Alüminyum Folyo ile Wi-Fi dopingi!

Alüminyum folyonun Wi-Fi sinyalini gerçekten güçlendirebildiği, bu araştırmayla kanıtlandı! Dahası da var...

Alüminyum Folyo, Aslında İşe Yarıyormuş

Wi-Fi sinyalini bir alüminyum folyo ile evinizin uzak köşelerine ulaştırmayı hayal ettiyseniz, bu fikrinizi destekleyen bir araştırma var. EurekAlert'e göre Dartmouth College araştırmacıları, metal ve plastikten oluşan sinyal yansıtıcılarının kablosuz ağ sinyalini önemli ölçüde güçlendirebildiğini keşfettiler.

Araştırmanın temeli, alüminyum soda kutusunu router'ın arkasına yerleştirerek sinyali güçlendirme fikrine dayanıyor. Wi-Fi sinyalini güçlendirmek için özel bir yansıtıcı geliştiren takım, üç boyutlu yazıcıyla ürettiği plastik reflektörü alüminyum folyo ile kapladı.

WiPrint: 3D Printing Your Wireless CoverageWiPrint: 3D Printing Your Wireless Coverage
We wrote two papers on this: (BuildSys '17) (HotWireless '15) - Hot Paper Award Project Website: Collaborators: Xi Xiong: Ethan Yu: Nisha Kumari: Ardalan Amiri Sani: Changxi Zheng: Xia Zhou: Ziyuan Liu (actor): For more info about my future projects check out:

Ortaya çıkan ürün, Wi-Fi sinyaliyle ilgili birkaç sorunu birden çözüyor. Öncelikle çözüm oldukça ucuza mal oluyor. Üç boyutlu yazınız varsa, tüm masrafınız 35 dolar civarında. Yöneltici antenlerin fiyatları, bundan çok daha pahalı. İkinci olarak çözüm, Wi-Fi sinyaliniz üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlıyor. Sinyali istediğiniz odalara ulaştırıp, ulaşmasını istemediğiniz yerlerden uzak tutabiliyorsunuz. Böylece fiziksel güvenliği de artırmış oluyorsunuz (komşularınız, ulaşamadığı bağlantıyı kullanma şansını bulamıyor).

Araştırmacı takımı için bir sonraki adım, 3 boyutlu olarak yazdırılmış plastikten farklı bir maddeden yapılmış yansıtıcılar tasarlamak olacak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir