümenin temel taşıdır. Ancak aynı şey rekabet için de geçerli. Bana sorarsanız firmaların, sundukları ürünlerin özelliklerini geliştirmeye ve birbirleriyle rekabet etmeye önem vermesi gerekiyor. Firmaların rakiplerini, tüketici tercihini ve gelişimi etkileyecek şekilde fikri mülkiyet haklarından mahrum etmesini doğru bulmuyorum."

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Motorola ise, kendilerinin tamamen AB kuralları çerçevesinde hareket ettiklerini, Apple'ın Alman mahkemelerinin aldığı kararlar çerçevesinde en az altı kere teklifte bulunması gerekirken bunu yapmadığını iddia ediyor.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

lan apple batırdı diğer firmaları :D hey gidi

İyi yapmış Motorola. Vermek zorunda mı?

@08 May 2013 14:54 Evet, vermek zorunda. Hatta aldığı patent sektör standardı haline gelmişse bütün firmalara aynı fiyattan satmak zorunda.

@08 May 2013 16:18 Hayır bütün patent hakları kimde ise satılması,ücretsiz dağıtımı o kişide olur.Aferin motorola'ya. Cem uzan dolandırmasaydı ülkemizde daha güzel olabilirdi.

BİR GÜN GELECEK HERKEZ APPLE KULLANACAK :)

epıl en nefret edilen marka oldu

insallah batarsin epil

zorunda olmasa nokia bütün telefonları toplatır piyasadan :D

Başında google var ne yapacağını sandınız?

Apple yönetiminde de hiç kafa yok. Alacağım diye niye uğraşıyorsun, Samsung gibi çal gitsin.

Maalesef düşenin elinden tutmaz kimse bu zamanda, hele düştün herkesten tekme yemeye başlarsın

Apple üretemez sadece çalar ne biçim teknoloji firmasıysa...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir