'ADSL paylaşımı tehlikeli!'

İnternet servis sağlayıcının önemli hukuki uyarısı, tüketicileri çok şaşırttı. İşte detaylar...

Smile'dan kaçak internet uyarısı

Türkiye'de son dönemde artan kaçak internet kullanımıyla ilgili olarak, internet servis sağlayıcıları (ISS) abonelerini, illegal ADSL kullanımı yüzünden karşılaşabilecekleri olumsuz durumlarla ilgili uyarıyor. ADSL internetin paylaşılarak kullanılması, sözleşmeyi imzalayan müşterilere Türk Ceza Kanunu'nda yapılan yeni düzenlemelerle birlikte ağırlaşan cezai müeyyideler getiriyor.

ADSL hizmeti sözleşme gereği yasal olarak bireysel kullanımla sınırlı bir hizmet ve dolayısıyla sözleşme kuralına, satış koşullarına uygun tüketilmesi gerekiyor. Fiyatlandırma çalışmaları, hizmet kalitesi ve benzeri türlü kriterlere göre ortalama bir müşteriye göre planlayarak sunulan ADSL hizmetinin bir sitede, apartman gibi yerlerde tek müşteri adına toplu olarak kullanılması, sözleşme kurallarının dışında illegal kullanılması anlamına geliyor. Tüketicilerin imzaladıkları sözleşme kurallarına aykırı olan bu durumun yasa dışı olduğunu bilmeleri ve müşterilerin daha büyük sorunlarla karşılaşmamaları için İnternet Servis Sağlayıcıların da illegal olan bu tür kullanımları bildirmesi ve engellemesi gerekiyor.

İşte açıklamanın devamı

Ancak bundan daha önemli olan, hukuki boyutunun dışında bir kritik bir başka boyutu daha var. Günümüzde internet artık fevkalade yaygın ve her konuda tüketilen bir mecra. Güvenlik bu noktada çok büyük önem arz ediyor. Tüketicilerin basit gibi görünen kaçak internet kullanımıyla karşı karşıya kaldıkları riskler inanılmaz büyük sıkıntılara yol açabilir nitelikler taşıyor. Artık elektronik bankacılıktan sosyal paylaşım ağlarındaki özel bilgilere kadar, e-posta ortamlarında iletişimden elektronik ticarete kadar internet o kadar hayatın içinde kullanılıyor ki, kişisel güvenlikle ilgili zafiyet doğurabilecek her şey, tüketicilerin karşılaşacağı çok daha büyük sorunlara dönüşebiliyor.

Örneğin internetin apartmandaki ya da sitedeki komşularla paylaşılması durumunda, faturası ve ticari sözleşmesini yapan kişiye ait internet hattı üzerinden başkalarının yaptıklarını bilmek ve dolayısıyla meydana çıkabilecek herhangi bir suçtan kurtulmak mümkün değil. Bir e-ticaret sitesinde para transferiyle ilgili veya dolandırıcılıkla ilgili bir meselede soruna muhatap olacak kişi, hattan faydalandırılan kişi ya da kişiler değil hat sahibi olan kişinin kendisi olacaktır. Çünkü bütün kayıtlar suçun gerçekleştiği işlemin bu kişinin hattı üzerinden yapılmış olduğunu gösterecektir.

Risk ve zararlar

STB ve Servisler Pazarlama Müdürü Hakan Gökçe Akgün, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamda şunlara dikkat çekiyor: "Müşterimizin yüklendiği risk ve olası zarar, bizim servis sağlayıcı ve işletmeci olarak ettiğimiz zarardan çok daha büyük. İnternette oluşabilecek en küçük risk tüketicilerimizin hiç arzu etmediğimiz hukuki ya da hukuk dışı unsurlar arasında oluşabilecek bir takım negatif iletişimlere maruz kalmalarına yol açabilir. Kaçak internet kullanımında sözleşme sahipleri kendileri göndermediği halde örneğin hakaret içeren bir e-posta, facebook veya MSN iletisi nedeniyle adli sorunlar yaşamanın yanı sıra umulmadık şekilde hakarete maruz kalmış kişilerin saldırısına bile uğrama riskleri var.

İnternet Servis Sağlayıcılar adli mercilerden gelen "Bu mesaj nereye, kimden, hangi saatte gitmiştir, kim erişmiştir" gibi sorulara lisans yükümlülüğü çerçevesinde bilgileri paylaşmak durumundalar. Bu yüzden müşterilerimizin büyük mağduriyetler yaşamamaları için kaçak internet kullanımından uzak durmalarını, bu gibi durumlardan şüphelendiklerinde çağrı merkezimize, ilgili kurumlara başvurmalarını rica ediyoruz. Zira dünyada güncelliğini koruyan en önemli problemlerden birisi niteliğindeki çocuk pornografisi içeren internet sitelerine veya yasadışı başka sitelere giriliyor olabilir."

Türk Ceza Kanunu'nun yenilenen ilgili maddelerine göre hattın sahibi bilgisi dışında bile olsa Akgün'ün bahsettiği gibi durumların tamamı bilişim suçları kapsamında sorumlu tutuluyor. Kaçak internet kullanımına giren ortak ADSL kullanımlarında, internet üzerinden işlenen suçlarda, ADSL aboneliği kimin adınaysa, o kişi ya da firma hukuken sorumlu tutuluyor.

Basın bülteninden derlenmiştir

Okuyucu Yorumları

Toplam 34 Yorum

tamamında haklı...!!!

hemde bir zararlı yönü daha var, ondan hiç bahsedilmemiş :
makinasına - yazılım-sistem güvenliğine çok dikkat eden bir kişi riske girmekte... makinasına hiç dikkat etmeyen, ayrıca virüs saçan sitelere giren kişi, diğer kişilere de zararlı yazılım bulaştırmakta ve bulaşmasına sebep olmakta...!!!

saygılarımla...!!!

fiyatları düşürün herkes kullansın.herkes ayda 60 tl ödeyemez telefona adsl ye yapın ücreti 15 tl herkes kullansın.

ben şahsen kimse ile paylaşmıyorum. zaten paylaşmam durumumda iyi.
ama türkiye min. limitsiz internet 45 lira olunca adamlar ne yapsın. benim yurttan oda arkadaşı 1 mbit kişi kullanıyoruz dedi bi kere bana. şaşırdım bana daha 4 mbit az geliyor adamlar 1 mbiti 3 kişi kullanıyor. madem siz şikayetçisiniz. biraz çekin fiyatları aşağıya yada devlet çuvalla aldığı vergileri azaltsın o zaman bu illegal dediğiniz şahıslarında sayısının düşüceğini görürsünüz. tabi bunu düşünmüşlerdir ama sonuçta ceblerini giricek paranından düşmesini istemez bu gavurlar

Bazı konulardaki uyarılarında haklı olmakla beraber internet bağlantısını kiminle paylaşıp kiminle paylaşmayacağı kullanıcıyı bağlayan bir meseledir. Güvenilmeyecek kişilerle elbette ki kimse paylaşım yapmaz.

önce adam akıllı internet ücretleri düşürülsün ondan sonra paylaşımların zararlarından bahsedilsin.
yani siz misalen şöyle diyorsunuz.
ben padişahım verginizi yüksek alıcam ama fakirler siz başkasıyla ortak olup ödemeyin sadece birinizden alacağım fiyat bu.her birinizden ortak alacağım fiyatı istiyorum diyorsunuz sadece birinizden.

paylaşıma mecbur eden önce kusuru kendisinde arasın...
ondan sonra haktan hukuktan bahsetsin.bir vatandaşımızın mahkeme kararıyla kazandığı yalın adslye mahkeme kararına rağmen uygulamayan telekom şimdi hangi haktan hukuktan bahsediyor..
bizim hakkımızı hukukumuzu kim savunuyor biri bana söylesin...

"Çünkü bütün kayıtlar suçun gerçekleştiği işlemin bu kişinin hattı üzerinden yapılmış olduğunu gösterecektir."

Iste bunun hic bir hukuki dayanagi yok cunki siz aboneninizin internetini macfilter uygulamazsaniz tamamen siz suclusunuz.
Bunun avrupada soyle yapiyorlar:
Internet'i kac bilgisayarin kullanacagini belirtmek zorunda oldugunuz modemler var.
Modem/router sadece bu mac adreslerinden gelen baglantilari kabul ediyor.
Mac adres degistiririm girerim felan filan masallarini gecin hangi adresleri kabul ettigini bilmediginiz bir router'a milyarlarca kombinasyon deneyerek girmeniz gerekiyor ki bunu da engelleyen routerlar var.
Eger sattiginiz interneti kimsenin kullanmamasini sadece o ev halkinin kullanmasini istiyorsaniz bunu uygulayacaksiniz aksi her durumda servis saglayici kaybeder cunki router sahibi sifrenin kirilip girildigini iddia ettiginde suclu duruma uretici ve saglayici duser.
Ha bunun ornekleri var mi yok mu bir arastirin ondan sonra cevap yazin yorum yazmaya hazirlanan yorum(cu) arkadaslar.

Sen 1 Mb interneti 50 tl yaparsan millette değil apartmanda paylaşmak gökdelende bile paylaşır o internet bağlantısını.Biz öyle bir milletizki 6 lahmacunu 1 küçük ayranla bitirecek bilgiye ve beceriye sahibiz.Aslında bu beceride sayılmaz gene işin mali yönü ön planda burda da.Demek istediğim insanımız hala engellenmiş sitelere girmeye çalışırken ve bu çalışmalar için kaplumbağa hızındaki internete 50 tl gibi bir fiyat öderken kendince çözümler bularak bunun yükündende böylece kurtulmuş oluyor.Ben bu hukuki işlemmiş filan kimseyi korkutacağını sanmıyorum.Gerçi ben apartmanda filan oturmuyorum bu kadar savunuyor görünmem o anlamda anlaşılmasın.Ama etrafımızda da görmediğimiz bişey değil...

Sen 1 Mb interneti 50 tl yaparsan millette değil apartmanda paylaşmak gökdelende bile paylaşır o internet bağlantısını.Biz öyle bir milletizki 6 lahmacunu 1 küçük ayranla bitirecek bilgiye ve beceriye sahibiz.Aslında bu beceride sayılmaz gene işin mali yönü ön planda burda da.Demek istediğim insanımız hala engellenmiş sitelere girmeye çalışırken ve bu çalışmalar için kaplumbağa hızındaki internete 50 tl gibi bir fiyat öderken kendince çözümler bularak bunun yükündende böylece kurtulmuş oluyor.Ben bu hukuki işlemmiş filan kimseyi korkutacağını sanmıyorum.Gerçi ben apartmanda filan oturmuyorum bu kadar savunuyor görünmem o anlamda anlaşılmasın.Ama etrafımızda da görmediğimiz bişey değil...

Ya bunlar istiyorki daha çok kişi üye olsun daha çok para kazanalım. Avrupada bu hızdaki bir internete bizim ödediğimizin anca % 10 kadarını ödüyor. para yetmiyo sanırım istiyoki bir evde 3 pc varsa 3 internet üyesi olsun :D

aynen 1mbit sınırsız 45liradan sat
sonra milleti sırradışı örnekelre korkutmaya çalış.
çocuk istismarı sanki her sokakta 1 pskio sapık varmış gibi paylaşamyın yoksa yanarsınız nidaları..
geçiniz...
Trük milleti her daim kafasını çalıştırmayı işin layığını bulmayı bilmiştir.
burda da böyle.
benimki kablolu e paylaşım yok ama mecbur kalsaydım ben de pekala girerim.

50 tl ye ferrari diye kağnı vererek milleti kazıklıyorlar üstünede alengirli laflar ediyorlar. bak sen şu işe...!

Düşük hız ,yüksek fiyat kınıyoruz seni ttnet.

Sevgili ve sözde çok bilgili yetkililer, maliyetlerden bahsetmişsiniz. Bugüne kadar yasal sıkıntılar vardı şimdi maliyetten bahsediyorsunuz da hele bir 20mbit interneti Avrupa üst standardı olan 60 TL seviyesinde verin ondan sonra bu fiyatları ortalama kullanıcı için belirlediğimizden paylaşamazsınız muhabbetine girin. Biz 20Mbite 60 TL değil 1Mbite 50 TL veriyoruz Allah'tan korkun. İddia ediyorumbizim limitsiz aldığımız 1024kbps bağlantının fiberoptik hat kirası bedeli sürekli hiç durmadan kullansanız aylık 2 TL dir. Satış fiyatı taş çatlasa 10 TL olmalıdır. Zaten bağlantının maliyetinin 25 katını ödemişim size bari ne kadar kullandığıma karışmayın yahu. Ben evde tek başıma kullanıyorum ona bile karışıyorlar. Çok kullandığımdan paylaşım yaptığımı sanıyormuş kafasızlar. Kaldı ki paylaşım yapsam sanane 25 katını ödemişim sana en fazla 2 kişi paylaşırım sana da yüzde 2500 yerine yüzde 1250 kar kalır.

Türkiyede dsl fiyatlarinin cok yüksek oldugnu kimse inkar edemez.
Ama sunu da söylemeden edemicem fiyatlari 5 tl ye de cekseler bizim millet yine ortak kullanir yine ortak kullanir , beles sirke baldan tatlidir.
varmi aksini iddaa eden ?

bide unutmusum yazmayi sunuda söyleyim ortak kullandigniz kisi birazcik internet yada programlamadan anliyorsaag baglantiniza sniffer kurar ve sizin msn, online bankacilik gibi bircok sifrenizi elde edip ayni hat üzerinden bankanizi bosaltirsa ? ozaman da derdinizi markopasaya anlatirsiniz cünkü tam chip.com.tr uyardigi noktaya geliyorsunuz o anda kimseye bsey isbaat de edemezsiniz.
hadi iyi günler

"Fiyatlandırma çalışmaları, hizmet kalitesi ve benzeri türlü kriterlere göre ortalama bir müşteriye göre planlayarak sunulan ADSL hizmetinin..." burdan da çıkan sonuç şu; internet altyapımız zaten çok kötü, bunun için adil kullanım saçmalığı vs... bile bizi kurtaramıyor. bari birde bunun önüne geçelimde, millete 8 mb. vs... vaadediyoruz, ama bir türlü altyapımız müsait olamıyor. mümkün oldukça herşeyi engelleyelim.

şimdi herkesin elinde bir dizüstü bilgisayarı var
yani demek istediğim aynı evde yaşayan 2 kişi aynı eve ayrı ayrı mı internet bağlatcak. en düşük hızlısından bağlatsa bi de kotasız olsa ellişerden yüz eder. iyi iyiii. valla iyi.
tebrik ederim ttnet.

takkeme anlatsınlar

Hem suçlu hem güçlü.Hala da o fazlasıyla kazıkladığın onların üzerinden köşe üzerine köşe olduğun tekelci sömürgeci bir zihniyete mecbur kalan biz zavallı kullanıcıları suçluyosun.
Zaten Türkiye de internet deyince tüylerim diken diken oluyor.O yüzden daha fazla konuşmayacağım kimi kimin ne olduğunu biliyor zaten.

Reklam kokusu alıyorum @_@

k.maraş böyle bir operasyona maruz kaldı,5.000 tl para cezasına çarptırılan oldu..bizde yakalandık ve bireysel paketimizi tıpış tıpış aldık..dost acı söyler

İnterneti çok ucuza kulanıyoruz. Dünya bize imreniyor. İnternet hızımız o kadar yüksekli Japonlyayla yarış halindeyiz. bazı ülkelerde olduğu gibi yükleme hızımız indirme hızımınz 4te1'ine tekabul etmiyor. neyse o.
Tüm bu imkanlar bize sunulmuşken birde interneti paylaşıyoruz ya yazıklar olsun bize. yazıklar olsun bana internetmi paylaştığım için.

heee konuşsunlar konuşsunlar çokda umrumuzda napacaklar onlardanmı korkçaz eskiden tüm apartman ortak kullanıyoduk arkadaşlarda öyle kullanıyor hiç bişeyde yok olamazda hadi bakalım iddialıysalar yapsınlar bekliyoruz onları

hukuksal açıdan ortak kullanmak suç ama kablosuz hattan şifreyi kırıp adam istediği yasadışı işleri yaptığında suç hat sahibinin üstüne mi kalacak bu ne perhiz bune lahana turşusu. Kısaca hat heklendiyse hat sahibine müeyyide uygulanmaması lazım.

Ayrıca ortak kullanmak yasadışı olmamalı neden derseniz 1mbit sınırsız 50 TL ve çok yüksek bir rakam.

Arkadaşlar internet bağlantınızı paylaşıp paylaşmamak tamamen sizin elinizde olan veya olmayan bir durum. Yalnız unutmayın bu ülkede sözleşmeler geçerliliğini çok iyi korur. Kendinize dikkat edin...

adsl şirketlerinin gözünü toprak doyursun

Ttnete sabit telefondan aldığı aylık hava parası yetmemiş anlaşılan. Allah gözlerini doyursun önce.

fiyatları biraz adeletli yaparsanız bende olmaz böyle bişey, bu fiyat dangesizliği herşeyi açıklıyor
1 Mb 45,31 TL
2 Mb 63,81 TL
4 Mb 82,32 TL
8 Mb 99 TL

smileadsl her yönden ttnetten daha iyi ttnet yani telekom yüzünden boş yere sabit hat ücreti ödüyoruz

haa tabii gidip ceza yazsınlar okullara şirketlere, tüm bina ortak kullanıyor. KAFAYI YEMİŞLER...

"haa tabii gidip ceza yazsınlar okullara şirketlere, tüm bina ortak kullanıyor. KAFAYI YEMİŞLER..."

okullara şirketlere he muhaaa her pc ye ayrı mı internet hattı bağlatıcaklar ayrıca bi ev/işyeri/vs. vs. 1 den fazla pc varsa aynı adsl hattı üzerinden kullana bilirler.Sadece komşuna hat çekemessin. :)

mıllettten sömürdükleri sabit ücretlerr yetmedi şimdide bu oldu
,valla imkanım olsa alıcam en hızlısından ınternet tum mahalleye dagıtıcam

tekel zihniyeti bitmez biizm ülkemizde

Bunlar iyice delirmiş.Sanki ucuza hizmet verirmiş gibi bide buna karışıyorlar.Yüksek fiyata düşük i,hız verirlerse millet tabi bu tür şeylere yönelir.

bir zamanlar cep telefon furyası vardı hatırlarsanız ilk açılan gsm şirketi kasıp kavurmuştu milleti 10 dak 100 kontör :) kabarık faturalar mehkemelik vatandaşlar neden cep telefonu ile konuştun müthiş pahalı tarifeler vs neden o zaman tekeldi şimdi cep telefon şirketleri ne yapsamda çok konuştursam die reklam kampanya ütüne tarfie felan şimdi moda adsl ama şirket çok gözüksede parton bi tane tt net:)
hem telefon hattı alman gerekiyor ayda 13 tl sabit ücret 45 tl de adsl ücreti tabi buna %18 kdv özel iletişim vergisi ayıbıda devletimizin herşeye özel iletişim vergisi hal böyle olunca düşük hızda yüksek ücret gibi süper bir formül çıkıyor :)sonra paylaşım yasak vs bu bir bağlantı kişi istedigi kişiyle paylaşır yasaksa bi hattan başka pc bağlanamasın bunun alt yapısını yapın o zaman net ücretleri çok pahalı bencede 10 mgbit 45 tl olsun o zaman lafımız yok 1 mgbit ya bu :)iki sayfa açtınmı film felan video izlemen çok zor dona dona devam :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play